Nemzetközi hírek
USA:
- Negatív nyitás után rögtön pluszba lendültek az amerikai részvényindexek (Dow +0,7%; S&P +0,7%; Nasdaq +1%). A piacokat nem rengette meg sem Portugália másodszori leminősítése, sem a vártnál gyengébb két makroadat.
- A Conference Board fogyasztói bizalmi indexe a vártnál nagyobb mértékben, 63,4 pontra esett márciusban a februári 70,4 pontról.
- Az S&P/CaseSchiller adatai alapján további 3,1%-kal estek a lakásárak januárban 2010 januárjához képest az Egyesült Államok 20 legnagyobb városában.
- A Standard&Poor's hitelminősítő egy héten belül másodszorra rontott Portugália hosszú hiteleinek besorolásán, így az ország minősítése („BBB-„) hajszálnyira került a bóvli kategóriától. A minősítők indoklása, hogy a március 24-25-i EU ülésen elfogadott ESM csak fenntartható adósságpályával rendelkező országoknak nyújt segítséget, ami egyes országok esetén (pl. Portugália) az államadósság újrastruktúrálásával (de facto csőd) érhető el. Az ESM hitel továbbá a kötvényesek elé kerül a teljesítési sorrendben, ami kedvezőtlenebb helyzetbe hozza a problémás országok államadósságát finanszírozó befektetőket.
- A St. Louisi Fed kormányzója egy prágai konferencián arról beszélt, hogy az amerikai gazdaság teljes felépülése előtt vissza kell vonni a 600 milliárdos Fed csomag (QE2) legalább egy részét, hiszen a monetáris politika normalizálódása lassú folyamat.
- Az amerikai piac nem reagált negatívan a nem túl pozitív hírekre, az S&P összes szektorindexe emelkedett. Legjobban a telekom és a kiskereskedelmi papírok teljesítettek.
Olaj és arany:
- 0,8%-kal emelkedett az olaj ára tegnap, ma kis korrekció kezdődött. Jelenleg 104,5 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma teszi közzé a készletadatokat. Az elemzők várakozása szerint 1,5 millió hordóval emelkedhetnek a kőolajkészletek, míg benzin terén 2 millió hordós csökkenésre számítanak.
- Az arany ára kis csökkenés után 1.419 dolláron mozog.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban vannak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +2,6%, Hang Seng +1,7%, Shanghai +0,1%, Kospi +0,9%, All Ordinaries +1,3%). A japán kormány új intézkedéseket vetne be a sugárzás elterjedésének megakadályozására (pl. egy speciális „ruhát" húznának a reaktorra, egy tankerrel összegyűjtenék a szennyezett vizet).
- Tovább emelkedett a japán index, miután a jen folytatta a gyengülést a dollárral szemben. Következésképp az exportőrök voltak a felülteljesítők (Canon +1,4%, Toyota +2,0%). Emelkedett a Hitachi (+6,7%), miután bejelentette, hogy jövő hónapban visszaáll a teljes termelésre. A jó hangulatot segítette, hogy az előzetes adatok alapján februárban havi szinten 0,4%-kal nőtt az ipari termelés a várt 0,1%-os csökkenéssel szemben.
- Hong Kong-ban a vártnál jobb gyorsjelentések adtak lendületet az indexnek. A Hutchinson Vampoa árfolyama 4,8%-kal emelkedett, miután 47%-os profitbővülésről számolt be. Az Agricultural Bank of China eredménye 83%-kal haladta meg az előző évit, amit a befektetők 2,4%-os árfolyamemelkedéssel jutalmaztak.
Devizák:
- Az EUR/USD devizapár a tegnapi kereskedés során az 1,40-es támasz felett oldalazott. Ha sikerül elrugaszkodnia felfelé, akkor dollárgyengülés indulhat az 1,428-as szintig. Egyelőre azonban a reggeli órákban is oldalazott az árfolyam (1,409).
- A japán jen a tegnapi kereskedés során látványosan gyengült, 81,7-ről 82,5-ig emelkedett az árfolyam. A reggeli órákban tovább menetelt a kurzus 82,9-ig, és hamarosan elérheti a 83,3-as korábbi csúcspontot.
- A hétfői forintgyengülés után tegnap 268 forint magasságában oldalazott az árfolyam.
Határidős piacok:
- Erős pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek, ma reggel.
Erste kommentár
Tegnap elmaradt a Jedi lovagok repülése. Előrelátók voltak, s kivárták a várakozásoknál rosszabb amerikai makro adatokat, na meg azt is előre látták, hogy az S&P egy héten belül akár másodszorra is képes leminősíteni Portugáliát. Így ezen rossz hírek után ültek be a gépeikbe, hogy a nap végére legalább Amerikában megnyerjék a csatát. Persze ezzel nem álltak le. Folytatták bevetéseiket Ázsiában, s szerintünk a nap felkeltével Európában is megjelennek. Így Magyarországon is készülhetünk arra, hogy mind az OTP, mind a MOL és Richter ma szárnyalásba kezd. Ez pedig nyilván a BUX-ot sem hagyja érintetlenül. Legalábbis a technikai kép ezt mutatja.
Rövid hírek
- MOL: Horvátország akként módosítaná a privatizációs törvényt, hogy egyetlen befektető se tudjon 49%-nál nagyobb tulajdonrészt szerezni az INA-ban - mondta el Jadranka Kosor miniszterelnök. A horvát sajtó tudni véli, hogy a nemrég 1,5%-os tulajdonrészt szerzett ciprusi befektető mögött valójában a MOL áll. A hír kedvezőtlen a MOL-ra nézve, de árfolyamhatásra nem számítunk.
- Az OTP április 29-én 10 órakor tartja eves rendes közgyűlését. A napirenden a szokásos pontok szerepelnek. Osztalékjavaslatot egyelőre nem tett közzé a bank.
- Az FHB április 20-án tartja éves közgyűlését. A napirendi pontok a szokásosak. A menedzsment osztalék kifizetését nem javasolja.
- A PannErgy április 29-i közgyűlésének napirendjén a szokásos témák szerepelnek.
- Az E-Star publikálta április 19-i közgyűlésének dokumentumait és napirendi pontjait. Utóbbiak a szokásosak, azonban tartalmazzák azt is, hogy az igazgatóság kapjon jogot az alaptőke felemelésére maximum öt éven belül és legfeljebb 6 millió forint értékben.