Nemzetközi hírek
USA:
- Közel 3%-os emelkedés bontakozott ki az amerikai részvénypiacokon a vártnál jobb feldolgozóipari aktivitás következtében (Dow +2,5%; S&P +3%; Nasdaq +3%). Az olajszektor, az ipari vállalatok és a pénzügyi papírok vezették az emelkedést.
- Az amerikai feldolgozóipari aktivitást mérő ISM index 56,3 pontra emelkedett augusztusban, a júliusi 55,5 pontról. Ezzel szemben a piac az elemzői konszenzus alapján közel 3 pontos csökkenésre számított. A hír rendkívüli optimizmust kölcsönzött a piacoknak, de az emelkedéshez hozzájárult a tegnap publikált kínai feldolgozóipari aktivitást mérő index vártnál magasabb értéke is.
- A gépjármű-értékesítések azonban az előrejelzettnél nagyobb mértékben estek vissza augusztusban. Ez igaz mind a belföldi, mind a teljes gépjármű eladási adatra.
- A kereskedés előtt jelent meg az ADP intézet foglalkoztatottsági adata. Eszerint augusztusban 10 ezer fővel esett vissza az amerikai foglalkoztatottság a privát szférában a várt 15 ezer fős növekedéssel szemben. Ez a hír némileg negatívan érintette az akkor már nyitva levő európai piacokat.
- A Dow legjobban teljesítő tagja a Bank of America lett 6% emelkedéssel. Az ipari vállalatok részvényeit a feldolgozóipari adat mellett a fémek árának jelentős emelkedése is segítette. A réz ára például 4 hónapos csúcsra emelkedett, de a többi fém árfolyama is erősödött. A Caterpillar árfolyama 4,6%-ot, az Alcoa pedig 2,9%-ot erősödött.
- A Burger King 14,6%-kal értékelődött fel tegnap, ugyanis a cég tárgyalásokat folytat a 3G Capital kockázati tőke társasággal, a hamburgergyártó esetleges felvásárlásáról.
- Ma a szokásos heti munkanélküliségi adat, valamint a lakásértékesítési statisztika mozgathatja meg a piacokat.
Olaj és arany:
- Az olaj árfolyama kikorrigálta a keddi esést, és ismét 73,8 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Annak ellenére emelkedni tudott a kőolaj ára, hogy a vártnál jelentősen nagyobb mértékben 3,4 millió hordóval emelkedtek a nyersolaj készletek, az Amerikai Energiaügyi Hivatal közlése szerint. A 361 millió hordós össz-állomány 2 hónapos csúcspont, és közelít a 365 millió hordós idei maximumhoz. A benzinkészletek a vártnak megfelelően 212 millió hordóval csökkentek.
- A közeljövőben némileg áremelő hatása lehet az Earl névre keresztelt hurrikánnak, mely közelít a Mexikói öböl térségéhez, veszélyeztetve ezzel az olajkutak működését.
- Az arany ára a tegnapi nagy emelkedést követően némileg visszakorrigált, és jelenleg 1.246 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban tartózkodtak az indexek ma reggel Ázsiában (Nikkei +1,2%, Shanghai +1,2%, Hang Seng +1,3%, Kospi +0,7%, All Ordinaries +0,7%).
- Kedvezően hatott a régió megítélésére, hogy az IMF 6,1%-ra emelte a dél-koreai GDP növekedésére vonatkozó várakozásait. Ez arra utal, hogy a szervezet nem aggódik amiatt, hogy az amerikai gazdaság lassulása kedvezőtlenül befolyásolná az ázsiai növekedést.
- A kínai papírok közül kiemelkedik a Ping An biztosító (+5,1%), mely ellenőrzést biztosító részesedést szerzett a Shenzen Development Bank-ban (+3,3%).
- A roncsprémium-program legnagyobb haszonélvezője a Toyota és a Honda volt, így az augusztusi amerikai adatok alapján ezen vállalatok értékesítésében következett be a legnagyobb zuhanás a program kifutása után. A Toyota 34%-kal, a Honda 33%-kal kevesebb autót értékesített, mint 2009 augusztusában.
- A tegnapi jó ausztrál GDP adat után a mai külkereskedelmi mérleg csalódást okozott, mivel a várt 3,1 milliárd ausztrál dollár helyett, csak 1,89 milliárd többletet mutatott. Az export 4%-kal csökkent júliusban az előző hónaphoz képest, míg az import 2%-kal nőtt.
Devizák:
- A dollár tegnap áttörte az 1,278-as ellenállást, és gyengült az euróval szemben. A reggeli órákban 1,28-nál jár az árfolyam.
- Az USD/JPY devizapár továbbra is maradt a sávban, 83,6-85 között mozog.
- A forint 287,8-ról 284,2-ig erősödött tegnap az euró ellenében.
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak az amerikai és az európai határidős részvényindexek.
Erste kommentár
Nem meglepő, hogy egy előremutató, várakozásoknál sokkal jobb, amerikai makro adat hatására felrobbantak a piacok. Ugyanis az egész szituáció olyan mintha puskaporos hordón ülnénk és a szikra a jobb adat. A rossz amerikai gazdasági hírekre sokan alulsúlyoztak, vagy egyenesen eladási pozíciót vettek fel, várván a vállalati fundamentumok romlását. Az pedig eddig nem következett be, sőt a rossz makróadatdömping után kezdenek megjelenni jó adatok is. Ha pedig ez így marad, akkor ez a shortosokat vagy az alulsúlyozásban levő alapkezelőket vásárlásra ösztökéli, amely részvénypiaci áremelkedésben csapódik le.
Rövid hírek
- Richter, Egis: Az orvosok vényírási szabályainak enyhítése miatt a második negyedévben nőtt a támogatott gyógyszerek forgalma. Ez azt jelenti, hogy az OEP az év első hét hónapjában 200 milliárd forintot költött a gyógyszerek támogatására, ami előrejelzi, hogy idén is elszaladhat a gyógyszerkassza. Egyes számítások szerint idén 350 milliárd forintnyi támogatási igény jelentkezik, míg a rendelkezésre álló keret mindössze 330-340 milliárd forint. Ebből 300 milliárd jön a költségvetésből, 30-40 milliárd pedig a gyógyszergyáraktól (orvoslátogatói díjakból és a 12%-os különadóból). Ugyanakkor a K+F költségek 20%-át a gyártók leírhatják az OEP-hez történő befizetéseikből. Összességében tehát mintegy 10-20 milliárd forint hiányozhat év végére a gyógyszerkasszából, amit a gyógyszergyártóknak kell majd pótbefizetés formájában összeadni. Számításaink szerint ez a Richternek 0,6-1,2 milliárd, míg az Egisnek 0,5-1 milliárd közötti összeget jelent. A hír negatív, de érdemi hatással nem lesz egyik gyógyszerpapír árfolyamára sem.