Nemzetközi hírek
USA:
- 2009 márciusa óta nem látott részvénypiaci emelkedés követte a hétvégén bejelentett 750 milliárd eurós európai hitelcsomagot (Dow +3,9%; S&P +4,4%; Nasdaq +4,8%). A pénzügyi szektor az ipari papírokkal fej-fej mellett több mint 5%-kal értékelődött fel. A Dow Jones legjobban teljesítő válallatai közé tartozik a Caterpillar (+7,3%), a Bank of America (+6,9%) és a General Electric (+6,9%).
- A hétvégi EU csúcson a Görögországot megsegítő 110 milliárdos csomag mellett az eurózóna tagállamok döntöttek arról is, hogy megelőzendő a bankközi piacok és kötvénypiacok kiszáradását az ECB számára 750 milliárd eurós keretet biztosítanak, melyből közvetlenül állampapírokat és vállalati kötvényeket vásárolhat. Az IMF-fel közösen kidolgozott program kihúzta az adósságválság méregfogát, a befektetők, akik eddig a kötvénypiacok összeomlásától féltek, szédületes sebességgel pumpálták vissza a pénzt a részvénypiacokra.
- A short (rövidre eladási) pozíciók pánikszerű zárása (short kifacsarás) fokozta a lendületet, szerte a világon 5-10%-ot emelkedtek a részvényindexek. A legsebezhetőbbnek vélt dél-európai államok (Görögország, Spanyolország, Portugália) és Magyarország részvénypiaca is 10%-nál nagyobb mértékben erősödött.
- Az USA legnagyobb finomító vállalatának számító Valero Energy, tűzeset miatt leállította egy Texas állami üzemét. Ma, zárás után a Walt-Disney publikálja a negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany:
- Bár az olaj ára is emelkedett némileg a tegnapi optimizmusban, az árfolyam nem nyújtott kiemelkedő teljesítményt. Különösen annak fényében, hogy a dollár hevesen gyengült az euróval szemben. Ma reggel pedig ismét csökkenő pályára állt a nyersanyag hordónkénti ára, jelenleg 76,5 dolláron zajlik a kereskedés.
- Az arany ára nem szívlelte meg a részvénypiacokon tomboló optimizmust, zárásra ismét 1.200 dollárra kapaszkodott vissza a kurzus. Itt két hatás dolgozott egymás ellen, a javuló hangulat során az arany biztonságos fedezék szerepe csökkent, míg a gyengülő dollár pozitívan hatott az amerikai devizában jegyzett árfolyamra.
Távol-Kelet:
- Az elbizonytalanodás jeleit mutatták az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -1,1 %, Hang Seng -1,4%, Shanghai -0,8%, Kospi -0,4%, All Ordinaries -0,7%).
- A Sony 2%-kal értékelődött fel, miután bejelentette, hogy a korábban jelzett üzemi veszteség helyett profitról fog beszámolni az első negyedévet illetően (a cég csütörtökön jelent). A Mizuho Financial Group 2,9%-ot veszített értékéből, mivel bennfentes információk szerint 11 milliárd dollár értékben részvénykibocsátásra készül.
- A várakozásokat felülmúlva a kínai fogyasztói árak éves szinten 2,8%-kal, a termelőiek 6,8%-kal nőttek áprilisban. Szintén az előrejelzéseket (570 milliárd jüan) meghaladó mértékben (774 milliárd jüan a márciusi 510,7 milliárd után) nőttek az új hitelkihelyezések áprilisban. Kína 70 legnagyobb városában pedig 12,8%-kal nőttek az ingatlanárak. A kiskereskedelmi forgalom szintén a várakozásokat (18,0%) felülmúló mértékben (18,5%) nőtt. Ugyanakkor az ipari termelés 17,8%-os éves szintű növekedése elmaradt az elemzők által várt 18,6%-tól.
Devizák:
- A dollár tegnap látványos gyengüléssel kezdte a napot, de a tendencia gyorsan megfordult és zárásra már sokat erősödött az árfolyam. Ez a tendencia a reggeli órákban is folytatódott, az árfolyam 1,274-nél mozog a reggeli órákban.
- A jen tegnap gyengült, de a reggeli órákban már erősödik a japán fizetőeszköz a dollár ellenében.
- A forint tegnap 273,5-ig erősödött vissza 280 forint környékéről, napon belül nagyot mozgott az árfolyam.
Határidős piacok:
- Ma reggelre a határidős indexek mínuszba kúsztak, az optimizmus némileg alábbhagyott. Ma már a tegnapi szuperemelkedés korrekciójára készül a piac. A short pozíciók hirtelen zárása után ma az eladók kerekedhetnek felül.
Erste kommentár
A BUX történetének legnagyobb emelkedését produkálta tegnap, legalábbis, ami a pontban számított változást illeti. Gyakorlatilag mindegyik börze száguldott tegnap. Volt, amelyik 10%-ot és volt, amelyik csak 3-4%-ot. Persze ma erre az adekvát válasz a korrekció, amely be is következett az ázsiai piacokon, pedig ott az emelkedés sokkal moderáltabb volt tegnap. Továbbra is azt gondoljuk, hogy egy nagyobb korrekciós fázis indult el a múlt héten, és azon belül volt egy jelentős korrekció tegnap. Voltak részvények, amelyek a húsznapos mozgóátlagig emelkedtek (MOL), s voltak olyanok amelyek csak egy bizonyos ellenállás szintig (OTP). A BUX-nak is sikerült a 20 napos mozgóátlagot egy „paraszthajszálnyira" megközelítenie. Egy erős nyitóval akár meg is lehet, hogy aztán újra lefelé vegye az irányt.
Rövid hírek
- Az Egis és a Rába ma piaczárás után teszi közzé negyedéves eredményét. Az Egistől 28,1 milliárd forintos árbevételt (-10,0%) és 4,6 milliárd forintos nettó eredményt (-23,1%) várunk a 2009-2010-es pénzügyi év második negyedévében. A Magyar Telekom holnap reggel teszi közzé 2010. I. negyedéves eredményét. Előrejelzésünk: 147,0 milliárd forint árbevétel (7,8%), és 16,6 milliárd forint adózott eredmény (-22,8%).
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.