Nyugtatnak: továbbra is dőlni fog az ingyen pénz!

Megnyugtatták a Fed elnökének szavai az amerikai befektetőket. Nem szabadul a 80 dollártól az olaj, esett az arany árfolyama. Délnek vették az irányt az ázsiai indexek. Tegnapi gyengülését ledolgozta a dollár, a jen erősödött, az EUR/HUF nem változott lényegesen. Mtelekom: A vártnál gyengébb negyedik negyedéves nettó eredmény. A PKN szerezné meg a Surgut 21%-os MOL pakettjét? Ma további esésre számítunk a hazai parketten.

Nemzetközi hírek

USA: Stabil emelkedés jellemezte tegnap az amerikai börzéket, Bernanke „nagybácsi" egyelőre megnyugtatta a piacokat (Dow +0,9%; S&P +1%; Nasdaq +1%). Tegnap zárult Ben Bernanke meghallgatása a Kongresszus előtt. A Fed elnöke elmondta, hogy a lassan kibontakozó gazdasági talpraállás kibővíti a kivételesen alacsony kamatkörnyezet hosszát. A hírre szárnyaltak a bankpapírok, az S&P pénzügyi szektorindexe 1,74%-ot emelkedett, a Bank of America és a JP Morgan pedig 2,4%-os pluszban zárt, és ezzel a Dow-n belüli legjobb teljesítményét nyújtották. Meglehetősen negatív adat jelent meg tegnap az ingatlanpiaccal kapcsolatban, mely azonban csak időlegesen törte meg az optimista hangulatot. Az új lakásértékesítések száma januárban 11,2%-ot esett, 309 ezer darabra. Az index 1963-as publikálása óta nem volt ilyen alacsony az eladott új lakások száma, azaz legalább 47 éves mélypontra esett az értékesítés. A használt lakások terén nem ilyen súlyos a helyzet, de a decemberi erős visszaesés itt is aggodalomra adhat okot. A Coca-Cola Co. a Bloomberg információi szerint tárgyalásokat folytat az észak-amerikai palackozó üzemeket összefogó Coca-Cola Enterprises vállalat felvásárlásáról. A mintegy 15 milliárd dolláros üzlet a hírek szerint akár napokon belül megszülethet. Ma délután a Newmont Mining és a Novell publikálja negyedéves gyorsjelentését.

Olaj és arany: Az olaj ára továbbra is 80 dollár környékén mozog, egyelőre nem sikerült leküzdeni a 81 dolláros ellenállást. Az Energiaügyi Hivatal tegnap közölt becslése alapján ismét 3 millió hordóval nőttek az kőolajkészletek, mely jelentősen meghaladja az elemzői várakozásokat (1,9 millió hordó). Öröm az ürömben azonban, hogy a benzinkészletek a várt 600 ezer hordós bővüléssel szemben közel 900 ezer hordóval csökkentek, ami az üzemanyag-piaci kereslet helyreállását jelezheti. Ezzel pedig távolabb is került a 2008. márciusi 232 millió hordós közel 20 éves csúcstól a raktárkészlet. Az arany ára hűségesen követi a dollár értékét. A nemesfém árfolyama 1090 dollárra esett a zöldhasú felértékelődése nyomán.

Távol-Kelet: Délnek vették az irányt az ázsiai indexek. (Nikkei -1,0%, Hang Seng -0,7%, Shanghai +1,3, Kospi -1,6%, All Ordinaries -1,1%). Csak a Shanghai Composite emelkedett az ingatlanfejlesztőknek és a bankoknak köszönhetően, miután lapértesülések szerint a szabályozók eltörölnék a tőzsdén jegyzett vállalatok tőkeemelésének korábbi tilalmát. A GM tervei szerint befejezi a Hummer gyártását, miután a kínai hatóságok nem engedélyezték, hogy a Sichuan Tengzhong megszerezze a brand-et. Három órán keresztül válaszolt az amerikai ügyvédek kérdéseire a Toyota (+0,3%) elnöke, hogy helyreállítsa a fogyasztók bizalmát. A Hyundai (+0,9%) ledolgozott valamennyit előző napi veszteségéből, amivel az amerikai visszahívások miatt büntette a piac az autógyártót. India adóemelést és kiadásai csökkentését tervezi, hogy lefaragja 16 éves csúcson járó ÁHT hiányát és megelőzze egy a kínaihoz hasonló eszközbuborék kialakulását. Az IMF Zhu Min-t, a People's Bank of China elnökhelyettesét nevezte ki speciális tanácsadójának. A lépés arra utal, hogy a kínai gazdaság hatása egyre erősebb. A japán exportőröket az erős jen sújtotta (Sony-1,0%, TDK -0,7%, Honda -1,1%, Nissan -1,5%).

Devizák: A dollár a reggeli órákban beesett az 1,35-ös támasz alá, és 1,346-ig zuhant az euróval szemben. A jen látványos erősödésbe kezdett az elmúlt órákban, 89,5-ig esett az USD/JPY árfolyam. A forint továbbra is egy szűk sávban oldalaz az euróval szemben, 270 forint környékén.

Határidős piacok: Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek, ma reggelre elromlott a tegnapi pozitív hangulat.

