Nemzetközi hírek
USA:
- Ismét mínuszban zárták a kereskedést az amerikai részvényindexek a görög adósságválság és a tüntetésekkel kapcsolatos aggodalom miatt (Dow -0,5%; S&P -0,7%; Nasdaq -0,9%). Az S&P 1.165 pontra, a Dow pedig 10.868 pontra esett. A nap vesztesei az olajpapírok lettek, több mint 2%-ot esett a szektor teljesítményét mérő index, a tovább zuhanó olajár miatt.
- A görögök meglehetősen nehezen fogadják a kormány által bejelentett - EU és IMF által üdvözölt - megszorító lépéseket. A lakosság általános sztrájkkal, tüntetéssel fejezi ki véleményét, a szélsőségesek zavargással, gyújtogatással válaszoltak, melynek halálos áldozata is volt.
- A befektetők aggódnak a megszorítások sikeréért, mert 13-14%-kal kellene szűkíteni a költségvetést, hogy fenntartható legyen az ország adóssághelyzete. További laza költségvetés mellett bármekkora összeget is megszavazhat az EMU, az csak elodázza a problémát, és újra Görögország csődjével fenyegethet. Tetézte a bajt, hogy az S&P vizsgálja Portugália adósminősítését, és akár két fokozatot is ronthat rajta.
- A foglalkoztatottság áprilisban is emelkedett, immár harmadik hónapja. A 32 ezer fős bővülést mutató index jobb lett, mint várták. Az előrejelzett növekedéssel szemben stagnált a nem-mezőgazdasági ISM beszerzési menedzser index. A vállalatok az elemzői konszenzusnál jobb eredményről számoltak be; a Symantec egy részvényre jutó profitja 40 centre, a Time Warner EPS-e pedig 61 centre nőtt a negyedévben.
- Ma a szokásos heti munkanélküliségi adat mellett a nem-mezőgazdasági termelékenység első negyedéves alakulásáról kapunk információt. A fontos vállalatok közül a Kraft Foods és a Sara Lee publikálja gyorsjelentését.
Olaj és arany:
- Az olaj ára folytatta a zuhanást tegnap is. 3,3%-os esés után 80 dollár alá is betekintett, ahol jelenleg is tartózkodik.
- A negatív nemzetközi hangulat mellett a tegnap közölt nagy készletnövekedési adat és a dollár heves erősödése is eladói nyomás alá helyzete a nyersanyagot. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal közlése szerint a várt 1 millió hordós növekedéssel szemben 2,75 millióval bővültek a kőolajkészletek, míg benzin terén 1,25 millió hordóval emelkedtek.
- A dollár erős felértékelődése ellenére tovább tudott emelkedni az arany ára, mely euróban mérve ismét történelmi csúcsra száguldott. A nemesfém unciájával 1.175 dolláron, vagy 922 eurón kereskednek ma reggel.
Távol-Kelet:
- Meredek zuhanásban az ázsiai indexek (Nikkei -3,3%, Hang Seng -1,1%, Shanghai -2,8%, Kospi - 2,1%, All Ordinaries -1,9%).
- Japánban elsősorban azon exportőrök papírjai kerültek nyomás alá, melyek jelentős európai kitettséggel rendelkeznek, mivel az euróval szemben erősödött a jen (Canon -3,3%, Mazda -5,3%, Nikon -3,1%).
- A kínai bank- és ingatlanrészvények továbbra sem kedveltek, mivel a piac a megszorítások folytatódásától tart (China Construction Bank -1,7%, Bank of China -1,5%). A kínai ingatlanfejlesztők pedig már az alacsonyabb kamatokat felmutató Hong Kong-hoz fordulnak hitelért, miután a kínai kormány igyekszik fékezni a hitelezésen, egy esetleges ingatlan lufi kialakulásának elkerülése érdekében.
- A National Bank of Australia 1,8%-ot veszített értékéből, miután pénzügyi évének első félévében 22%-kal csökkent a bank profitja. A várakozásokkal (+0,7%) szemben pedig csak 0,3%-kal nőtt Ausztrália kiskereskedelmi értékesítése.
- A piaci trenddel szemben a Daewoo Motor Sales 14,7%-kal értékelődött fel, miután a vállalat legfőbb hitelezőjének, a Korea Development Bank-nak vezérigazgatója azt mondta, mindent megtesznek, hogy a talpra állítsák a céget.
Devizák:
- A dollár újabb csúcsra erősödött tegnap, és az 1,285-ös támasz alatt zárt az árfolyam.
- A jen lepattant a 95-ös ellenállásról, a reggeli órákban 93,9 környékén mozgott a kurzus.
- Tegnap folytatódott a forint mélyrepülése, és a 280-as ellenállás alatt torpant meg az árfolyam.
Határidős piacok:
- Enyhe pluszban tartózkodnak az amerikai részvényindexek.
