Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Nap végére kis mínuszba csúsztak az amerikai részvényindexek, egyedül a pénzügyi papírok meneteltek (Dow -0,1%; S&P -0,1%; Nasdaq -0,4%). A gyorsjelentések többnyire a vártnál minimálisan jobb eredményt hoztak, a piac azonban már inkább negatívan reagált.
- Obama még a héten tárgyalni kíván kongresszusi vezetőkkel az adósságplafon emeléséről, ami nélkül 2 hét múlva finanszírozhatatlanná válna a költségvetés. A kedden előterjesztett, adóemelést és kiadáslefaragást is tartalmazó 3,7 milliárd dolláros kétpárti kiigazítási csomagot felkarolta az elnök, így egyre nagyobb az esélye a megegyezésnek.
- Az Apple árfolyama 2,7%-ot emelkedett a kedden zárás után közölt, az előrejelzéseket jóval felülmúló profitja nyomán. Napon belül azonban lecsorgás jellemezte az iPhone-ok gyártóját is. A gyorsjelentés publikálását követő OTC piacon még 6% feletti pluszban járt a papír.
- A Bank of America árfolyama emelkedett a leginkább a Dow-n belül. A 2,9%-os pluszt azután érte el az árfolyam, hogy több elemző is arról beszélt, hogy a bankank nem kell tőkét emelnie, és hogy a könyv szerinti értékhez képest 25%-os diszkont olcsónak számít a részvény árfolyamát tekintve.
- Negatív meglepetést hozott a lakásértékesítési adat. A várt 1,9%kal szemben 0,8%-kal csökkent júniusban a használt lakások eladása.
- Az American Express 1,07 dolláros részvényenkénti profitról számolt be, mely némileg meghaladja a 0,99 dolláros előrejelzést. A hitelkártya kibocsátó árfolyama 0,5%-kal emelkedett.
- Zárás után jelentett az Intel, a Qualcomm és az eBay is. Mindegyik vállalat a várakozásokat kissé felülmúló profitabilitásról számolt be, árfolyamuk azonban 1,4-2,4% közötti mértékben esett a zárás utáni OTC piacon. A Google-IBM-Apple árfolyam emelkedésen felbuzdulva a befektetők fokozták várakozásaikat a technológiai szektor gyorsjelentései kapcsán. Így a vártnál jobb eredmények ellenére a profitrealizálók kerültek túlsúlyba a piacon.
- Ma számos fontos makroadat, és vállalati gyorsjelentés lát napvilágot az USA-ban.
Olaj és arany
- A 0,9%-kal, 98,4 dollárra emelkedett tegnap a WTI olaj árfolyama.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal jelentése szerint a várt 2 millió hordóval szemben 3,7 millió hordóval csökkentek a kőolaj raktárkészletek az USA-ban. A készletállomány még így is magas szinten, 351 millió hordón tartózkodik, de eltávolodott a júniusi csúcstól, a 370 millió hordótól.
- Az arany ára a keddi korrekció után folytatta a trendnek megfelelő emelkedést. Jelenleg 1.601 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -0,0%, Shanghai -0,5%, Hang Seng +0,2%, Kospi -0,5%, All Ordinaries +0,2%).
- Elromlott a hangulat, amikor megjelent a feldolgozóipari menedzser index, mely 28 havi mélypontra esett. Az HSBC által összeállított mutató júliusi értéke 48,9, ami azért rossz hír, mert az 50 alatti adat a gazdaság kontrakciójára utal. Ráadásul az adat azután jelent meg, hogy az IMF felszólította Kínát, vessen be minden rendelkezésére álló eszközt az infláció féken tartása érdekében. (Bank of China -1,1%, Agricultural Bank of China -2,0%)
- Gyengélkedtek az exportőrök (TDK -2,4%, Samsung Electronics -1,1%). A dél-koreai Hynix chipgyártó 1%-ot esett, mert nettó eredménye 34%-kal csökkent a második negyedévben a gyenge keresletnek köszönhetően. A kínai Lenovo viszont 6,8%-ot emelkedett három táblagépének bemutatása után, melyekkel az iPad-del szeretné felvenni a versenyt.
- Tovább esett a Cnooc (-3,6%) az Opti Canada akvizíciójának bejelentése miatt.
Devizák:
- 1,42 fölé gyengült a dollár az euró ellenében. Az európai fizetőeszköz kezd magára találni azokra a hírekre, hogy a francia és a német vezetőknek sikerült közös nevezőre jutniuk az euró zóna perifériális országainak problémájával kapcsolatban.
- A jen is erősebbnek bizonyult tegnap a dollárnál. Ma reggel 78,77-en állt az USD/JPY.
- A forint tegnap 270 alá erősödött az euró ellenében, ma reggel pedig 268,05 volt a minimum az EUR/HUF-ban. Egy svájci frankért ma hajnalban 229 forintot kellett adni.
Határidős piacok:
- Kis pluszban tartózkodnak ma reggel az amerikai határidős piacok.
Erste kommentár
Jól viselkedtek az indexek tegnap. Az erőteljes emelkedést követően csak egy kis korrekciót láthattunk, amelyet még az sem mélyített el, hogy kiderült: a Sárkozy-Merkel találkozó csak limitált eredményt hozott. Ráadásul most már egy hároméves egységes európai bankadó bevezetése is része a tervnek évi 10 Mrd euró bevétellel, amely az EU-s bankoknak annyira nem jó hír. Persze ez benne lógott a levegőben. Mindenestre most újra javul a hangulat, s egy alacsonyabb értékeltségi szintről a piacok újra kapaszkodhatnak a lokális csúcsok felé. Ebben a versenyben a magyar piac megint lemaradó, s egy kicsit a német is, de az amerikai indexek szépen teljesítenek. Az európai adósságválság csökkenésével azonban újra a nagyon alulértékelt német DAX index felé fordulhat a befektetők figyelme.
Rövid hírek
- Belga lapok szerint a Deutsche Telekom év elején a belga kormánynál érdeklődött a Belgacom 53,5%-a iránt. A Belgacom privatizációja azonban belpolitikai okokból későbbre halasztódott. A DT nem erősítette meg a hírt. Korábban volt egy olyan spekuláció a piacon, mely szerint a DT az amerikai leánycégének értékesítéséből befolyó összegből a Magyar Telekom-ban meglevő részesedését növelné. Ennek egyre kisebb a valószínűsége. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- MOL: A Nabucco projekttel kapcsolatos gáztárgyalások az ősszel kezdődhetnek. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- Továbbra is a MOL az első helyezett a Figyelő TOP100 vállalati listáján. Pozitív, de árfolyamhatása nincs.