Nagyon álmos a világ – ez jó jel!

USA: Pluszba küzdötték magukat az indexek nap végére. Vártnál jobb eredménnyel nyitotta az Alcoa a gyorsjelentési szezont. Esett az arany és az olaj árfolyama is. Mélyrepülésbe kapcsolt a Shanghai tőzsdeindex a hitelezési megszorítások következtében, enyhébb mínuszok a többi távol-keleti piacon. A forint még tartja az erejét 278-nál, a dollár erősödik az euróval szemben. Ma esésre számítunk a hazai parketten.

Nemzetközi hírek

USA:

- Közel 1%-os mínuszból kapaszkodtak fel az amerikai részvényindexek tegnap, a főbb indexek pluszban zárták a kereskedést (Dow +0,2%, S&P +0,1%, Nasdaq +0,1%). A piacokat főképp a kivárás jellemezte az első gyorsjelentés publikálása előtt.
- Az Alcoa nyitotta meg a 2010 második negyedéves gyorsjelentési szezont. Az alumíniumipari óriásvállalat az elemzői konszenzusnál is jobb 13 centes részvényenkénti profitról számolt be. Ez hatalmas ugrás a tavalyi második negyedéves 26 centes veszteséghez képest, és 30%-os növekedés a 2010 első negyedéves 10 centes eredményhez viszonyítva. Pozitív hír továbbá, hogy a menedzsment felfelé módosította a globális alumíniumkeresletre vonatkozó várakozását. A vállalat árfolyama a zárás utáni OTC kereskedésben 3,5%-kal 11,3 dollárra emelkedett.
- A technológiai részvények vezették az emelkedést, az elemzői előrejelzések javulása következtében. A Dow legjobban teljesítő tagja a Microsoft volt, 2,3%-os árfolyam-erősödéssel. A szoftvergyártó bejelentette, hogy együttműködik Hewlett-Packard-dal, a Dell-el és a Fujitsu-val, Microsoft Azure rendszerrel ellátott szerverek gyártásáról.
- A brit BP olajtársaság árfolyama közel 8%-ot emelkedett a New-Yorki kereskedésben, miután Londonban 9%-ot erősödött az árfolyama. A részvényeket felvásárlási sztori fűti, ugyanis több nagy olajtársaság érdeklődött a BP iránt, az olajkatasztrófa következtében megtépázott nyomott árfolyama miatt.
- A világ legnagyobb biztosítási alkusz cége, az Aon megegyezett a Hewitt tanácsadó cég felvásárlásáról. A Hewitt árfolyama 32%-ot emelkedett a hírre, míg az Aon részvényei 7,1%-ot veszítettek az értékékükből.
- A Wal-Mart is kiemelkedően teljesített a Dow-n belül, 1,4%-kal emelkedett a papír árfolyama. A kiskereskedelmi megalánc operációja elemzők szerint akár 33%-kal nőhet, miután a cég az online üzletág fejlesztéséről, és külvárosi üzletek nyitásáról beszélt.
- A férfimagazint kiadó Playboy Enterprises árfolyama 41%-kal 5,55 dollárra emelkedett, mivel Hugh Heffner, alapító és főtulajdonos a tőzsdén forgó 40%-os részesedés kivásárlására készül, 5,5 dolláros árfolyamon.
- Ma az Intel teszi közzé második negyedéves számait, a piac zárása után. Az elemzők év/év alapon 130%-os eredménybővülésre számítanak, 42,5 centes EPS mellett. Több fontos makrogazdasági hír is napvilágot lát ma az USA-ban. A külkereskedelmi mérleg és az államháztartási hiány alakulása mellett, az IBD/TIPP intézet gazdasági hangulat indikátora is nyilvánosságra kerül.

Olaj és arany:

- 1,5%-kal esett tegnap az olaj ára, amit ma további 0,5%-os csökkenés követett. Jelenleg 74,6 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával. A kínai növekedési kilátásokkal kapcsolatos aggodalmak mellett a dollár erősödése is eladói nyomás alá helyezte az olajat.
- Az arany ára is több mint 1%-ot esett tegnap, ma azonban nem volt számottevő elmozdulás a nemesfém piacán. Jelenleg 1.199,8 dolláron kereskednek az arany unciájával.

