Erste kommentár:
Az első rés betöltésre került a BUX-ban. Most akkor rettegjünk? A helyzet az, hogy nem sokkal lejjebb van még egy rés, amely támaszként működik. Ez pedig 18.917 és 18.948 pont között van, mintegy 100 pontra a tegnapi záró értéktől. Negatív hírek jöttek Kínából, hiszen az ipari beszerzési menedzser index rosszabb lett a vártnál. Egy pillanatra megijedtek az adattól, aztán mégiscsak megvették a piacokat Ázsiában. Ha kinézünk a világba, ott is zéró mozgást látunk jelen pillanatban. Így elképzelhető az a forgatókönyv, hogy egy kezdeti lecsorgás után fordul a mai napon a piac, s újra emelkedő módba kapcsol.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Egyhangú volt tegnap a kereskedés a tengerentúlon, komolyabb mozgások nélkül a nyitószint körül fluktuáltak az indexek (Dow -0,35%, Nasdaq 0,04%, S&P500 -0,19%).
- Egyetlen makroadat mozgatta a piacot, a vártnál enyhén gyengébb használt lakásértékesítések. A piaci konszenzussal (4,61 millió) szemben 4,59 millió lakást értékesítettek az USA-ban.
- Ma délután friss és tartós munkanélküli segély kérelem adatokat publikálnak a tengerentúlon.
Olaj, arany:
- Az arany árfolyama alig mozdult el a tegnapi kereskedés során, rendkívül szűk sávban mozogtak a részvények, 1.650 dollár környékén. A reggeli kereskedésben is folytatódik az oldalazás.
- Az olaj árfolyama tegnap a keddi kereskedés sávján belül mozgott, napon belül enyhe emelkedésnek örülhettek a befektetők, 107,3 dolláron zárt a kurzus.
- A várt emelkedés helyett jelentősen csökkentek a kőolajkészletek múlt héten az Amerikai Energiahivatal (DOE) szerint. Az előzetesen kalkulált 2,2 millió hordós növekedés helyett 1,16 millió hordóval csökkentek a készletek. Benzin terén 2 milliós csökkenés helyett 1,21 millióval zsugorodott a készlet.
Távol-Kelet:
- Oldalaznak a hajnali kereskedésben a távol-keleti piacok (Nikkei 0,4%, Hang Seng 0,13%, Shanghai-0,1%).
- Kínában a feldolgozóipari beszerzési menedzser index márciusi előzetes értéke a vártnál gyengébb lett: 49,6-ról 48,1-re gyengült márciusban. A piacokat nem lepte meg különösebben a hír, mert az elmúlt napokban már többször is halhattunk az ázsiai ország gazdaságának lassulásáról.
Devizák:
- A forint gyengülni kezdett tegnap délelőtt, miután az IMF hazai képviselője cáfolta a májusi hiteltárgyalásra vonatkozó sajtóértesülést. Az EUR/HUF árfolyama 292,6-ig emelkedett, majd ezt követően zárásra egy forintot sikerült erősödnie 291,6-ig. A forint napokkal ezelőtt kezdődött gyengülése folytatódhat a következő, 295-nél húzódó szintig.
- Az EUR/USD piacán folytatódott az oldalazás, a 20 napos mozgóátlagot továbbra sem tudta áttörni az árfolyam. Napok óta az 1,315-1,325 közötti sávban araszol a kurzus.
Határidős piacok:
- Az amerikai és az európai határidős indexek is a negatív tartományban vannak ma reggel.
Vállalati hírek:
- A Nokia ma kezdi meg a Lumnia 710 és 800-as Windows telefonok értékesítését a harmadik legnagyobb piacán, Brazíliában.
- A BNP Paribas-t és a Societe Generale-t 0,5 millió euróra büntette a piaci felügyelet a helyi újságok szerint. Ez az összeg nem számottevő az eredményre nézve.
- A Credit Suisse a korábbi 79 euróról 90 euróra emelte a Siemensre vonatkozó célárfolyamát. Szerinte csak az Osram teljesítménye, illetve a cég eladósodottsága hagy kívánni valót maga után, de a többi területen a társaság rendben van. Éppen ezért a Siemens a közeljövőben tőzsdére viheti az Osramot.(Két legyet egy csapásra.)
- A MOL április 26-án tartja közgyűlését. Az igazgatóság azt javasolja, hogy a profit 40%-át, azaz 45 milliárd forintot fizessenek ki osztalékként. Ez a saját részvények levonása után részvényenként 456 forintot jelent, ami jóval alacsonyabb, mint a piac által várt 705 forint. Az igazgatóság a saját tőke 25%-ig terjedően saját részvények vásárlására szóló felhatalmazás meghosszabbítását kéri 2013 októberéig. Korábban 2012 októberéig szólt a felhatalmazás. A tőkeoptimalizálás mellett a cég megemlíti, hogy a részvényeket a horvát kormánnyal INA részvényekre cserélnék, így növelve részesedésüket a horvát cégben. Az igazgatóság Molnár József vezérigazgató igazgatósági tagságának meghosszabbítását is kéri a részvényesektől. Bár az osztalék mértéke kevesebb, mint amire számítottunk, de a MOL-INA részvénycsere izgalmas lehet a horvát kormánnyal hónapok óta húzódó vita rendezésében. Sok múlik azonban a cserearány meghatározásán. Ha megfelelő áron cserélik át a részvényeket, akkor az mindkét félnek előnyös lehet, hiszen a rendezett tulajdonosi viszonyok hozzájárulnak a beruházások és az integráció felpörgéséhez, valamint a meglévő szinergiák kiaknázásához. Az INA tegnapi záróárával számolva a MOL INA részesedése 6.000 forintot ér részvényenként, ami a nagyfokú bizonytalanság miatt csak részben épült be az árfolyamba. Összességében a kedvező hír feledteti a kedvezőtlent (vártnál kisebb osztalék), így ma a papír árfolyamának emelkedésére számítunk.
- Az Európai Bizottság az Európai Bíróság elé viszi ma a Magyarországon bevezetett távközlési különadó ügyét. A lépésre számítani lehetett, így hatása várhatóan nem lesz. Kedvező bírósági döntés esetén az államnak 70 milliárd forintot kell visszafizetnie a Magyar Telekomnak, de a döntési folyamat sokáig elhúzódhat.
- Az Állami Nyomda 2012. március 21-én 600 darab törzsrészvényt vásárolt 549 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a társaság saját tulajdonában lévő Állami Nyomda törzsrészvények állománya 445.742 darabra változott.
- A PannErgy 2012. március 21-én 1.945 darab saját részvényt vásárolt 640 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a társaság 3.106.655 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 14,76%-a.