Erste kommentár
Mi történt? Semmi. Semmi olyan igazán új információ nem látott napvilágot, amelytől esnie kellene a piacoknak. Bizony a túlvettség miatt indult meg a korrekció, s úgy tűnik, hogy egyre nagyobb méreteket ölt. Hiszen eddig is tudtunk Portugália és Spanyolország, vagy Írország problémáiról. Egyik sem újdonság. Viszont, ahogy megtört a jég, villámgyorsan értük el az első szinteket, ahonnan azt gondoltuk, hogy egy kis fordulat jön, de ez ma reggel megdőlni látszik azzal, hogy a dollár áttörte az 1,28 körüli szintet, s megindult 1,25 felé. Különben a BUX szintje 23.000, az USD/HUF 218 környékén van, az EUR/HUF-nak pedig a 280-as szintet nem szabadna áttörnie.
Vállalati hírek
Állami Nyomda: Vártnál is gyengébb eredmény a profitwarning után, stabilan növekvő árbevétel
Tegnap piaczárás után tette közzé az Állami Nyomda az első negyedéves gyorsjelentését. A nettó profit, előrejelzésünknél is nagyobb mértékben, 61,8 millió forintra zuhant 2010 első negyedévében (-74,5% év/év). A visszaesés egy készletezés-logisztikában bekövetkezett változás egyszeri hatása, mely nyomás alá helyezi a profitmarzsokat az év első felében. Ez a hatás az árbevételt nem érinti negatívan, így az első negyedévben - várakozásunkat meghaladó mértékben - 26,3%-kal 3,7 milliárd forintra emelkedett. A biztonsági termékek bevétele 7%-kal, a kártyagyártás és megszemélyesítés bevételek 42%-kal nőttek, előrejelzésünknek megfelelően. A nyomtatvány gyártás árbevétele 41%-kal bővült, mely jelentősen meghaladta a várakozásainkat. Az üzemi eredmény (EBIT) 65%-kal 95 millió forintra esett, az EBITDA pedig 40%-kal 260 millió forintra csökkent, szintén az egyszeri profitmarzsok következtében. A hír meglehetősen negatív, habár a menedzsment már a Közgyűlésen jelezte, hogy csökkenni fog a profit. Bár az üzemi és a nettó eredmény is elmaradt a várakozásunktól, az árbevétel a vártnál is jobban alakult, mely az üzleti folyamatok stabilitására utal. Idén az árbevétel történelmi maximumra emelkedhet a magyarországi választások következtében, nettó eredmény terén viszont 20% visszaesésre számítunk. A piac már meglehetősen negatívan reagált a múlt pénteki profit-warningra, a továbbiakban már csak kisebb negatív reakcióra számítunk.
Interjút adott a Magyar Telekom vezérigazgatója a Figyelőnek
A Magyar Telekom vezérigazgatója, Christopher Mattheisen a Figyelőnek az alábbiakat mondta:
- A most eszközölt szervezeti változásokra a cég rugalmasságának növelése érdekében volt szükség.
- A TV szolgáltatások piacán hozzávetőleg annyi új ügyfelet szerzett a cég, mint amennyit a mobilpiacon elveszített. Sajnálatos ugyanakkor, hogy a TV szolgáltatásokon realizálható árrés alacsonyabb a mobliénál.
- Úgy véli, hogy a válság után elsőként a vállalati üzletágban látható majd élénkülés. Jelentősen nőtt a szélessávú mobil előfizetők száma, ugyanakkor a szegmens bevételei ennél csak kisebb mértékben nőttek.
- Mattheisen úgy véli, hogy átalakulóban van a piaci környezet. Eddig az új technológiák adhattak lendületet a Magyar Telekom tevékenységének, ezentúl azonban az új üzleti szegmensek jelenthetik a növekedés forrását. Egyrészt az egészségügyi szegmensben (ahol a finanszírozási kérdések informatikai fejlesztésekkel megoldhatók), másrészt az energiaszolgáltatásban (bár még további fejlesztések szükségesek egy intelligens rendszer kiépítéséhez) vár a cég a jövőben átlagon felüli növekedést.
- Úgy tűnik, egyelőre nincs napirenden a Magyar Telekom részvényeinek new york-i tőzsdéről történő kivezetése, hiszen a papírok több mint 5%-a ott forog. Az anyavállalat, Deutsche Telekom részvényeit nemsokára kivezetik New Yorkból.
Az interjúban elhangzottak nagy része már korábban ismert volt, így árfolyamhatásra nem számítunk. Tovább hír, hogy a Magyar Telekom május 17-től koncessziós területén elindítja gáz és áram szolgáltatását, ami első körben néhány vidéki nagyvárosban és Budapest egyik kerületében lesz elérhető. A Magyar Telekom az áram esetében 5%-kal, gáz estén 8%-kal tud olcsóbb lenni az átlagos áraknál. A cég 3-5 éven belül 3-5%-os piaci részesedést kíván elérni. A hír nem lesz hatással a papír árfolyamára.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.