Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Bár a pozitív tartományban nyitottak az indexek, végül 1,5-2%-os mínuszban zártak (Dow -1,5%; S&P -1,6%; Nasdaq -2,0%).
- Az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma a várt 403 ezer helyett 417 ezer volt a múlt héten. A vártnál rosszabb adat nyomán felsorakoztak a tűzvonalon az eladók.
- Ma délután kerül sor Ben Bernanke Fed elnök várva várt Jackson Hole-i nyitóbeszédére. Bár az elmúlt napokban sokat spekuláltak arra, hogy Bernanke egy újabb monetáris stimulust helyez kilátásba, sokan vannak azok is, akik szerint nem kellene „elővarázsolni a nyulat a cilinderből" csak azért, hogy a részvénypiacoknak tetsszen az előadás. Utóbbi vélemények szerint a jelenlegi problémák strukturális eredetűek, ami azt eredményezi, hogy nincs kereslet, amin egy újabb QE sem tudna segíteni.
- Tegnap délután Citigroup és a UBS is csökkentette a világ gazdasági növekedésére vonatkozó várakozásait. A Citi idénre 3,8%-os, jövőre 4%-os GDP növekedéssel számol (a korábbi 4,2% és 4,4% helyett), míg a UBS a jövő évre vonatkozó 3,8%-os várakozását csökkentette 3,3%-ra.
- Szárnyalt viszont a Bank of America (+9,4%), miután Warren Buffett cége, a Berkshire Hathaway 5 milliárd dollárnyi tőkét pumpál a bankba (50 ezer elsőbbségi részvényt vásárol darabonként 100 ezer dollárért). A bejelentés az egész pénzügyi szektor teljesítményén meglátszott. (Citigroup +4,9%) A bejelentésnek van egy másik olvasata is. Két héttel ezelőtt a Bank of America vezérigazgatója még határozottan állította, hogy nincs szükségük pótlólagos tőkére. Most pedig 6%-nyi elsőbbségi részvényt értékesítenek?
- Bár Steve Jobs visszavonulásának hírére a részvények szerdán a rendes kereskedésen kívüli piacon hatalmasat zuhantak, a tegnapi napon „csak" 0,7%-ot veszítettek értékükből.
- A Fed elnökének beszédén kívül ma a második negyedéves GDP felülvizsgált értéke, illetve a Michigan-i fogyasztói bizalmi index tarthat számot a befektetők érdeklődésére.
Olaj és arany:
- Az olaj árfolyama tegnap minimális mértékben, 85,30 dollárig emelkedett, majd ma reggel 85,06 dollárig süllyedt. Tegnap még nagyobb riadalmat okozott az USA keleti partjaihoz közelítő Irene hurrikán. Ma reggel valamelyest enyhültek a félelmek.
- Ha nem is olyan dinamikusan, mint korábban, de az arany ismét északnak vette az irányt. A tegnapi 0,8%-os drágulás után ma további 0,3%-kal emelkedett a nemesfém ára, és elérte az 1.780 dollárt.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek ma reggel. A kivárás volt a jellemző a Fed elnökének mai beszéde előtt (Nikkei +0,3%, Shanghai -0,7%, Hang Seng -0,1%, Kospi +0,9%, All Ordinaries -0,1%).
- Néhány bank mutatott jelentősebb elmozdulást (Daiwa Securities -2,6%, Shinsei Bank -1,2%) és gyengélkedtek a Hong Kong-i biztosítók is (Ping An Insurance -4,0%, AIA -1,2%).
- Az Irene hurrikán közeledik Amerikához, ezért emelkedett az olajár, ami meglátszott az energiacégek árfolyamán. A PetroChina árfolyama ugyanakkor 1,6%-kal csökkent, mivel eredménye 2%-kal elmaradt az amúgy is csökkentett konszenzustól (finomítói veszteség és magasabb adókötelezettség miatt).
- Japán a jövő héten új miniszterelnököt kaphat, akitől a piac azt várja, hogy megnyitja az utat egy új gazdaságpolitika előtt, ami segíti talpra állítani az ország gazdaságát. Naoto Kan helyét a korábbi külügyminiszter, Seiji Maehara veheti át, aki meglehetősen népszerű a választópolgárok körében.
- Meglepetést okozott ma a júliusi japán maginfláció, mely a várt 0,1%-os csökkenéssel szemben 0,1%-os emelkedést mutatott.
Devizák:
- A tegnapi 0,2%-os erősödését ma reggel ledolgozta a dollár az euró ellenében, így 1,4417-en állt az EUR/USD. Gyakorlatilag napok óta a 20-napos mozgóátlag felett oldalaz az árfolyam.
- A jen tegnap 0,6%-kal, 77,46-ig gyengült a dollár ellenében. Ma hajnalban korrekció volt látható a keresztárfolyamban és a jen 77,22-ig erősödött vissza, azonban a 20-napos mozgóátlag egyelőre megfogta a kurzust.
- A forint 272,4-ig, épp a 20-napos mozgóátlagig erősödött az euróval szemben, míg a svájci frankkal szemben veszített erejéből és 238,94-ig gyengült.
Határidős piacok:
- A pozitív tartományban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Szemeitek Jackson Hole-ra vessétek. Jól figyeljetek, mert fontos híreket hallunk onnan. Addig pedig várjatok, mert egy ilyen felfokozott várakozásban, ilyen fontos hír előtt nem túl szerencsés pozíciót felvenni. Vagyis valószínűleg kivárás fogja jellemezni ma a kereskedést egészen Ben Bernanke beszédéig. Ugyan sokan a QE3 bejelentésére, illetve az arra való utalásra számítanak, de szerintünk 50%-nál kisebb a valószínűsége, hogy ilyen lépésre szánja el magát. Mindenesetre a beszéd lényeges és fontos lesz, megtudhatjuk, hogy mit mond a Fed esetleges lépéseiről. A nagyon gyenge makrogazdasági adat-hullám közepette fontosak lesznek ezek a lépések. Ha semmit nem tesznek a gazdaság élénkítésére, akkor aggodalom-hullám söpörhet végig a piacon eladói nyomás formájában. Ugyanakkor az esetleges gazdaságélénkítő bejelentéseket valószínűleg egyenként kell megvizsgálni és eldönteni, hogy megfelelőek-e. Így akár vegyes reakciókra is számíthatunk. Persze egy egyértelmű QE3 bejelentése, valószínűleg egyértelmű örömöt is okozna.
Vállalati hírek
Mélyfúró céget vett a PannErgy
A PannErgy tegnap jelentette be, hogy a 93,9%-os tulajdonában lévõ PannErgy Geotermikus Erõmûvek Zrt. 100%-os tulajdonrészt szerzett a geotermikus kutjai fúrásával megbízott egyik stratégiai partnerében, a DoverDrill Mélyfúró Kft.-ben. A DoverDrill mellett a PannErgy az Aquaplus Kft-vel fúrat még. A DoverDrill saját tőkéje 159 millió forint, míg a vételár, melynek pontos összegét nem közölték, ennél alacsonyabb. A vételár kifizetése 120 napon belül esedékes. A PannErgy vezérigazgatója elmondta, hogy a DoverDrill árbevétele 600 millió forint felett, üzemi eredménye pedig 100 millió forint körül alakult tavaly. Az akvizíciót megelőzően a DoverDrill fő partnere a PannErgy volt. A PannErgy azt reméli, hogy így lerövidül a fúrási idő, ugyanakkor a fúrás költsége nem fog változni. Megtakarítás tehát a rövidebb fúrási periódus miatti kisebb munkaerő-szükségletből adódik.
A saját tőkénél alacsonyabb vételár és a fúrási periódus várható rövidülése miatt kedvezően értékeljük a felvásárlást, és bár a hatását nehéz pontosan megbecsülni, de vélhetően nem lesz érdemi hatással a cég értékeltségére. Úgy tudjuk, a DoverDrill azon cégek egyike volt, melyek 500 milliós vissza nem térítendő állami támogatást kaptak, melyből egy 3 kilométer mélységű kút fúrására is alkalmas berendezést vásárolt. Árfolyamhatásra nem számítunk.