Távol-Kelet:

- Kínában két hete nem látott esés bontakozott ki a tőzsdéken, enyhe mínuszok a többi piacon (Nikkei -0,1%; Hang Seng -0,1%; Shanghai -1,7%; Kospi +0,1%).
- A kínai hatóságok kitartanak a hitelezési megszorítások mellett, hogy megelőzzék a komolyabb ingatlanlufi kialakulását. Egy jelentés szerint 0,1%-kal estek a kínai ingatlanárak júniusban. 16 hónapja ez az első árcsökkenés. A központi bank adatai szerint pedig a hitelezés is erősen lassult az elmúlt hónap során.
- Aggodalmak szerint a hitelezés visszaszorulása lelassíthatja a sokak által várt kínai gazdasági növekedést. Ennek ellenére a kormány kitart a hitelezés visszaszorítására irányuló törekvései mellett.
- A japán acélgyártók is esésnek indultak a kínai hírek nyomán, de az exportorientált társaságok is a negatív oldalra kerültek a jen erősödése miatt. a Honda 1,5%-ot, míg a Nissan 1,8%-ot veszített értékéből.

Devizák:

- Szűk sávban oldalazott tegnap az EUR/USD és jelenleg sem láthatóak nagy mozgások. Az árfolyam 1,26 környékén mozog.
- Tegnap megérintette a 89-es ellenállást az USD/JPY, majd lepattant a szintről. A reggeli órákban 88,5 környékén mozog a devizapár.
- A forint tegnap és ma reggel is valamelyest tovább erősödött, jelenleg már 278 közelében jár az árfolyam.

Határidős piacok:

Enyhe mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek.

Erste kommentár

Nagyon álmos a világ. Néhány tized százalék csökkenés, majd hasonló mértékű emelkedés, miközben a forgalom alacsony. Ez jó jel, emelkedés után, hiszen ez egy konszolidációs szakasz, amelyben nincs visszaesés. Ez is azt a véleményünket támasztja alá, hogy a jelenlegi emelkedési periódus egy átlagos korrekciónál hosszabb lehet, s bizonyos részvények vagy indexek újra támadhatják a korábbi csúcsokat, vagy akár azok fölé is emelkedhetnek. Hiszen ebben a periódusban már nem csak a globális események hatnak, hanem egyre inkább szétválik a jó a rossztól. A jó és rossz eldöntésében pedig segítenek a gyorsjelentések és a megfogalmazott jövőbeli várakozások. Így a gyorsjelentési szezon remélhetőleg hoz kis élénkülést a kereskedésbe.

Vállalati hírek

A legutóbbi változások az orosz törvényhozásban nem rejtenek kockázatot a Richter és az Egis számára

Az orosz kormány jóváhagyta azoknak a stratégiai fontosságú gyógyszerek listáját, melyeknek a gyártását 2015-re Oroszországban kell biztosítani. A lista 57 terméket tartalmaz, köztük legújabb generációs antibiotikumok, érzéstelenítők, gyulladáscsökkentők; rák, hepatitis B és C, szív és érrendszeri megbetegedések, sclerosis multiplex, stb. kezelésére alkalmas gyógyszerek szerepelnek. Az új törvény legfőbb célkitűzése az orosz gyógyszeripar további növekedésének ösztönzése, valamint a külföldi gyógyszergyártó cégek orosz termelőüzemekbe való beruházásainak előmozdítása. Az orosz kormány 2020-ig 120mrd rubelt tervez a gyógyszeripar fejlesztésére fordítani, valamint arra, hogy az orosz gyárakból kikerülő szerek arányát 30-ról 50%-ra emeljék. Az ország külföldi gyógyszerekre való nagy ráutaltságát tekintve nem meglepő, hogy az orosz kormány napirendre tűzte a helyi gyógyszeripar támogatását. A Richter és az Egis sem szenved hátrányt az új szabályozás miatt, hiszen mindkét magyar cég rendelkezik orosz gyártókapacitással, az Egis az anyacégével, a Servier-vel közös vállalaton keresztül. Összességében a hír hallatán nem számítunk komoly árfolyamhatásra a Richter és az Egis kapcsán.

