Nemzetközi hírek
USA:
- Csaknem teljesen kikorrigálták tegnapi esésüket az amerikai részvényindexek, február óta legnagyobb mértékben emelkedett a Dow (Dow +1,3%; S&P +1,3%; Nasdaq +1,5%). A pénzügyi szektor is jól teljesített a Goldman vezetésével.
- A híres amerikai befektető, Warren Buffett kiállt a Goldman Sachs mellett, a SEC eljárás során. A befektetési bank árfolyama 3%-kal emelkedett. A JPMorgan 2,2%-os, míg a Bank of America 1,3%-os pluszban zárta a hétfői kereskedést.
- Vegyes képet festettek a tegnap közölt makroadatok. A vártnak megfelelően nőtt a személyi jövedelem és kiadás márciusban az Egyesült Államokban és az előrejelzettnél magasabb értéket ütött meg az ISM feldolgozóipari menedzser index (60,4 pont). Az ISM index megközelítette a 2004-es lokális csúcsát, ennek áttörésével 25 éves maximumra emelkedhet az előremutató indikátor. Várt csökkenéssel szemben 0,2%-kal bővült az építőipari kiadás, a gépjárműértékesítések azonban csökkent áprilisban.
- A vállalatok terén jó hírek születtek. Az Anadarko Petroleum 81 centes részvényenkénti nyereségről számolt be az első negyedévre vonatkozóan, mely csaknem duplája az elemzői konszenzusnak.
- Lezárult a tárgyalás a United Airlines (UAL) és a Continental (CAL) légitársaság összeolvadásával kapcsolatban. A több hete húzódó tárgyalás eredményeként a két vállalat egyesül, mely a világ legnagyobb légitársaságává emeli a közös céget, mind bevételek, mind utashelyek tekintetében. A teljes mértékben részvénycserével finanszírozott tranzakció összértéke meghaladja a 3,15 milliárd dollárt, és várhatóan a negyedik negyedévben zárul le. A Continental tulajdonosai 1,05 UAL részvényhez jutnak a megállapodás keretében, minden CAL részvényük után.
- Az Apple árfolyama 2%-ot emelkedett, miután bejelentette, hogy az első hónap során 1 millió iPad-et sikerült értékesítenie, mely még a népszerű iPhone esetében sem fordult elő.
- Ma a Mastercard, a Pfizer és a Merck publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany:
- Megtört tegnap az olaj áremelkedése. A nyersanyag árfolyama tegnap visszatért 86 dollár alá, visszaadva a nap során elért emelkedést. A BP olaj-fúrótorony szerencsétlensége ellenére emelkedett az USA olajkínálata, mely szintén nyomás alá helyezte az árfolyamot, de a tovább erősödő dollár is a csökkenés irányába hajtotta a kurzust.
- Az arany ára azonban emelkedett tegnap a zöldhasú felértékelődése ellenére. A nemesfém unciájával jelenleg 1.180 dolláron kereskednek. Az európai közös devizában mérve, új csúcsot ütött az árfolyam 899,9 eurónál.
Távol-Kelet:
- Vegyes teljesítményt mutatnak a reggeli órákban a távol-keleti indexek (Hang Seng +0,1%; Shanghai -0,9%; Kospi -0,1%).
- A kínai piacra az ipari termelési index nem várt csökkenése nyomta rá a bélyegét, a mutató hat hónapos mélypontra esett. A hír nem tett jót a China Zhongwang Holdings alumíniumgyártó cégnek, melynek árfolyama 4,5%-ot veszített értékéből.
- Egyes hírek szerint az ausztrál bányatársaságokra újabb adót vetnének ki, így a BHP Billiton és a Rio Tinto is több százalékos veszteségben zárta a kereskedést. Az ausztrál jegybank a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal 4,5%-ra emelte az irányadó rátát. Az ausztrál tőzsde veszteséggel zárta a kereskedést.
Devizák:
- Tegnap ismét erősödött a dollár, és az 1,328-as szint alatt zárta a kereskedést az EUR/USD devizapár.
- A jen nagyot gyengült tegnap, és a reggeli órákban is folytatódott a tendencia. Az árfolyam már a 95-ös ellenállás alatt mozog.
- A forint piacán is intenzív mozgásokat láthattunk, a 270-es szintig gyengült a hazai fizetőeszköz az euróval szemben.
Határidős piacok: Jelenleg enyhe mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
Most mindenki azt gondolhatná, hogy csak berregünk. Hiszen mekkorát pattant Amerika tegnap! Ennek ellenére továbbra is azt mondjuk, hogy a piac romlik, már nem olyan bika, mint az elmúlt egy évben volt. Hiába pattantak az USA indexek, ezek nem hatották meg az ázsiai piacokat. Sőt, a brazilokat sem, akik 0,6%-kal estek. Ázsiában az ausztrál piac majdnem 1%-ot esett a kínai ipari termelési index nem várt csökkenése és a bányaadók miatt. Persze nem ez a fő érv, hiszen már jó ideje esik az index, mivel már korábban megindult a kamatemelési ciklus. Ráadásul, a mai napon az alapkamat is 4,5%-ra emelkedett 4,25%-ról. Másrészt a thai index mutatja, hogy egyre inkább az egyedi sztorik kerülnek előtérbe. Arra a hírre, hogy november 4-re kiírta a kormány a választásokat, azaz behódolt a tömegeknek, a thai index 4,5%-ot száguldott réssel megindulva. S az index nem is volt „szétadva". Mi a mi egyedi sztorink? A választások, reformok, hozamcsökkenés. Viszont ennek nagy része be van árazva. Vagyis most még a korrekció zajlik, várakozással a reformokra. Tehát ne számítsunk ma nagy száguldásra, azért mert az USA indexek közel 1,5%-ot emelkedtek, de persze az elmúlt két nap csökkenése után, a jó nemzetközi hangulatban, az indexnek azért illik emelkednie.
Rövid hírek
- 10-20%-os növekedésre számít az OTP Oroszországban, Ukrajnában és Romániában, azonban Magyarországon és Bulgáriában kisebb lesz a növekedés üteme, ezért ezekben az országokban a szolgáltatás minőségének javítására törekszik a bank.
- Az EBRD nyilatkozatban reagált Csányi Sándor pénteki kijelentésére, mely szerint az OTP-nek nem volt szüksége az EBRD segítségére. Az EBRD hangsúlyozta, hogy a 2009-ben az OTP-nek nyújtott segítség a bank tőkehelyzetének erősítését szolgálta.
- Miután több módosítást végeztünk diszkontált cash flow modellünkön (áttértünk a konszolidált adatokkal történő számolásra, figyelembe vettük a csökkenő kockázatmentes hozamot és módosítottunk az időintervallumot) 23.900 forintos 12 hónapos célárat kaptunk az Egis-re, mely valamivel magasabb, mint a korábbi 21.755 forint. Mivel a devizaárfolyamok nem alakulnak túl kedvezően, várakozásaink szerint a 2009/10-es éves konszolidált árbevétel 114,3 milliárd forintra csökken. Éves nettó profit célunk 14.006 millió forint, mely csak kismértékben magasabb, mint korábbi (nem konszolidált) várakozásunk. Bár a konszolidált számok alapján az Egis profitabilitási mutatói elmaradnak az átlagtól és az eredmény alakulása nagyban függ a forint erejétől, úgy gondoljuk, hogy ezek a negatívumok már kellőképpen beárazódtak, így továbbra is felhalmozásra ajánljuk a részvényt.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.