Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Tovább emelkedtek a tengerentúli börzék tegnap (Dow +2,3%; S&P +2,8%; Nasdaq +3,3%). A recessziótól való félelem csökkent a piacokon, az Irene hurrikán pedig viharrá szelídült New York-ot elérve.
- A Bank of America árfolyama 8,1%-ot emelkedett tegnap, miután sikerült megállapodnia, hogy a China Construction Bank Corp részesedésének felét értékesíti mintegy 8,3 milliárd dollárért. Múlt héten Warren Buffett jelentette be, hogy 5 milliárd dollárral kíván beszállni az USA legnagyobb bankjába. A befolyó pénzek segítségével úgy tűnik, hogy elkerülhetővé válik az újabb tőkeemelés, amely lehetőség eddig borzolta a részvényesek kedélyeit.
- A bank húzta magával a pénzügyi szektort, mely 4,2%-os emelkedéssel a legjobb teljesítményt mutatta az S&P500 szektorain belül.
- Vártnál jobban, 1,3%-kal csökkent az újlakás értékesítés júliusban, év/év alapon pedig várt alatti, 10,1%-os volt a növekedés. A gyenge adat nem bizonytalanította el a befektetőket, az optimizmus volt az úr a piacokon.
- Az előrejelzések felett, 0,8%-kal nőttek a személyi kiadások júliusban, a jövedelmek pedig a vártnak megfelelően 0,3%-kal emelkedtek a hónap során.
- Két görög bank megállapodott a fúzióról, mellyel az ország legnagyobb hitelintézete jön létre. Az EFG Eurobank és az Alpha Bank részvénycserés tranzakcióval hajtja végre az egyesülést, és a várakozások szerint mintegy 650 millió euró megtakarítás érhető el szinergiaként. A két bank bejelentését hatalmas rally követte a görög tőzsdén, az athéni részvényindex 14,4%-ot emelkedett, egyes bankok árfolyama 30%-kal értékelődött fel.
Olaj és arany
- Az Irene hurrikán megszelídülése ellenére 2,2%-kal emelkedett tegnap a WTI olaj ára a recessziós félelmek enyhülése nyomán. Jelenleg 87,5 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az arany ára 2,2%-kal csökkent tegnap a tőkepiaci optimizmus felélénkülésével. Jelenleg 1.793 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +1,2%, Shanghai +0,4%, Hang Seng +1,8%, Kospi +0,7%, All Ordinaries +0,2%).
- A kockázati étvágy visszatértével a nyersanyag és bankpapírok emelkedtek a legmeredekebben. (Nomura +2,5%, Mitsubishi UFJ +2,1%, Macquire Group +3,2%, ANZB +0,6%, CCBC +1,1%, Jiangxi Copper +4,1%, Rio Tinto +1,6%)
- Erősek voltak a technológiai részvények is (Sony +3,5%, Toshiba +1,5%, LG +3,6%).
- A ma reggel megjelent adatok alapján a japán háztartások költései júliusban a várt 2,9%-kal szemben csak 2,1%-kal estek vissza éves szinten, ami jó hír. A munkanélküliségi ráta azonban a várt stagnálás (4,6%) helyett nőtt (4,7%), a kiskereskedelmi forgalom pedig a várt 1,1%-os bővülés helyett csak 0,7%-kal nőtt. Csalódást okozott az ausztrál építési engedélyek száma is, mely a várt 2,1%-os növekedés helyett csak 1,0%-kal nőtt havi szinten.
Devizák:
- A nap eleji dollárgyengülés zárásra megfordult, és az EUR/USD 1,45 közelébe esett vissza. A reggeli órákban stagnált a devizapár árfolyama.
- A 76,25-ös támasz felett 76,84 környékén oldalaz az USD/JPY devizapár. Tegnap óta nem sokat mozgott a jen.
- A forint 271-273 közötti tartományban mozgott tegnap, de igazából már több mint egy hete oldalaz az árfolyam. A 271-es támasz törésével folytatódhat tovább a forinterősödés.
Határidős piacok:
- Kis mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Tart a jó hangulat. Egyesül két nagy görög bank, hogy legyen egy igazán hatalmas, amely már oly nagy, hogy nem lehet elgáncsolni. Legalábbis a befektetők szerint. Szerintünk meg bárkit el lehet, csak nagyobbat esik, ha nagy behemót. Persze most nem ez számít. Most az öröm ideje van a Bernanke beszéd miatt, amelyből kiderült, hogy a kockázatokkal nem kell törődni, mert azoktól majd megmentenek bennünket a jegybankok, vagy legalábbis a Fed. Tehát örüljünk, de tartsuk nyitva a szemünket, mert egyelőre csak egy biankó csekkünk van a Fed elnökétől, amit ráadásul nem is írt még alá. Ha pedig a piacra nézünk akkor láthatjuk, hogy a forgalom nem akar megjönni. Lanyha üzletmenet mellet van szép emelkedés. Az különben tényleg szép. Azt viszont mindenki megtanulhatta, hogy forgalom nélkül nincs igazi élet a tőzsdén. Persze jön az ősz, amely általában sok izgalmat szokott tartogatni a spekulánsok számára. Valószínűleg így lesz idén is.
Rövid hírek
- A Fotex 2011. augusztus 26-án 13.554 darab saját részvényt vásárolt 328 forintos átlagáron. Ezen tranzakcióval a Fotex Holding SE közvetlen tulajdonában 680.198 darab, míg a leányvállalatokkal együtt a cégcsoport tulajdonában összesen 11.004.088 darab Fotex törzsrészvény van.
Gazdasági hírek
- Pleschinger Gyula, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója elmondta, hogy az állam azt szeretné, ha minden, a magánnyugdíjpénztáraktól megkapott vagyonelemet még idén értékesíteni tudna. Ez azonban nem feltétlenül érinti a MOL-t és a Richtert, hiszen azokról korábban, mint hosszú távú befektetésekről beszélt a kormány, bár egyes politikusok a MOL részvények eladását sem zárták ki.
A magánnyugdíjpénztáraktól júniusban az államhoz került:
- MOL 2.13% (összesen mintegy 24% van a Magyar Állam tulajdonában)
- OTP 3.65%
- Richter 4.09% (összesen mintegy 29% van a Magyar Állam tulajdonában)
- Egis 4.92%
- MTelekom 3.29%
- FHB 2.32%
- PannErgy 5.34%
- E-STAR 5.92%
- ANY 11.51%
- Danubius 1.1%
- A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő igazgatósága hétfőn elfogadta a bajba került lakáshiteleseket segítő Nemzeti Eszközkezelő alapító okiratát. A hír a bankszektorra nézve kedvező, de az értékeltségre gyakorolt hatása nem jelentős.