Rövid hírek

- OTP, FHB: A Parlament tegnap elfogadta a bankadó törvényt, melynek alapján a bankok 2010-ben és 2011-ben a módosított mérlegfőösszegük 0,45%-át fizetik. A 2012-es adó mértékéről még nincsenek pontos információk. Végül mentességet, illetve könnyítést kaptak az újonnan alakult biztosítók, a Magyar Posta és a takarékszövetkezetek. A törvény zárószavazása jövő héten lesz, további módosítások azonban már nem eszközölhetők. A hír nem lesz hatással sem az OTP, sem az FHB árfolyamára.
- A MOL tegnap bejelentette, hogy a Surgutneftegas pert kezdeményezett a társaság ellen a Fővárosi Bíróság előtt a MOL Igazgatóságának 2010. április 20-i, a Surgutneftegas részvénykönyvi bejegyzésének megtagadására vonatkozó határozata hatályon kívül helyezése iránt. A Fővárosi Bíróság 2010. december 3. napjára tűzte ki az első tárgyalást. A hír nem lesz hatással a részvényárfolyamra, mivel még ha meg is nyeri a pert az orosz tulajdonos, egy esetleges megismételt közgyűlésen továbbra is többségben lesznek a menedzsmentközeli tulajdonosok.
- A Magyar Telekom 2010. szeptember 1-jei hatállyal Keszég Attilát nevezte ki a társaság értékesítési és szolgáltatási vezérigazgatóhelyettesévé. Keszég Attila a kinevezéssel párhuzamosan a Magyar Telekom Ügyvezető Bizottságának tagja lesz. A lépés összhangban van a társaság július 1-én életbe lépett strukturális átalakításával. Az új vezérigazgatóhelyettes korábban FMCG (gyors fogyasztású termékek) iparágban több cégnél is dolgozott, legutóbb a Red Bull Magyarországnál. A hír nem lesz hatással a részvényárra.
- A Rába tegnap bejelentette, hogy hosszú távú K+F programot indított a futómű üzletágban, és megalakította a Rába Fejlesztési Intézetet. A több mint 1,5 milliárd forintos beruházással megvalósuló projekt eredményeként a 2009-es bázisidőszakhoz képest 2015-ig megduplázzák a futóműgyártás volumenét. A projekthez mintegy 30%-ot, azaz hozzávetőleg 480 millió forintot az Unió biztosít. A hír kedvező, a Rába részvényeinek értékét 35 forinttal emelheti, bár a tegnapi bejelentést követően ez még nem volt érezhető a papír árfolyamán.

Makrogazdasági hírek

- A KSH ma reggel 9 órakor tette közzé a júniusi fogyasztói árindex adatokat. Az év/év alapon 5,3%-os drágulás meghaladja az 5,1%-os várakozásokat. Az index a július-augusztusi hónapokban eshet be jelentősebben, amikor a tavalyi adóemelések hatása kiesik majd a bázisból. Az éves átlagos infláció 4,6%-os, az év végi év/év alapú árindex 3,6%-os lehet majd Magyarországon. A monetáris tanács döntéseire jelenleg a befektetők kockázati megítélése erőteljesebben hat, mint az inflációs folyamatok alakulása (bár azt meg kell jegyezni, hogy a legutóbbi kamatdöntéskor a tanácstagok egy része hangot adott aggodalmainak az inflációs folyamatokkal kapcsolatban, míg a tanács más tagjai az árak alakulását nem találta aggasztónak). A következő néhány kamatdöntéskor nem várható vágás, de év végéig egy további, 25 bázispontos vágás elképzelhető, így az alapkamat 5%-os lehet év végére.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájéoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo