Nemzetközi hírek
USA:
- Megtört az eső trend, ráadásul jelentős erősödéssel zártak az Egyesült Államok részvényindexei (Dow +1,4%; S&P +1,5%; Nasdaq +1,9%). A makroadatok bár vegyes képet festettek, a friss munkanélküli segélykérelmek 2008. júliusi szintjükre estek.
- Számos fontos makroökonómiai adat látott tegnap napvilágot az USA-ban. A tartós cikkek rendelésállománya októberben 3,3%-kal zuhant, szemben a várt 0,1%-os emelkedéssel. A szállítmányozás nélkül számított érték 2,7%-kal esett a hónap során, a várt 0,6%-os növekedéssel szemben.
- A friss munkanélküli segélykérelmek száma 407 ezer főre esett múlt héten, szemben a várt 435 ezer fővel. Ilyen alacsony számra 2008 júliusában, a Lehman csőd előtti időszakban volt utoljára példa. A tartós kérelmek szintén alacsony szintre, 4,182 millióra csökkentek.
- A fogyasztók bizalma erősödött, a Michigani Egyetem bizalmi indexének novemberi végleges értékét 71,6 pontra emelték az előzetes 69,5 pontról.
- Az újlakás értékesítések száma azonban 8,1%-kal, 283 ezer darabra zuhant októberben, a várt 1,6%-os növekedéssel szemben. Ez az index születése óta történelmi mélypont (275 ezer) közeli szint a lakásértékesítések tekintetében.
- A személyi jövedelmek a vártnál enyhén jobban, 0,5%-kal emelkedtek, míg a személyi kiadások 0,4%-os növekedése elmaradt a várttól. A személyes kiadások magárindexe, mely a Fed által nagy figyelemmel kísért mutató, közel történelmi mélypontra süllyedt. Ez alátámasztja a 600 milliárd dolláros pénzkínálat növelő programot, és ellensúlyozza a csomag inflációnövelő hatását.
- Vállalati fronton az Oracle-el kapcsolatban érkeztek pozitív hírek. A szoftvergyártó cégnek 1,3 milliárd dollárt ítélt meg a kaliforniai bíróság az SAP-tól, mely az ítélet szerint szerzői jogokat sértett a TomorrowNow nevű leányvállalatán keresztül. Ez a legnagyobb összegű szerzőijog sértési büntetés a szoftveripar eddigi történetében. Az Oracle árfolyama 2%-kal emelkedett.
- Nouriel Roubini Európával kapcsolatban fogalmazott meg vészjósló gondolatokat. A válságot előre vetítő New York-i professzor szerint ugyanis a hatalmas adóssággal és költségvetési hiánnyal küzdő, problémás európai államok előbb utóbb arra fognak kényszerülni, hogy elhagyják az Eurózónát. Előtte azonban ezek az országok át fogják strukturálni adósságukat - tette hozzá.
- Írország tegnap jelentette be a megszorító csomagot, mely a 85 milliárd dolláros EU-Világbank mentőcsomag feltétele. A 2011-től induló 4 éves csomag főleg kiadáscsökkentésen keresztül javítja majd az egyensúlyt, de fájdalmasan fog érinteni sok társadalmi réteget.
- Ma a hálaadás napja miatt zárva tartanak az amerikai tőzsdék, és holnap is rövidített kereskedés lesz.
Olaj és arany:
- Több mint 1 millió hordóval emelkedtek múlt héten a nyersolajkészletek, miközben az elemzők közel 2 millió hordós csökkenésre számítottak. Az adat meglepetésszerű emelkedése ellenére az olajár több mint 3%-os pluszban zárta a kereskedést. Az erősödés részben az erőteljes dollárerősödéssel magyarázható.
- Az arany árfolyama stagnált a tegnapi kereskedés során, jelenleg 1.370 dollár környékén kereskednek a nemesfémmel.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban tartózkodtak az indexek a mai kereskedésben (Nikkei +0,5%, Hang Seng +1,1%, Shanghai Composite +1,3%, Kospi +0,1%, All Ordinaries +0,2%).
- A hangulatra kedvezően hatottak a tegnap Amerikában megjelent makrogazdasági adatok. Az olajcégek az egész régióban jól teljesítettek (Woodside Petroleum +0,4%, Santos +0,9%, PetroChina +1,9%, Sinopec +1,1%).
- Indiában estek a bankrészvények, miután a hatóságok több vezető bankárt letartóztattak, mivel állítólag hatalmas összegeket fogadtak el, hogy hatalmas vállalati hiteleket helyezzenek ki.
- 7,8%-kal nőtt a japán export októberben, míg az import 8,7%-kal. A külkereskedelmi mérleg többlete 2,7%-kal 821,9 milliárd jenre nőtt, míg a piaci várakozás 865,5 milliárd jen és 10,2%-os importbővülés volt. A várttól elmaradó adatok ellenére a részvények emelkedtek (Sony +1,5%, Sharp +0,7%, Toyota +1,4%).
Devizák:
- Tegnap még enyhén erősödött a dollár, de az 1,33-as támaszon megtorpant a tendencia. Amennyiben a szint elesik, akkor a 200 napos mozgóátlagig (1,313) folytatódhat a csökkenés.
- 82,9-83,7 között rajzolódott ki egy sáv a jen piacán. Az árfolyam tegnap a zóna alsó széléről rugaszkodott el, és a 83,5-ig gyengült a japán fizetőeszköz.
- A 276 forintos ellenálláshoz torlódott a forint árfolyama, a kurzus továbbra is a szint alatt mozog.
Határirdős piacok:
- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Egy kicsit jobb lett a hangulat a nemzetközi piacokon tegnap, a jobb amerikai munkanélküliségi adatoknak köszönhetően. Persze megint csak azt mondjuk, hogy ennek nem kellene megtévesztenie senkit sem. A piacok megint megpróbálják letesztelni az ellenállási szinteket. Ugyanakkor nem lehet szó nélkül elmenni a magyar piac gyengesége mellett. Ez több részről jön. Egyrészt a BUX relatíve magasan értékelt (előremutató P/E 11,8), másrészt az adóváltozások körüli bizonytalanság növelte a kockázati prémiumot. Ehhez jön még hozzá a magán nyugdíjpénztárak államosítása és a benne levő pénzek egy részének elköltése, amely akár magyar részvények eladásában is materializálódhat. Így nem meglepő, hogy a BUX masszívan alulteljesítő.
Makrogazdasági hírek
Változások a magyar nyugdíjrendszerben
A gazdasági miniszter tegnap bejelentette, hogyan alakul a jövőben a nyugdíjrendszer. A tervek szerint, melyeket a parlament valószínűleg megszavaz december 15-én, mivel a Fidesz-nek kétharmados többsége van, két lehetőséget vázolnak fel a munkavállalók számára.
Ha valaki visszalép az állami rendszerbe, az állam egyéni számlát vezet számára, melynek végösszege örökölhető a házastárs által, az egyén pedig jogosult lesz az állami rendszerből folyósított nyugdíjra.
Ha valaki a jelenlegi rendszerben marad, csak a munkavállaló által befizetett 10% lesz az önkéntes nyugdíjpénztári számláján, azonban az államtól nem számíthat nyugdíjra, amikor eléri a nyugdíjkorhatárt. Ugyanakkor munkaadójának továbbra is be kell fizetnie ezen munkavállaló bruttó bérének 24%-át az állami rendszerbe. Más szavakkal az, aki a jelenlegi rendszerben marad, elveszíti nyugdíjának 70%-át, miközben ugyanazt a hozzájárulást fizeti, amit az, aki visszalép. Ez valószínűleg alkotmányellenes (bár a kétharmados többségnek köszönhetően a parlament az alkotmányt is módosíthatja!), de az egyenlőség elvét mindenképp sérti, mivel aki a jelenlegi rendszerben marad, befizeti a 24%-ot anélkül, hogy cserében bármi ellenszolgáltatást kapna a jövőben az államtól.
Pillanatnyilag úgy tűnik, hogy a legtöbb ember az állami rendszert fogja választani (mert nincs más választása). Így a kormányhoz kerül a nyugdíjpénztárak 3.000 milliárd forintos eszközállománya. Ennek kb. negyede (750 milliárd forint) magyar részvényekben van, míg fele magyar állampapírokban (1500 milliárd forint). A kormány pedig már korábban bejelentette, hogy ebből a pénzből jövőre 529 milliárd forintot, 2012-ben pedig 250 milliárd forintot óhajt elkölteni. Így ezeket az eszközöket a piacon értékesítheti, ami eladói nyomást okozhat. A 750 milliárd forintnyi magyar részvény a teljes piaci kapitalizáció 10%-a. Mivel fennáll az értékesítés lehetősége, lehet, hogy a piac megpróbálja megelőzni a kormányt és eladásokba kezd. Hasonló negatív hatás elképzelhető az állampapírpiacon is.
Rövid hírek
- A Richter tegnap bejelentette, hogy 2010. november 23-án 3.000 darab saját részvényt vásárolt 45.622 forintos átlagáron. A november 11-én adott megbízás teljesüléséhez 6.820 darab hiányzik még. A Richter saját részvény állománya a tranzakciót követően 43.756 darab.