Miért is aggódjunk Dubai miatt?

A világ figyelme múlt hét csütörtökön hirtelen Dubai felé fordult, miután az Egyesült Arab Emírségek második legnagyobb városa a hitelek törlesztésének átstrukturálását kérte. A csütörtökön napvilágot látott hír a világ tőzsdéit is megrendítette, a befektetők messzemenő következtetéseket vonnak le a történtek után. Az Erste elemzőinek számításaink azt mutatják, amennyiben az Emirátusok úgy dönt, hogy megmenti a Dubai World vállalatát, akkor ehhez rendelkezik a szükséges forrásokkal. Ugyanakkor ezek az események rávilágítottak arra, hogy a válság során eladósodott államok komoly kihívásokkal nézhetnek szembe.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Dubai és az Egyesült Arab Emírségek

Dubai az Arab-félsziget délkeleti részén fekvő, olajban gazdag Egyesült Arab Emírségek hét tagjának egyike, mely jogilag az Amerikai Egyesült Államokhoz hasonlóan épül fel. A városállam rendkívül nagy gazdasági fellendülésen ment keresztül, GDP bővülési ütemét sok ország megirigyelné. Az Emirátusok GDP-je összességében 254 milliárd dollárra rúg (forrás: Bloomberg), melyből Dubai részesedése a Deutsche Bank 2009. szeptemberi becslése1 alapján 69 milliárd dollár. Az ország olajkészletei a világ teljes állományának 8,5%-ára rúgnak (97,8 millió hordó), és 2008-ban 3 millió hordót termeltek naponta2. 2008-ban az Arab Emírségek teljes GDP-jének több mint harmadát, 93 milliárd dollárt a kőolaj- és gázkitermelés adta. Ehhez azonban hozzátartozik, hogy 2008-ban 100 dollár volt az átlagos kőolajár, míg idén 62 dollár körül alakulhat az átlag. Az ország gáztermelése évi 50 milliárd köbméter/év (Magyarország évente 13 milliárd köbméter gázt fogyaszt). Mivel a gázár is komoly csökkenésen ment keresztül, így idén a kőolaj- ésgázkitermelés hozzájárulása a GDP-hez 50-60 milliárd dollárra is zsugorodhat.

Az idei évben Dubai 10 milliárd dolláros segítséget kapott az Egyesült Arab Emírségektől, egy 4,5%-os kamatot fizető kötvény lejegyzésén keresztül. November 26-án csütörtök reggel Dubai bejelentette, hogy további 5 milliárd dolláros kölcsönt kap Abu Dhabi Nemzeti Bankjától és az Al Hilal Banktól, 5 év lejárattal, 4%-os kuponnal.

Hitelek átütemezése

Csütörtök reggel a „pálmafa sziget" fejlesztéséről ismert, a Dubai World állami felügyelet alatt álló holding Nakheel leányvállalatának 59 milliárd dollár összértéken kibocsátott kötvényei kerültek a figyelem középpontjába. A dubai cég a közeljövőben esedékes részlet elhalasztását kezdeményezte, nehéz pénzügyi helyzetére való tekintettel. Az Emirátusok elnöke közleményben jelezte, hogy tudták, hogy mi lesz a halasztási kérelem hatása, de mindenképpen meg kellett tenni ezt a lépést. A hír hatására a világ tőzsdéi felbolydultak, csütörtökön heves eladói hullám söpört végig Európában és Ázsiában, amihez pénteken az USA is csatlakozott (ugyanis csütörtökön a Hálaadás Napja miatt zárva tartottak az amerikai részvénypiacok). A Moodys Investors Service és a Standard and Poors több dubai állami vállalat hitelminősítését rontotta a hír hatására és jelezték: elképzelhető, hogy csődnek minősítik a Dubai World fizetési kötelezettség halasztását. A Dubai esetleges csődje elleni biztosítás (CDS)3 a keddi 317 bázispontról péntekre 647 pontra emelkedett. Ez azt jelenti, hogy a piac 6,47%-ra árazza az esélyt arra, hogy Dubai 5 éven belül nem fog eleget tenni bármilyen esedékes kötelezettségének.

Dubai külső adósságállománya 74 milliárd dollárra rúg, mely a GDP 107%-a. Ez önmagában még nem is lenne veszélyes, de az már igen, hogy ebből 2009-ben 19 milliárd dollár, 2010-ben pedig 10 milliárd dollár visszafizetése esedékes. Az Emírségek közül még kiemelendő Abu Dhabi, mely szintén 80,8 milliárd dolláros hitelállománnyal rendelkezik (Deutsche Bank által becsült GDP 60%-a), ám lejárati struktúrája sokkal kedvezőbb.

Mindenkiben az a kérdés merült fel, hogy vajon az Egyesült Arab Emírségek megmenti-e a bajbajutottvárosállamát. Hétvégén az Emirátusok Abu Dhabi székhelyű központi bankja közleményben tudatta, hogy kisegíti azokat a belföldi illetve külföldi bankokat, melyeknek kitettsége van a Dubai World felé. Ez egy időre megnyugtatta a piacokat, ám ma (hétfőn) kora délután, Abdulrahman al-Saleh pénzügyminiszter szavai újabb aggodalmakat keltenek. Emlékeztetett ugyanis, hogy bár a Dubai World, így a Nakheel tulajdonosa a dubai állam, megalakulása óta azonban nem garantálja a vállalat kötvényeit. Hozzátette, hogy a vállalatnak nyújtott hitelek kapcsán a hitelezőknek részben vállalniuk kell a felelősséget. Mivel az Egyesült Arab Emírségek pénzügyi helyzete és a hitelstruktúrája lehetővé tesz, úgy gondoljuk, hogy a csökkenő olajbevételek mellett is képes lesz Dubai segítségére sietni, amennyiben van rá megfelelő politikai akarat.

Piaci reakció

Dubai kicsi mérete miatt alapvetően nem okozna ekkora negatív piaci reakciót a fenti hír (összehasonlításképpen Magyarország 2008-as GDP-je 144 milliárd dollár). Az esetet a 2 001-es argentin államcsődhöz lehet hasonlítani, ami ugyan érzékenyen érintett több országot, de tömeges csődhullámot nem indított el. A negatív reakció főleg a válság során kialakult sérülékeny piaci hangulat következménye. Többször esett szó arról, hogy a válságnak lehet egy harmadik hulláma, melyben likviditásbővítő és  gazdaságélénkítő csomagok sorozatában eladósodott országok kerülnek hitelspirálba. Ezen eladósodott országok között említhetjük már az USA-t is (2009-re már 56%-os államadósságot várnak, a magánszektor külső eladósodottsága pedig még magasabb). A Dubai események felerősítették e félelmeket, és emiatt indulhatott el ez a heves eladói hullám. Ez tényleg komoly kockázatokat hordoz, hiszen már nem lesz honnan többletlikviditást szerezni a későbbiekben. Abban kell tehát bízni, hogy hamarabb pörög fel a gazdaság motorja, minthogy adósságspirálba kerülnének az eladósodott országok, továbbá hogy Kína pozitív folyó fizetési mérlegével tovább tudja, és akarja finanszírozni az USA és Európa gazdaságélénkítését, adósságmegújítását.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo