Nemzetközi hírek
USA:
- 1%-nál nagyobb pluszból tértek vissza az amerikai részvényindexek tegnap, és végül mínuszban fejezték be a kereskedést (Dow -0,2%; S&P -0,2%; Nasdaq +0%). Az S&P a 200 napos mozgóátlagról lepattanva 2 pontos mínuszban zárt Görögország leminősítése nyomán.
- A Moody's hitelminősítő tegnap 4 fokozattal lejjebb, Ba1 besorolásba helyezte Görögország hosszú lejáratú adósságát. A kilátás stabil, így egyelőre további leminősítés nem várható. Ez a szint már a spekulatív kategóriába esik, így a hellén ország állampapírjai a bóvli-kötvény kategóriába estek. Az S&P-nél szintén spekulatív kategóriába esnek a görög kötvények, a Fitch viszont egyelőre még nem változtat a „BBB-„ minősítésén (negatív kilátás), mely a legalacsonyabb befektetésre ajánlott kategória. A hír persze nem lephette meg a piacokat, hiszen Görögország kapcsán már mindenki tisztában volt azzal, hogy rendkívül súlyos a költségvetési helyzet.
- Eközben Franciaország is tetemes megszorító intézkedés bevezetését indítványozta, melynek keretében 45 milliárd eurót kívánnak megtakarítani az elkövetkező 3 évben. Az adónöveléssel együtt a deficit 100 milliárd euróval csökkenhet.
- A pénzügyi és olajpapírok vezették az esést, 0,4-0,4%-kal. A Dow két leggyengébben teljesítő tagja a JPMorgan (-2,0%) és a Bank of America (-1,2%) volt.
- A Pfizer gyógyszergyár leállította a Tru-015 reumás betegség kezelésére szolgáló gyógyszer fejlesztését, miután a hatóanyag nem mutatott megfelelő hatékonyságot a betegség kezelésében.
- A United Airlines közölte, hogy 26-27%-os árbevétel emelkedésre számít a tavalyi évhez képest.
- Ma több fontos makroadat lát napvilágot, a júniusi New-York-i feldolgózóipai index (Empire Manufacturing) illetve az NAHB házárindex bírhat piacbefolyásoló hatással.
Olaj és arany:
- Az olaj ára visszaemelkedett 75 dollár fölé, és a szintről jelenleg sem mozdult el jelentősen. A várakozások szerint holnap ismét 1,75 millió hordós kőolajkészlet-csökkenésről számolhat be az Amerikai Energiaügyi Hivatal. Az előrejelzések alapján 625 ezer hordóval emelkedhetnek a benzinkészletek.
- Az arany ára a dollár gyengülése ellenére tovább csökkent, jelenleg 1.220 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
Távol-Kelet:
- Az új japán gazdaságélénkítő csomag hírére emelkednek az indexek (Nikkei +0,1%, Hang Seng +0,4%, Kospi -0,0%, All Ordinaries +0,1, Shanghai Sárkányok ünnepe miatt zárva).
- A Bank of Japan 33 milliárd dolláros likviditási programot jelentett be, melynek célja a vállalati hitelezés fellendítése. Az alapkamat 0,1%-on maradt. A szigetországban az autógyártók és a brókercégek papírjai szerepeltek jól.
- A kínai pénzügyi felügyelet arra figyelmeztetett, hogy a bankoknak szembe kell nézniük a nem-teljesítő hitelek kockázatával (főleg a helyi önkormányzatoknak és ingatlancégeknek nyújtott hitelek esetében). Euró-milliárdokat fektetne be Kína Görögországban a Financial Times értesülései szerint. Négy héten belül már másodszor teszi tiszteletét magas rangú kínai politikus Görögországban. A lap szerint hajózási és légiközlekedési érdekeltségeket szerezhet Kína. Az ország vezető gazdasági indikátora 1,7%-kal nőtt áprilisban. Ez a legnagyobb emelkedés az elmúlt 14 hónapban.
- Az ausztrál miniszterelnök hamarosan bejelentheti a bányaadó-tervezet módosításait. Az új formába öntött adó valószínűleg már az érintetteknek is szimpatikusabb lesz, mint az eredeti változat.
Devizák:
- Tegnap látványosan gyengült a dollár, a 20 napos mozgóátlag állította meg az emelkedést. Jelenleg is a szint alatt mozog az árfolyam 1,221 környékén.
- Az USD/JPY piacán továbbra is oldalazás látható egy szűk tartományban, a reggeli órákban 91,5 az árfolyam.
- A forint árfolyama napok óta a 280-as szintet járja körbe, jelenleg 279,1-en áll az EUR/HUF.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak a határidős részvényindexek Amerikában.
Erste kommentár
Az S&P után a Moody's is a bóvli kategóriába (Ba1 a korábbi A3-ról) sorolta a görögöket. Most viszont szinte meg sem rezdültek rá a tőzsdék. Hiszen a görög de facto csőd nem most következett be, hanem már hónapokkal ezelőtt. Így gratulálhatunk a hitelminősítőknek is, hogy észrevették. A kérdés, hogy milyen leminősítések jönnek még a közeljövőben. Hiszen akár több ország is érett lehet rá. Persze mindenki ezerrel dolgozik a megszorításokon, amelyről a piac most újra tudomást sem vesz. Hiszen a megszorítások GDP visszaeséssel járnak, amely nem túl jó a részvénypiaci árazások szempontjából. Mindenestre egyre inkább úgy tűnik, hogy ezek a dolgok most senkit sem érdekelnek. Valószínűleg az összes trading desk inkább gólmámorban, mint tőzsdemámorban ég, s ez valószínűleg így lesz még egy hónapig.
Vállalati hírek
A biztosítók ma kezdenek tárgyalni a bankadóról
A biztosítótársaságok és a kormány képviselői ma kezdik a tárgyalásokat a bankadóról, eredmény holnapra várható. Sajtóértesülések szerint a bankrendszer fizetné a beszedni tervezett 200 milliárd forint 60%-át, míg a fennmaradó részt a pénzügyi szektor egyéb szereplői - többek között biztosítótársaságok, alapkezelők, pénztárak és pénzügyi közvetítő cégek - állnák. A bankadó alapja továbbra sem ismert, mi két lehetőséget látunk: (i) eredményalapú vagy (ii) eszközalapú. Jó hír, hogy a bankoktól „csupán" 120 milliárdot vár a kormány, rossz viszont, hogy az alapokat és a pénztárakat is bevonják a fizetők körébe. A nyereségalapú adó kedvezőtlen az OTP számára, mivel így a 120 milliárd felét a legnagyobb magyar bank állná, melynek eredményeként a részvények fair értéke 700 forinttal csökkenne. Ha eszközalapú lenne az adókivetés, akkor jobban járna az OTP, mert a teljes bankieszközállomány 30%-a tartozik csak hozzá. Utóbbi esetben éves szinten 36 milliárd forintot fizetne a bank, ami 400 forinttal csökkentené a részvények értékét. A hír összességében kedvező, és hatással lehet a részvényárakra is.
Rövid hírek
- Magyarország tárgyalásokat kezdeményez a Surgutneftegaz-zal, mivel kívánatos, hogy annak 21%-os MOL-pakettje magyar kézben legyen, mondta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter a Reuters-nek. Azt azonban nem árulta el, hogy milyen módon tennének szert a részvényekre. A hír összhangban van a korábbi médiaértesülésekkel, így árfolyamhatásra nem számítunk.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.