Erste kommentár

Bernanke tegnap egyértelműen megnyugtatta a befektetőket, alapkezelőket, spekulánsokat, hogy továbbra is dőlni fog az ingyen pénz, korlátlan mennyiségben. Hogy ez mennyire szül egészséges gazdasági talpraállást, az kérdés, de egy biztos, egy ideig még nem kell félnünk a kamatemelési ciklus kezdetétől. Furcsa helyzet alakult ki a makroadatok megítélése terén. Ahelyett, hogy a gyenge konjunktúraindexek és munkapiaci adatok elbizonytalanítanák a piacokat, megnyugvást hoztak a befektetőknek. Hogy miért? Azért, mert ha a gazdasági talpraállás megfelelő lenne, a Fed még képes lenne, és lecsatolná a világot az ingyen pénz tőgyéről. Ez pedig jelenleg a piac legrosszabb rémálma.

Vállalati hírek

Mtelekom: A vártnál gyengébb negyedik negyedéves nettó eredmény

A Magyar Telekom negyedik negyedéves és 2009-es éves eredménye összességében megfelelt várakozásainknak, de elmaradt az elemzői konszenzustól. Meg kell azonban említeni, hogy a piac egyes szereplői bizonyos módosító tételek (a cégnél indult vizsgálatok és a végkielégítések miatti elhatárolások) okán magasabb EBITDA-val számoltak, így magas volt ezen adatok szóródása. 2009-ben a távközlési cég céltartalékok felszabadítása nélkül számított árbevétele 3,1%-kal esett vissza, ami megfelel a mi várakozásainknak, de 2%-kal elmaradt a társaság által várttól. A bevétel visszaesés fő okaiként a csökkenő felhasználást, az előfizetők alacsonyabb kiadásait és a magas lemorzsolódást említhetjük meg. Az EBITDA 4%-ot esett az egész évet tekintve, mely megegyezik a menedzsment előrejelzéssel és a mi várakozásunkkal. A 2010-re vonatkozó kilátásunk negatív, gyengébb, mint a jelenleg publikált előrejelzésünk. A vállalat a kiadások terén további nyomásra számít mind a lakossági, mind a vállalati ügyfelek terén. A 2009-hez képest erősebb forint szintén negatív hatással lesz a vállalatra, mivel forintban rontja a konszolidált leányvállalatok teljesítményét. Az árbevétel és az EBITDA terén így 5-7%-os visszaesésre számítunk. A gyenge kilátások miatt némi negatív árfolyamhatással is számolunk. Nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy a Magyar Telekom általában magas (74 forintos) osztalékot kínál. A 2010-ben fizetendő összeg a napokban kerülhet nyilvánosságra.

A PKN szerezné meg a Surgut 21%-os MOL pakettjét?

Az orosz RBC újság értesülése szerint a PKN szerezné meg a Surgut 21%-os MOL pakettjét. A spekuláció szerint a PKN a Mazeiku-t ajánlaná fel cserében, melynek értéke csökkent a kiesett orosz betáplálás miatt. A PKN a Mazeiku-t 2,6 milliárd dollárért vette, míg az értéke most 1,6 milliárd dollárra tehető, ami körülbelül megfelel a 21%-os MOL pakett értékének (a jelenlegi 17.000 forintos részvényárfolyammal számolva 1,86 milliárd dollár lenne). A tranzakcióval a PKN egy nem használható eszközre tenne szert, mivel a MOL Alapszabálya értelmében nem élhetne a 21%-os szavazati jogával, csak 10%-ot használhatna fel. Bár bizonyos szempontból érthető lenne egy ilyen lépés, mi továbbra is úgy gondoljuk, hogy a Lukoil és a Gazprom szerezhet meg 10-10%-ot. A Gazprom valószínűleg gáztározóra váltaná be a maga 10%-át, míg a Lukoil beszállítói pozícióját erősítené meg a MOL-nál. Természetesen mindez még csak találgatás, de talán racionálisabb döntés lenne. Árfolyamhatásra nem számítunk.

Rövid hírek

- Sajtóértesülések szerint a cseh Komercni Banka Szlovákiában kíván terjeszkedni, és az egyik lehetséges célpont az OTP szlovák leányvállalata, ami nem váltotta be a magyar anyabank hozzá fűzött reményeit. Az OTP nem kommentálta a sajtóhírt.

- Az RFV bejelentette, hogy 730 millió forintos hitelkeretről döntött a Takarékbank és az RFV vezetősége. Az RFV a fenti hitelkeretet a 2009. év során önerőből megvalósított, de hitellel még nem finanszírozott projectek részbeni finanszírozására tervezi fordítani. A két fő tulajdonos tavaly nyújtott 700 millió forintos hitelt nyújtott a vállalatnak, valószínűleg ezt váltani ki a most bejelentett hitel. Pozitív.

Makrogazdasági hírek

- Az MNB tegnap közzétette az inflációs jelentését, mely szerint az államháztartási hiány 2010-ben elérheti a GDP 4,2%-át, 2011-ben pedig a 4,3%-át. (A kormány hivatalos célszámai: 3,8% és 2,8%). Az MNB 2010-re 4,4%-os, 2011-re pedig 2,3%-os inflációval számol. Korábban ezek az előrejelzések 3,9% és 1,9% voltak.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo