Pirosba borult Ázsia

Újabb lokális csúcsokat látogattak meg az amerikai indexek. Az olaj és az arany árfolyama egyaránt csökkent. Ázsia pirosban. A dollár és a jen tegnap gyengült, a forint erősödött. MOL: Távozik három igazgatósági tag. Ma csökkenésre számítunk a hazai parketten.

Nemzetközi hírek

USA:

- Folytatták a menetelést az amerikai részvényindexek, az S&P és a Dow is új másfél éves csúcson járt (Dow +0,1%; S&P +0,2%; Nasdaq +0,2%). A Dow 2008 szeptembere óta először 11.000 pont felett zárt, az S&P500 az 1.199 pontot is érintette a nap folyamán. Kereskedés végére azonban visszakorrigáltak az indexek, és csak minimális pluszban zártak.
- Az Alcoa tegnap zárás után közölte első negyedéves gyorsjelentését, melyben 10 centes részvényenkénti eredményről (EPS) számolt be, szemben a várt 9,2 centtel. A tavalyi első negyedévben a nyersanyagtermelő vállalat 54 centes veszteségről számolt be. Az Alcoa részvényei a gyorsjelentés publikálása előtt 1,3%-kal értékelődtek fel.
- A Caterpillar árfolyama 2,2%-ot emelkedett, és ezzel a Dow legjobban teljesítő tagja lett, miután egy elemző felülteljesítőnek minősítette a papírt a javuló fundamentumokra való tekintettel.
- Az AIG árfolyama 8,1%-kal nőtt, ugyanis a Wall Street Journal információi szerint kormányzati illetékesek arról folytattak tárgyalásokat, hogy hogyan lehetne csökkenteni a jelenleg 80%-ot birtokló állam részesedését.
- A Palm árfolyamát továbbra is felvásárlási sztori hajtja, a technológiai vállalat részvényei 17%-kal értékelődtek fel.
- Márciusban a vártnál nagyobb, 65 milliárd dollár lett az USA költségvetési hiánya. Ma a külkereskedelmi mérleg helyzetéről kaphatunk információt délután, valamint az import árindex és az IBD/TIPP hangulatindex kerül nyilvánosságra. Az Intel zárás után közli első negyedéves gyorsjelentését.

Olaj és arany:

- Az olaj ára lefordult a 85 dolláros szintről és 84 dollárra esett ma reggelre. További emelkedésre lehet számítani az Energiaügyi Hivatal holnapi jelentésében a kőolajkészletekkel kapcsolatban, míg a benzinkészletek terén folytatódhat az esés.
- Az arany ára korrigált tegnap, és visszatesztelte az 1.150 dolláros szintet, miután a dollár némileg visszaerősödött a nap folyamán.

Távol-Kelet:

- Pirosba borultak az ázsiai indexek (Nikkei -0,8%, Shanghai +0,0%, Hang Seng -0,6%, Kospi -0,1%, All Ordinaries -0,7%).
- Rekord szintre értek Kína devizatartalékai márciusban. A 2447 milliárd dollárnyi tartalék 25,25%-os éves növekedést jelent. Tegnapi adatokból az is kiderült, hogy a kínai bankok a vártnál és az előző két havinál is kevesebb új hitelt helyeztek ki márciusban. A fentiek arra utalnak, hogy kisebb nyomás nehezedik a jegybankra a tartalékráta növelésére vonatkozóan. Felmerült azonban, hogy a bankfelügyelet a kockázatos üzletekből való kivonulásra szólítja fel a felügyelt intézményeket.
- Negyedéves gyorsjelentésének kommentárjában az Alcoa elmondta, hogy bár az alumínium árak emelkednek, velük párhuzamosan a költségek is. Erre a partner Alumina Sydney-ben 4,2%-ot esett, de a többi nyersanyagcégre is nyomás nehezedett (BHP Billiton -0,7%, Rio Tinto -0,4%).
- Egyes hírek szerint a Bank of Japan a hónap végén esedékes hivatalos előrejelzésében megemelheti (-0,2%-ról 0%-ra) az áprilissal kezdődő pénzügyi évre vonatkozó inflációs várakozását, mivel a nyersanyagárak emelkedése és a gyenge jen felfelé mozdíthatják el az árakat.

