Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Fokozódott a negatív hangulat az amerikai tőzsdéken, begyorsult az indexek esése tegnap (Dow -1,2%; S&P -1,8%; Nasdaq -2%). Elkezdődött a gyorsjelentési szezon, az Alcoa nem hozott pozitív meglepetést.
- Az európai adósságválsággal kapcsolatos aggodalmak erősödtek, Portugália múlt heti 4 fokozatú leminősítése után most Olaszország felé fordult a befektetők figyelme. Egy tegnapi lapértesülés szerint az EKB azt mondta, hogy mintegy duplájára, 1,5 milliárd euróra kell emelni az euróövezeti mentőcsomagot, hogy Olaszországnak segítséget nyújtsanak.
- Nőttek az aggodalmak az USA-val kapcsolatban is, ugyanis a kormányzatnak egyelőre nem sikerült megállapodni a 14,3 milliárd dolláros adósságlimit megemeléséről. Enélkül augusztus 2. után finanszírozhatatlanná válna a költségvetés. Obama elnök további deficitcsökkentésről, és a limit emeléséről tárgyalt kongresszusi vezetőkkel.
- Az Alcoa nyitotta a második negyedéves gyorsjelentési szezont. Az alumíniumipari cég zárás után 32 centes részvényenkénti eredményről számolt be, mely többnyire megfelel a 32,5 centes elemzői előrejelzésnek (tavaly 13 cent). A vállalat 2008 óta nem írt ilyen jó negyedévet. A jelentés publikálását megelőzően azonban 2,9%-ot esett a részvény árfolyama, az alumínium árak esése, és az Ausztráliában bevezetendő új széndioxid adó következtében.
- Ma a külkereskedelmi mérleg lát napvilágot az Egyesült Államokban.
Olaj és arany:
- A WTI kőolaj ára 1,1%-ot esett tegnap, amit ma további 0,6%-os csökkenés követett. Jelenleg 94,6 dolláron kereskednek a fekete arany hordójával.
- Az arany ára folytatta az emelkedést a bizonytalan tőkepiaci hangulatban. A tegnapi 0,6%-os felértékelődés után 1.553 dolláron zárt a nemesfém unciánkénti árfolyama.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -1,4%, Shanghai -1,5%, Hang Seng -2,1%, Kospi -2,2%, All Ordinaries -1,7%). A negatív hangulat hátterében elsősorban az euró zóna problémái álltak.
- Nem változtatott az alapkamaton (0-0,1%) a japán jegybank, azonban a gazdasági kilátásokat optimistábban ítéli meg, mint korábban. A jegybankárok meglátása szerint a gazdaság fokozatosan erősödik, a földrengés után tapasztalt beszállítói problémák megszűnőben vannak. Következésképp az export is felszálló ágban van. Az egész évre vonatkozó, GDP növekedési várakozásait a korábbi 0,6%-ról 0,4%-ra csökkentette most a jegybank. A következő évre azonban már 2,9% a várakozás.
- Kína devizatartaléka júniusban megközelítette a 3.200 milliárd dollárt. Egy év alatt 30,3%-kal nőtt az állomány és ezzel új rekordot ért el.
- Az európai adósságválság okozta pánik általános eladási hullámot hozott, ami elsősorban a pénzügyi részvényeket érintette. (National Australia Bank -3,6%, Bank of China -2,8%, Bank of Communications -2,1%) Mivel az euró gyengült a jennel szemben, a japán exportőrök is veszítettek értékükből (Sony -2,8%, Canon -1,7%).
Devizák:
- Hatalmasat erősödött tegnap a dollár az euróval szemben. 1,40-ig zuhat az árfolyam 1,427-ről, melyet a reggeli órákban további csökkenés követett. Hamarosan a 200 napos mozgóátlagot (1,391) éri el a devizapár.
- A japán jen szintén erősödött tegnap, és jelenleg már 80 környékén kereskednek az USD/JPY párral.
- Intenzíven gyengül a hazi fizetőeszköz. A forint 268 felett is járt tegnap, de mostanra 267,3-ig korrigált vissza az árfolyam.
Határidős piacok:
- Továbbra is mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
Na megtalálták! Eddig is csodálkoztunk, hogy békén hagyják Olaszországot, de úgy tűnik, hogy ennek vége. A baj az, hogy a folyamat öngerjesztő. Ütjük a kötvényeket, azaz emelkednek a hozamok. Így a finanszírozás egyre drágább lesz, azaz az államadóság tovább növekszik (most a GDP 120%-a), hacsak nincsenek komoly megszorítások. Azzal meg az a baj, hogy a GDP csökken, s az adóbevételek csökkenek, azaz újabb kiigazításra van szükség. Megmentés? Olaszország nagy. Nagyobb, mint a görögök, írek és portugálok együttvéve. Valószínűleg a franciák és a németek együtt sem képesek megmenteni. Ehhez talán már az USA is kellene, de az USA magával van elfoglalva, a saját költségvetésével. Ráadásul, ha azt túlságosan növelik, akkor még a hitelminősítés is romolhat. Vagyis ha az olaszok nem bírják a piaci nyomást, akkor itt nagyon nagy baj lehet. S egyelőre így is néz ki. Ezért nem véletlen, hogy a piacok hevesen reagálnak erre a lehetőségre.
Rövid hírek
- A Zwack publikálta osztalékfizetési rendjét. Amint azt a közgyűlés jóváhagyta, a vállalat részvényenként 850 forint osztalékot fizet. A részvények 2011. augusztus 17-én forognak utoljára osztalékszelvénnyel. Az osztalék kifizetése 2011. augusztus 29-én kezdődik.