Nemzetközi hírek
USA:
- A világ többi indexéhez hasonlóan folytatták a lejtmenetet pénteken az amerikai részvényindexek (Dow-1,3%; S&P -1,5%; Nasdaq -2,3%). A 3 fontos hétvégi esemény azonban optimizmust szült, a határidős indexek alapján ma komoly felpattanásra lehet számítani a kereskedés elején.
- A Fed újraindítja a 750 milliárd dolláros devizaswap ügyletet, mely során dollárlikviditással látja el az ECB-t, az angol (BoE) és a svájci központi bankot. A 2007-es subprime válság során elindított, majd idén február 1-én leállított swap csatornákat a bankközi piacok kiszáradása ellen indította a Fed.
- Európai döntéshozók is elfogadtak egy 750 milliárd eurós (962 milliárd dollár) EU-IMF programot, melynek keretében az ECB állampapírokat és vállalati kötvényeket is vásárol a másodpiacokon. A csomagból 250 milliárd eurót az IMF, 440 milliárd eurót az EMU tagállamok, 60 milliárd eurót pedig az ECB biztosít. Az amerikai és európai program is a dél-európai adósságválság továbbterjedésének és a pénzpiacok kiszáradásának megfékezésére indult.
- Az eurózóna országok vezetői szombaton véglegesen jóváhagyták az összesen mintegy 80 milliárd eurós segélycsomagot Görögországnak. Vasárnap pedig az IMF döntéshozó testülete fogadta el a 30 milliárd eurós keretet, mely 3 évig áll a hellén ország rendelkezésére. Cserébe a görög kormány megszorításokat vállalt.
- A döntések látszólag megnyugtatták a piacokat, az amerikai határidős indexek magasan a pénteki záróár felett tartózkodnak. Az S&P futures 34 ponttal, több mint 3%-ot emelkedett, a Dow Jones Futures 270 ponttal, 2,6%-os pluszban tartózkodik.
- Makroadatok terén pénteken vegyes eredmények születtek az USA-ban. Bár a munkanélküliségi ráta 9,7%-ról a várt stagnálás ellenére 9,9%-ra ugrott, a foglalkoztatottság minden szektorban (nem mezőgazdasági, feldolgozóipari, magánszféra) az előrejelzéseknél nagyobb mértékben bővült. Az AIG a 48 centes elemzői konszenzusnál jóval nagyobb 121 centes részvényenkénti eredményről számolt be az első negyedévben. Az állami segítségre szorult biztosítóóriás tavaly ebben a negyedévben még 19 dolláros részvényenkénti veszteséget közölt.
Olaj és arany:
- Az olaj ára pénteken tovább esett és 75 dollár alá is bekacsintott. A hétvégi események után, a ma reggeli optimista nemzetközi hangulatban 77 dollár fölé emelkedett a nyersanyag hordónkénti ára. Az emelkedésben szerepet játszott az is, hogy a dollár szédületes mértékben gyengült vissza az euróval szemben.
- Az arany ára tartotta magát a csütörtöki szédületes erősödés után elért szinteken. Itt két tényező játszik ellentétes hatást. A megnyugvó piacok következtében csökkent a nemesfém biztonságot nyújtó szerepe, a gyengülő dollár viszont pozitívan hat a dollárban jegyzett árfolyamra. Az arany unciájával 1.200 dolláron kereskednek ma reggel.
Távol-Kelet:
- Kizöldültek az indexek (Nikkei +1,6 %, Hang Seng +1,3%, Shanghai +0,7%, Kospi +1,8%, All Ordinaries +2,6%).
- Az ausztrál piacon a Macarthur Coal 2,1%-kal emelkedett annak ellenére, hogy az amerikai Peabody Energy csökkentette a vállalatra tett ajánlatát (16 ausztrál dollárról 15-re), miután az ausztrál kormány bányajáradék bevezetését jelentette be a múlt héten.
- Japánban a Toshiba 1,3%-kal emelkedett, azonban a Panasonic 1,7%-ot veszített értékéből. Bár a pénteken publikált negyedéves gyorsjelentés számai jók voltak, a vállalat előrejelzései elmaradtak a piaci konszenzustól.
- A Daewoo International 3,8%-kal értékelődött fel arra a hírre, hogy két cég ajánlatott tett a Daewoo 68,15%-ára.
- Kína 1,68 milliárd dolláros külkereskedelmi többletre tett szert áprilisban. Az elemzők arra számítottak, hogy az import 550 millió dollárral felülmúlta az exportot, miután márciusban (hat év után először) külkereskedelmi hiányról számolt be a távol-keleti ország.
Devizák:
- A hosszú lejtmenet után, pénteken megfordult az EUR/USD devizapár mozgása, és 1,29-ig gyengült a dollár.
- Pénteken már gyengült a jen a dollárral szemben, a reggeli órákban 92,7 környékén jár az árfolyam.
- A forint erősödni tudott az euróval szemben, 277,5-ig süllyedt vissza az árfolyam.
Határidős piacok:
- Hatalmas pluszban tartózkodnak a határidős indexek az USA-ban a hétvégén elfogadott nemzetközi csomagokat követő piaci optimizmus miatt.
Erste kommentár
Az ECB kap 750 Mrd eurót, hogy a nyílt piacon vásároljon bajban levő EMU tagok kötvényeiből. A 750Mrd euróból 440Mrd-ot a 16 EMU tag ad össze, 60Mrd-ot az EU kasszából kapnak, míg 250Mrd-ot az IMF ad. Így le lehet nyomni a hozamokat a kritikus államokban is. Különben a „bajban levő" államok hiteleiből a németek, franciák és az angolok összesen 2Mrd dollár körülit finanszíroznak. Most az ECB 1Mrd dollárért vehet ezekből az eszközökből. Vagyis ez a pénz valószínűleg elég lesz a piac stabilizálására. Így pedig a félelmek múltával, valamint az indexek és instrumentumok 200 napos mozgóátlagra, illetve jelentős ellenállásokhoz való érkezésével fordulhat a piac. Így a BUX a 22.000 pontról, a forint a 280-as szintről (270-re), míg pl. az euro az 1.25-ös szintről az 1.32-ig mozoghat. Valószínű, hogy az indexek többsége most visszateszteli a 20 napos mozgóátlagot, majd egy csökkenő volatilitású időszakot láthatunk.
Vállalati hírek
Richter tervszámok
A Richter pénteken, a negyedéves eredmény közzététele után tartott elemzői telefonkonferencián elmondta, hogy (i) lényegében nem változnak a cég árbevétel tervei, (ii) a hazai fizetőeszköz egy forintnyi gyengülése az euróval szemben 300 millió forinttal emeli a cég üzemi eredményét, (iii) további fejlemények várhatók az RGH-188 és az RGH-896-tal kapcsolatban. A részletes árbevétel tervek a képgalériában láthatók.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.