Devizák:

- Tegnap tovább gyengült a dollár, de az 1,37-es ellenállás megérintését követően gyorsan fordult az árfolyam, és 1,358-ig zuhant vissza a devizapár.
- A jen tovább erősödik, a reggeli órákban már 92,8 környékén járt a japán fizetőeszköz a dollár ellenében.
- Nagyot mozgott tegnap a forint, 270-es szintről 265-ig erősödött az árfolyam. A reggeli órákban is 265 környékén jár az EUR/HUF.

Határidős piacok:

- Az amerikai határidős indexek pluszban tartózkodnak ma reggel.

Erste kommentár

További részletek kerültek nyilvánosságra a görög segélycsomaggal kapcsolatban. Az eurózóna országaitól kapott 30 milliárd eurót EURIBOR + 3% kamat mellett folyósítanák, mely így 5% körüli értéken mozogna. Az IMF része a programban 10-15 milliárd euróra rúghat. Németország járulna hozzá legnagyobb mértékben - az előzetes hírek szerint 8,4 milliárd eruóval - a csomaghoz, annak ellenére, hogy leginkább a németek ágáltak Görögország megsegítése ellen. A hellén ország egyelőre nem kérte a segélycsomag aktiválását, ennek ellenére 200-250 bázispontos csökkenésen mentek keresztül a görög állampapírok a pénteki 7-7,5%-os hozamszinthez képest.

Vállalati hírek

Változás a MOL Igazgatóságában

A MOL Igazgatóságának tagjai közül a mai napon Akar László, Kamarás Miklós és dr. Kemenes Ernő jelezték az Igazgatóságnak lemondási szándékukat a 2010. április 29-én tartandó éves rendes közgyűlés berekesztésének hatályával. A MOL Igazgatósága tudomásul vette Kamarás Miklós és dr. Kemenes Ernő urak tagságukról történő lemondását, valamint Akar László azon döntését, miszerint lemond igazgatósági tagságáról annak érdekében, hogy ezen lépése elősegítse a MOL regionális partnerségi stratégiájának megvalósítását és a 2010. április 29-én tartandó éves rendes közgyűlés dr. Martin Romant, a CEZ vállalat elnökét válassza meg a MOL igazgatósági tagjává. Az Igazgatóság a lemondott tagok helyére javasolja a közgyűlésnek Járai Zsigmond, dr. Parragh László és dr. Martin Roman igazgatósági taggá történő megválasztását. Akar László lemondása tehát a CEZ vezetőinek MOL-ban történő szerepvállalásával, míg a másik két igazgatósági tagé a vasárnapi parlamenti választások eredményével függ össze. A hír nem lesz hatással a MOL árfolyamára. További hír, hogy a MOL közzétette részletes közgyűlési előterjesztését, melyből kiderül, hogy a menedzsment nem javasolja osztalék kifizetését a 2009-es év után. Szintén a MOL-lal kapcsolatos, hogy piaci információk szerint a cég 750 millió euró értékben 7 éves futamidejű kötvényt bocsát ki napokon belül. Úgy véljük, hogy az összeget az októberben lejáró 1 milliárd euró hitel egy részének kiváltására használja majd. A kötvény árazása még nem ismert.

Rövid hírek

- 10 millió forintos bírságot rótt ki a PSzÁF az OTP-re a fogyasztókat megtévesztő reklámok miatt. A bírság összege az OTP-re nézve nem jelentős, ezért árfolyamhatásra sem számítunk.
- A 2009-es számok publikálása után az RFV menedzsmentjének tagjai a médiában kommentálták az eredményt. A főbb pontok: (1) több új szerződés van előkészítés alatt Magyarországon (kb. 5 millió euró értékben) és Romániában (kb. 10 millió euró értékben), (2) 2010 őszére valósulhat meg a vállalatalapú finanszírozásra való áttérés, (3) sem idén, sem a jövőben nem terveznek osztalékot fizetni. Az interjúk meglepetést nem okoztak. A piac az új szerződések bejelentését várja, melyre legkorábban az év közepén kerülhet sor.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, gyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo