Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Nagy mínuszba fordultak tegnap az amerikai részvényindexek (Dow -1,6%; S&P -2,1%; Nasdaq -2,2%), miután újabb hírek érkeztek arról, hogy nő a nyomás, hogy a bankok nagyobb veszteséget írjanak le a görög államkötvényeken. Ma reggelre némileg javult a hangulat, pletykák szerint ugyanis Németország elfogadhatja az EFSF mentőcsomag keretének emelését.
- Az Európai Bizottság egy tisztviselője szerint nő a nyomás egyes tagállamok részéről, hogy a görög kötvénytulajdonosok nagyobb veszteségeket írjanak le az állampapírokon.
- Obama amerikai elnök is kritizálta az európai döntéshozókat, a görög helyzettel kapcsolatos megoldás hiánya miatt. Szerinte az adósságválságra adott válasz közel sem elegendő, de konkrét javaslatot nem említett.
- A bankpapírok világszerte mínuszba fordultak, az USA pénzügyi szektora 2,9%-ot esett. A Bank of America 4,9%-ot veszített az értékéből, a JPMorgan 3,5%-os mínuszban zárt.
- Az Amazon volt a nap egyik főszereplője, a negatív hangulat ellenére 2,5%-kal emelkedett a technológiai cég árfolyama. Az Amazon ugyanis egy új, 200 dolláros táblagépet dobott piacra, melynek célja, hogy versenyre keljen a népszerű Apple iPad-del.
- A német parlament ma szavaz, hogy az ország támogatja-e, hogy az európai pénzügyi stabilitási program, az EFSF közvetlenül vásárolhasson állampapírokat a problémás európai országok kötvénypiacain. Piaci pletykák szerint pozitív eredményt hozhat a szavazás, így erősödhet az EFSF hatásköre.
- Ma a német parlamenti szavazásokon kívül is több fontos hír lát napvilágot. A második negyedéves amerikai GDP alakulás végleges értéke kerül publikálásra, de a szokásos heti munkapiaci adatok, és a lakásértékesítési adatok is érdekesek lehetnek.
Olaj és arany
- 3,8%-ot esett tegnap a WTI olaj hordónkénti ára a negatív tőkepiaci hangulat következtében. Jelenleg 81,3 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Nem hatotta meg a befektetőket az sem, hogy rendkívüli mértékben, 7,3 millió hordóval csökkentek a kőolaj készletek, holott a piac 2 millió hordós emelkedést várt. A benzinkészletek azonban az üzemanyag-kereslet szűküléséről tanúskodtak, ugyanis 3,3 millió hordóval emelkedett a benzinkészlet állomány az USA-ban.
- Tovább folytatódik a lejtmenet az arany árfolyamában is. 2,5%-ot esett tegnap a nemesfém árfolyama, és jelenleg 1.616 dolláron kereskednek az arany unciájával.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak az ázsiai piacok ma reggel (Nikkei +0,5%, Shanghai -0,4%, Kospi +2,6%, All Ordinaries -0,9%). Hong Kong-ban nem volt kereskedés a Nesat tájfun miatt.
- A várt 0,6% helyett 2,6%-kal esett vissza a japán kiskereskedelmi forgalom augusztusban.
- Gyengén szerepeltek az energia- és nyersanyagcégek (Inpex -0,6%, Woodside Petroleum -0,3%, Rio Tinto -3,3%).
- Jól teljesítettek a technológiai cégek és az autógyártók (Samsung +3,7%, Hynix Semiconductor +4,1%, Hyundai +2,2%, Kia +1,1%, Nissan +2,7%).
Devizák:
- Az EUR/USD emelkedési kísérlete kudarcba fulladt, és 1,369-ről 1,354-ig zuhant az árfolyam. A reggeli kereskedésben megjött a fordulat, és jelenleg újra gyengül a dollár (1,362).
- A 20 és 30 napos mozgóátlagokról lepattant az árfolyam, és elindult a 76,25-ös támasz irányába. Továbbra is oldalazás látható.
- Nagyot gyengült tegnap a forint. 287 környékéről 291,5-ig emelkedett az árfolyam.
Határidős piacok:
- Pluszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Itt vagyunk a sávtetőknél. A DAX tegnap kidugta a fejét, hogy aztán annál nagyobb eladói nyomással kelljen szembenéznie. Így egy behalt kitörést láthattunk, amely rossz ómen a rövidtávú folytatás tekintetében. A BUX esetében is itt magasodik előttünk egy méretes rés 15.800 és 16.077 között. Azt gondoljuk, hogy még egy esetleges emelkedés esetén ・ amelyet a mai jobb hangulat indokolna ・ sem tudja áttörni a BUX ezt a szintet. Legalábbis elsőre nem. Az más kérdés, hogy egy esetlegesen fennmaradó jobb hangulat (pl. a görögök mégis pénzt kapnak) esetén további nekifutásokból jöhet egy áttörés. Mindenesetre ezzel kapcsolatban egy kissé pesszimisták vagyunk.
Rövid hírek
- MOL: Az Európai Unió Szíriával szembeni szigorodó szankcióival kapcsolatos fejlemények és követelmények következtében az INA a szíriai átlagos kőolaj-kitermelésének szintjét napi 1.500 hordóval csökkentette. Az INA nem hozta nyilvánosságra, hogy mekkora az olajtermelése Szíriában, azonban a teljes kitermelése eléri a napi 76.223 hordót. A hatás marginális, mivel a csökkentés mértéke a MOL-INA csoport kitermelésének kevesebb, mint 1%-a. Egy karbantartás miatti leállás költségei magasabbak lennének. Szíriában az INA elsősorban földgázt termel ki (kb. 20.000 hordó ekvivalenst naponta) és az olaj a melléktermék. Ezt állította le az EU szankciók miatt. Az éves hatás operatív szinten 10 millió dollár körül lehet számításaink szerint, ami elhanyagolható a csoport 1 milliárd eurós EBIT várakozásához képest. A MOL esetében a hatás részvényenként kevesebb, mint 100 forint, ezért árfolyamhatásra nem számítunk.
- Molnár József, a MOL vezérigazgatója a CNBC hírcsatornának elmondta, hogy az ország rossz helyzetét és a különadók szükségességét megértik, de remélik, hogy azok csak átmeneti jellegűek lesznek.
- Az Egis bejelentette, hogy a Tradewinds Global Investors, LLC 801.740 darab Egis részvény birtokosaként 10,3%-os befolyással rendelkezik a társaságban.
- A PannErgy bejelentette, hogy a Lazarus Vagyonkezelõ Zrt. 270 kontraktus PPL1112 vételi pozícióját továbbkötötte PPL1209-es instrumentumra 760 Ft/ kontraktus értéken. A Lazarus a tranzakciót követően 2.026.500 darab törzsrészvénnyel és 270 kontraktus PPL1209 vételi pozícióval rendelkezik, amely alapján 12,83% feltételes tulajdoni és 14,75% feltételes szavazati joga van.
- Sir Bernard Schreier 2011. szeptember 23-án 1.350 darab, szeptember 26-án pedig 800 darab Danubius törzsrészvényt vásárolt 3.000 forintos átlagáron. A tranzakciókat követően Sir Bernard Schreier, valamint az irányítása alá tartozó CP Holdings Ltd. és leányvállalatai együttesen 6.457.491 darab Danubius részvénnyel, azaz 77,94% szavazati joggal és 81,63%-os befolyással rendelkeznek a társaságban.
- A Rába 2011. szeptember 27-én 4.500 darab saját részvényt vásárolt 528 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a társaság 958.087 darab Rába részvénnyel rendelkezik.