Nem érdekelte a piacot a közel húsz éve nem látott esemény
Enyhe mínuszban zárt a tengerentúli piac.Kismértékben javuló olajárfolyam, az arany stagnál. Erősödött a forint árfolyama. Emelkedés Japánban. 4.780 forintra emeltük Richter célárunkat. Csökken a Magyar Telekom osztaléka. Emelkedésre számítunk ma a tőzsdén.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Nem sikerült megállapodásra jutniuk a republikánusoknak és a demokratáknak Amerikában, aminek eredményeként az állam működésében leállás következhet be, ami becslések szerint 800 ezer embert érinthet. A 17 éve nem látott, rendkívülinek nevezhető esemény nem rángatta meg a piacokat, olyannyira nem, hogy napon belül az amerikai piacoknak is sikerült emelkedniük. Így miközben fél szemünkkel az amerikai fejleményekre figyelünk, némi optimizmussal nézünk a mai nap elé és kismértékű emelkedésre számítunk a hazai börze vonatkozásában.
Nemzetközi hírek
USA
- A tengerentúli költségvetéssel kapcsolatos viták, illetve az olasz belpolitikai válság a mélybe lökte a piacokat, bár napon belül enyhe emelkedést láthattunk a tengerentúlon (Dow -0,84%, Nasdaq
- 0,28%, S&P500 -0,58%).
- A Dow Jones index tagjai közül csak a Cisco (0,6%) tudott emelkedni, a leggyengébben a Procter & Gamble (-2%) és a Coca Cola (-1,5%) teljesített.
- Az amerikai kongresszusban nem sikerült megállapodásra jutni az áthidaló költségvetéssel kapcsolatban, így közép-európai idő szerint kedd reggel hat órától egyes kormányzati intézmények felfüggesztették a működésüket. Ez 800 ezer ember esetében jelenthet kényszerszabadságot. A törvényhozás ma délután ül össze tárgyalni. Legutóbb 17 évvel ezelőtt fordult elő részleges fizetésképtelenség az USA-ban.
- Tegnap egy makroadatot láthattunk, a chicagoi beszerzési menedzser index értéke 53 pontról 55,7 pontra emelkedett, felülteljesítve az 53,7 pontos konszenzust.
- A következő makroadatok lesznek ma: az építőipari kiadások augusztusi értékét, az ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser index szeptemberi értékét, illetve gépjármű értékesítési adatokat publikálnak (ennek egy részét azonban nem biztos, hogy publikálják a leállás miatt).
Európa
- A negatív oldalon fejezték be a kereskedést a nyugat-európai börzék (FTSE100 -0,78%, DAX
- 0,78%, CAC40 -1,05%).
- Az eurózónából ipari beszerzési menedzser indexet, és munkanélküliségi rátát publikálnak.
Olaj, arany
- A WTI ma reggel 101,9 dolláron állt annak ellenére, hogy tegnap a kongresszus nem tudott dönteni a költségvetési plafon emeléséről, ami azzal fenyeget, hogy leáll az USA gazdasága.
- Az arany 1.335 dolláron állt ma reggel, ami lényegében a tegnapi árszint. A szereplők itt is a költségvetési vitát tekintik a fő tényezőnek.
Devizák
- Az EUR/HUF árfolyama a tegnapi kereskedés során 298,71-ről 296,99-re csökkent. Az árfolyam a rövidtávú mozgóátlagokat érintve még pénteken kezdett korrekcióba. Az árfolyam csökkenése tovább folytatódhat és megközelítheti a 200 napos mozgóátlag 296,57-ös értékét.
- Az EUR/USD árfolyam továbbra is 1,35 körül billeg. Az árfolyam a tegnapi kereskedés során 1,3494- ről 1,3527-re emelkedett.
Távol-Kelet
- A hongkongi és a kínai tőzsde is zárva tartott ma, miközben a Nikkei index 0,4%-ot emelkedett.
- A japán miniszterelnök, Shinzo Abe bejelentette, hogy az áfát a korábbi 5%-ról 8%-ra emelik fel 2014 áprilisától kezdve, hasonló lépésre 1997-óta nem volt példa Japánban. A nap hátralévő részében egy gazdaságélénkítő csomagot fog bejelenteni a miniszterelnök, azonban ennek nagyságát egyelőre még nem hozták nyilvánosságra. A várakozások szerint 51 milliárd dolláros lehet a csomag.
- Japánban a várt és a múlt havi 3,8% helyett 4,1% lett a munkanélküliségi ráta augusztusban.
- A HSBC által tegnap publikált kínai PMI adathoz hasonló eredményt mutatott a hivatalos kínai statisztika is, ami a vártnál kisebb mértékben, mindössze 51,1 pontra emelkedett a várt 51,6 pont helyett.
Határidős piacok
- Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.
Vállalati hírek
- Ma megjelent angol nyelvű gyógyszer szektor elemzésünkben 4.527 forintról 4.780 forintra emeltük Richter célárunkat. Ajánlásunk továbbra is Vétel. Továbbra is erős a K+F, az árbevételre kedvezően hat hogy kiterjesztik az Esmya indikációját és az, hogy az amerikai gyógyszerfelügyelet várhatóan jóváhagyja a cariprazine hatóanyagú készítményt. Pozitív löketet adhat az is, hogy a papír nagy valószínűség szerint visszakerül az MSCI indexbe. Az Egis a Celltrionnal való együttműködés, az esetleges vállalatfelvásárlások, de főként a nemrég bejelentett Servier vételi ajánlat miatt került a figyelem középpontjába. Az Egis esetében ajánlásunkat Vételről Tartásra csökkentettük, célárunkat pedig a Servier ajánlatával összhangban 28.000-ra forintra módosítottuk.
- Elemzői napot tartott tegnap a Magyar Telekom, ahol elhangzott, hogy a vállalat tartani fogja osztalékpolitikáját, vagyis a 30-40% közötti eladósodottságot, ami praktikusan az osztalék csökkenését jelenti. Újabb frekvenciatendert várhatóan az idei negyedik negyedévben, vagy a jövő év első negyedévében írnak ki. Ez egyébként 120 milliárd forinttal szerepel a 2014-es évi költségvetésben. A mi előrejelzésünk szerint ebből 31 milliárdot fizet majd a Magyar Telekom. A cég eladósodottsága jelenleg 41,8%, ezért arra számítunk, hogy a korábbi 50 forintos osztalék drasztikusan, 10 forintra csökken, de akár azt is elképzelhetőnek tartjuk, hogy a cég nem fizet osztalékot. A cég megerősítette idei tervszámait, és közzétette a következő három évre vonatkozó várakozását. Az árbevétel növekedés üteme 2% lehet 2014 és 2017 között, az EBITDA 6-8%-kal csökkenhet 2014-ben a 2012-es adathoz képest. Az EBITDA 2017-re az idei szint fölött lehet. A cég jövőre 87 milliárd forintot fordíthat beruházásokra, 2017-ben pedig 80 milliárdot. A cég EBITDA várakozásait optimistának tartjuk. A papír árfolyamára alapvetően az osztalék csökkenése nyomhatja rá a bélyegét.
- OTP, FHB: Varga Mihály tegnap egy újabb adóról tett említést. Eltörölnék ugyan a kártyás tranzakciók után az illetékfizetési kötelezettséget, de helyette a bankok céltartalék csökkentésére vetnének ki 19%-os adót. A céltartalék nagysága 84 milliárd forint, így az erre kivetett adó maximális mértéke 16 milliárd forint lehet, mint egyszeri tétel, ezzel szemben a bankkártyás tranzakciók adójának változása 5 milliárd forintos megtakarítást jelentene a bankoknak. Összességében a hatás marginális a bankokra nézve.
Gazdasági hírek
- Varga Mihály tegnap benyújtotta a parlamentnek a 2014-es költségvetést. A GDP arányos hiánycél 2,9%, a tervezett GDP növekedés 2%, az inflációs cél 2,4%. Az általános tartalék 220 milliárd forint, vagyis a GDP 0,7%-a.
Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”