Nemzetközi hírek
USA:
- Pénteken nap végére összeszedték magukat az amerikai részvényindexek a pénzügyi papírok vezetésével, az S&P és a Nasdaq is pluszban zárt (Dow -0,1%; S&P +0,3%; Nasdaq +0,3%). A múlt heti teljesítmény összességében nagyon gyenge volt, az S&P 3,6%-ot esett, és az indexek feladták a küzdelmet a 200 napos mozgóátlaggal.
- Egyértelműen a pénzügyi papírok húzták fel az indexeket pénteken a kezdeti bizonytalankodás után. A messze legjobban teljesítő bankszektor összességében 2,7%-kal erősödött, a JPMorgan 3,7%-ot, a Bank of America 2,7%-ot erősödött. A Dow legjobban teljesítő tagja az American Express lett 3,9% emelkedés után. A pénzügyi szektorral szembeni optimizmust a történelminek nevezett pénzügyi reformcsomag pénteki szakasza hozta meg. A reformcsomag tárgyalását a Wall Streetnek tett jelentős engedményekkel fogadták el az amerikai bizottsági küldöttek, és a csomag immár készen áll a szenátusi és kongresszusi szavazásra.
- A hétvégi G-20 ülésen előtérbe került az egyes országok makrostabilitásának fontossága, de szó esett a pénzügyi és banki szabályozások szigorításáról is. A G-20 fejlett országai a tegnapi Torontoban kiadott nyilatkozat szerint azt a célt tűzték ki, hogy 2013-ig felére csökkentik a költségvetési hiányukat, és 2016-ra rendezik a GDP arányos adósságmutatóikat is. Ennek ellenére elkötelezték magukat a jelenleg érvényben levő gazdaságösztönző programjaik véghezvitelére. A közlemény szerint nincs esély arra, hogy egységes csomagot hívjanak életre, hiszen az egyes országok gazdasági kilábalása eltérő fázisban van.
- A pénteken közölt - még nem végleges - adatok szerint éves szinten 2,7%-kal bővült az amerikai GDP az első negyedévben. Ez alacsonyabb, mint a korábbi becslés szerinti 3,0%-os növekedés. 3,5%-ról 3,0%-ra csökkentették a fogyasztási élénkülésre vonatkozó első negyedéves adatot is. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi index júniusra vonatkozó értékét 76 pontra emelték a 75,5 pontos előzetes értékről.
- Ma reggel nagy bizonytalanságról árulkodnak az amerikai határidős és az ázsiai részvényindexek. Az USA-ban a májusi személyi kiadás és személyi jövedelem adatokról kaphatunk ma információt.
Olaj és arany:
- Több mint 3%-ot emelkedett az olaj ára pénteken, ma reggel a 79 dolláros szintet súrolják a kőolaj hordónkénti jegyzései. Ezzel az árfolyam jelentősen elrugaszkodott a 200 napos mozgóátlagtól.
- A közel két hónapos csúcs a Kajmán-szigeteknél tomboló hurrikánnak köszönhető, mely megzavarhatja az atlanti kőolaj kitermelést. Az Alex névre keresztelt vihar hírek szerint a Mexikói Öböl felé vette az irányt.
- Az arany ára tovább erősödött és immár az 1.265 dolláros történelmi csúcs újabb ostromára készül az árfolyam.
Távol-Kelet:
- Nem találták az irányt az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -0,5%, Shanghai -0,4%, Hang Seng +0,4%, Kospi +0,2%, All Ordinaries -0,8%).
- Leginkább a bankok gyengélkedtek a régióban (National Australia Bank -1,2%, ANZ Bank -0,9%, Westpac -1,1%, KB Financial -0,3%). A tajvani bankok arra a spekulációra emelkedtek, hogy ők profitálhatnak a kedden aláírandó kínai-tajvani kereskedelmi paktumból. A japán Mizuho Financial Group 2,0%-ot veszített értékéből, miután pénteken bejelentette, hogy 857,6 milliárd jenes tőkeemelésre készül (új részvények kibocsátása útján).
