Ráadásul az államadóság devizában denominált része mintegy 63 milliárd dollárra rúg, amely elhanyagolható a 2.500 milliárd dolláros (30 USD/RUB árfolyamnál) GDP mellett. Ehhez még a 17 százalékos carry is hozzá jön. Így szépen lassan stabilizálódik a rubel, ma reggel már 59 alatt jár az árfolyam a dollárral szemben. A fentebb leírt folyamatok jók a Richternek (bár még ezen a szinten is jelentős lehet az átértékelési veszteség), s jó az OTP-nek is amely megnyugvást hozhat ezen részvények piacán.
Ráadásul, ahogy az olaj kezd magára találni, az olajrészvények is hatalmasat rallyztak tegnap az USA-ban és ma reggel Ázsiában is. Így a MOL-nak is hasonló sorsot szánunk a mai napon. Janet Yellen is megnyugtatta a piacokat azzal, hogy kiszámítható lassú kamatemelést ígért az USA-ban. Igaz az már áprilisban elkezdődhet a jelenlegi tudás szerint. A piac viszont üdvözölte a kiszámíthatóságot. Amúgy is fölfelé akart már tegnap előtt is kapaszkodni, csak homok került a nap végén a gépezetbe.
Így méretes rally-t láthattunk tegnap. Ugyan a görög elnökválasztásnál csak 160-an szavaztak a jelölt mellett a szükséges 200 helyett, de egyelőre nem fél a piac. December 23-án jön a második forduló, míg 29-én a harmadik. Akkorra kell meglennie a 180 fős többségnek. Most úgy tűnik számunkra, hogy csak néhány független képviselő állt a kormány mellé. A két kisebb párt, amelyek kieshetnének a parlamentből egy esetleges parlamenti választások során, még nem aktivizálták magukat. Összességében mind Európában, mind itthon emelkedést várunk. A BUX év végéig visszakúszhat 17.000 pont környékére.
USA
Nagyot emelkedtek tegnap a tengerentúli börzék, a Fed kamatdöntése illetve Janet Yellen beszéde segítette szárnyaláshoz a piacokat (Dow 1,69%, Nasdaq 2,11%, S&P500 2,04%). Tegnap ért véget a Fed kétnapos kamat-meghatározó ülése, ahol változatlanul (0-0,25%) hagyták az irányadó rátát. A közleményből az derült ki, hogy a kamatemeléssel kapcsolatban kimaradt az a kifejezés, hogy „huzamosabb ideig” nulla szinten maradhat az alapkamat. Ehelyett a „türelmes” kifejezés került bele a szövegbe a kamatemeléssel kapcsoltban. Janet Yellen szavaiból később az derült ki, hogy a márciusi kamatdöntő ülés után már bármikor jöhet az első kamatemelés.
Jövőre a gazdasági növekedés 2,6-3% közé várható, ezen nem változtatott a jegybank. A munkanélküliségi ráta 5,2-5,3% körül alakulhat, a korábbi 5,4-5,6% helyett. A Goldman Sachs vételről semlegesre rontotta a Verizon Communication részvényeinek besorolását, 48 dolláros célárfolyam mellett. A Moody’s több mint 20%-kal emelte a negyedéves osztalékát 34 centre. A hitelminősítő továbbá 1 milliárd dolláros részvény-visszavásárlási programot is bejelentett.
A FedEX tegnap publikálta negyedéves számait, az árbevétel 5%-kal bővült éves alapon 11,9 milliárd dollárra, amely megfelelt a várakozásoknak. A részvényenkénti profit 2,14 dollár lett, amely elmaradt a 2,22 dolláros várakozásoktól. Az alacsonyabb üzemanyag költségek nem tudták ellensúlyozni a magasabb karbantartási költségeket. Az üzemi eredményhányad 8,5%-ra emelkedett a tavalyi 7,3%- ról. A vállalat szerint az optimista 8,5-9 dolláros éves EPS várakozás tartható. A papír tegnap 3,8%-ot veszített értékéből.
A fogyasztói árak hat éve nem látott mértékben csökkentek az Egyesült Államokban. Az infláció 0,3%- kal csökkent novemberben havi alapon, szemben a -0,1%-os várakozásokkal. Ilyen zuhanásra 2008 decembere óta nem volt példa. Éves alapon 1,3%-os volt az infláció, miközben a piac 1,4%-ot várt.
Európa
Gyorsan letörték a bika szarvát Európában. A DAX index 0,2%-os mínuszban fejezte be a napot, miközben a FTSE 100 index 0,07%-os, a CAC 40 pedig 0,46%-os emelkedést könyvelt el. Az orosz jegybank a pénzügyi stabilitás érdekében ideiglenes moratóriumot hirdetett a bankoknak, amelynek értelmében nem kell céltartalékot képezniük a hitelveszteségekre, ha erre a szankciók miatt kellene sort keríteni. Ezenfelül a devizaaukciók meghirdetését is kilátásba helyezték. Az USD/RUB jegyzése megnyugodni látszik a hírekre, ugyanis a 60-as szintek alatt tanyázik a kurzus a két nappal korábbi 76-os szintekhez képest. A kialakult helyzetről biztosan megkérdezik Vlagyimir Putyint is, aki ma tartja éves sajtótájékoztatóját magyar idő szerint 10 órakor.
Sikertelen volt a görög államfőválasztás, miután a 300 fős törvényhozásból csak 160-an szavaztak Sztavrosz Dimaszra, ami 40 szavazattal kevesebb a szükségesnél. A második forduló december 23- án esedékes, ahol ugyancsak a 200 szavazatos limit elérése a cél, ha nem sikerül, akkor a december 29-i harmadik fordulóban már csak 180 szavazatra lesz szükség a győzelemhez. Amennyiben az utolsó forduló sem zárul sikerrel, akkor feloszlatják a törvényhozást és előrehozott parlamenti választást írnak ki.
A svájci kormány rontotta a jövő éves növekedési kilátásokat, hiszen a korábbi 2,4%-os bővülés helyett 2,1%-os növekedéssel számol. A 2015-ös infláció kilátások is csökkentek, miután a 0,4%-os értéket 0,2%-ra vágták vissza. A svájci jegybank 0,25%-os negatív kamatrátát vezetett be, hogy megvédje az 1,20-as árfolyamküszöböt. A 3 hónapos CHF libor sávja -0,75%-0,25% közé került. A frank az 1,2010-es szintekről 1,2080-ig esett az euróval szemben. Makrofronton egyedül a német ZEW fogyasztói hangulatindex alakulása mozgathatja meg a piacokat az öreg kontinensen.
Olaj, arany
A dollár erősödésének ellenére 5 dollárral 1200 dollárig emelkedett az arany árfolyama. A WTI árfolyama az 54,5 dolláros szintekről 58,5 dollárig lőtt ki tegnap. Az EIA adatai szerint az amerikai nyersolaj készletek 847 ezer hordóval estek múlt héten, miközben a piac 2,25 millió hordós csökkenésre számított.
Devizák
Az EUR/USD kereszt 1,25-ről 1,2320-ig szakadt a Fed kamatdöntő ülésének kommentárjára. A forint gyengülése a 316-os szintekig tartott, ahonnan megfordult az árfolyam, és egészen a 313-as szintek alá nézett be az euróval szemben.
Távol-Kelet
Japán megunta „kistestvér” szerepét és a Nikkei 225 index 2,32%-os emelkedéssel faképnél hagyta az eddigiekben kiválóan szereplő Shanghai Compositot, ami 0,11%-ot esett a ma reggeli kereskedésben. A Hang Seng index 0,91%-os emelkedése a középmezőnybe volt elég. A novemberben kidolgozásra bocsátott japán csomag december 27-vel véglegessé válhat és a helyi önkormányzatok és a háztartások nagyságrendileg 3.400-3.500 milliárd jenes (29-30 milliárd dolláros) plusz likviditáshoz juthatnak.
A kínai gazdaság negyedik negyedéves stabilizálódásáról ír a „kínai Bézs könyv”, ami a szolgáltatóipar javulásának és a feldolgozóipar magára találásának köszönhető. Érdekes módon a kiskereskedelmi számok gyengeségével és a várakozásokban szereplő újabb körös stimulusról kevesebb szó esik az elemzésben
A kínai lakásárak 3,6%-kal estek novemberben éves alapon az októberi 2,5%-os és a szeptemberi 1,1%-os mínusz után. Havi alapon a csökkenés mértéke 0,6% volt.