- Az erősödő jen az exportőrök hátán csattant (Toyota -1,4%, Sony -0,9%, Ricoh -0,9%). Újabb autóvisszahívásokról érkeztek hírek: ezúttal a Toyota rendeli vissza 17.000 Lexus sedan-ját.
Devizák:
- Tyúklépésben gyengül a dollár az euró ellenében. Sikerült elhagyni a 20- (1,2217) és a 30-napos (1,2262) mozgóátlagot, így a következő ellenállás 1,250-nél található.
- Az amerikai és az európai gazdaságokat övező bizonytalanságnak köszönhetően sok befektető választotta a japán jent menekülési útvonalként, így a szigetország devizája 89,39-ig erősödött a dollárral szemben. A tendenciát a 89-es támasz állíthatja meg legközelebb.
- A pénteki kilengés után valamelyest sikerült visszaerősödnie a forintnak mind az euróval (ma reggel 282,5-ig), mind a svájci frankkal (208,8) szemben. Az EUR/HUF alakulását illetően a 283-as szint lehet a vízválasztó, azonban a svájci frankkal szemben pénteken elért éves mélypont nem túl bíztató jel.
Határidős piacok:
- Enyhe pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Sok minden történt az elmúlt hét végén. Lehet, hogy csak azért, hogy összezavarodjunk. Az USA-ban ralliztak a bankrészvények, annak köszönhetően, hogy a törvényhozók nem nyúltak a derivatív és a sajátszámlás kereskedéshez. Kicsivel előbb a közép-kelet európai régióban a román alkotmánybíróság borzolta a kedélyeket azzal, hogy elkaszálta a 15%-os nyugdíjcsökkentést. Így az IMF azonnal el is halasztotta az ülést, amely hivatott lett volna az IMF hitel újabb részletének lehívhatóságáról dönteni. Persze a román kormány sem volt rest, s még a hétvégén döntött arról, hogy 24%-ra emeli az ÁFA-t s így betömi a költségevetésen keletkezett lyukat. Így - szerintünk - az IMF is átutalja hamarosan az esedékessé vált több mint 800 millió eurós hitelösszeget. Persze arról sem szabad elfeledkeznünk, hogy a G20 csúcson szép határozatok születtek, amelyek valójában semmilyen újdonság tartalommal sem rendelkeznek. Ha körülnézünk, akkor összességében enyhe pozitív képet láthatunk, amely pozitívan jelenhet meg a piacokon. Persze a nagy kérdés az az, hogy meddig tart ez az enyhén jó hangulat. Nekünk az a gyanúnk, hogy nem sokáig.
Rövid hírek
- Mind a Magyar, mind az Európai Bankszövetség levélben fordult Orbán Viktorhoz. A bankadóval szemben érvként a következőket hozzák fel: csökkenhet a tőkemegfelelési mutató, ami a következőket eredményezheti: (i) növekszik a forrásgyűjtés költsége, (ii) csökken a hitelezési aktivitás, ami akár a GDP 7 százalékpontos csökkenését is eredményezheti, (iii) nehezebb lesz megfelelni a Bázel III. feltételrendszerének, (iv) a külföldi tulajdonú bankokat befektetéseik felülvizsgálatára késztetheti. A hír nem lesz hatással sem az OTP, sem az FHB részvényárára.
- A 2010. június 21-én közzétett határidős sajátrészvény kontraktusok leszállításos lezárását követően, a PannErgy a határidős részvényfinanszírozásnál kedvezőbb kondíciójú, lombard finanszírozást nyitott a leszállított részvények értékének megfelelően, megközelítőleg 400 millió forint értékben. A hitel fedezetéül a korábbi határidős pozíciókhoz hasonlóan Synergon és PannErgy részvények kerültek a befogadásra. A finanszírozási ügylet nem érinti a PannErgy, biztosítéki értékpapírok által megtestesített szavazati jogának gyakorlását.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.