Nemzetközi hírek
USA: Zárva tartottak tegnap az amerikai részvénypiacok Martin Luther King napja miatt. Folytatódik a harc a Cadburry brit édességgyártóért, ezúttal a Kraft Foods keményített be. Az amerikai élelmiszeripari cég ezúttal 8,4 fontra emelte a korábban 7,7 fontos ajánlatát a brit cégre, ezzel rálicitálva a Hershey 8-8,2 fontos tervezett ajánlatára. Utóbbi nagy valószínűséggel nem fogja felülajánlani a Kraftot, hiszen így is nehézségekbe ütközött a mintegy 12 milliárd fontos (19,7 milliárd dolláros) akvizíciós ár finanszírozása során. A Cadburry menedzsmentje is jó eséllyel támogatja az ajánlatot, akik persze korábban 8,5 fontos felvásárlási árat szerettek volna látni. A határidős indexek emelkedést mutatnak, ma valószínűleg felfelé veszik az irányt a prompt piacok is az USA-ban. A Citigroup, az IBM és a Forest Laboratories publikálja ma délután a gyorsjelentését, a Nemzeti Házépítők Bizottsága pedig a házárindexének alakulását publikálja.
Olaj és arany: Némileg emelkedett az olaj ára tegnap, miután 77 dolláros napi mélypontjáról fordult. Ezzel 6 napos negatív szériát tört meg az árfolyam. Jelenleg 78,2 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával, a forgalom gyenge volt az amerikai munkaszüneti nap miatt. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA), igazgatóhelyettese elmondta, az OPEC nagy valószínűséggel nem növeli kitermelését (miután 2008 végén több lépésben kvótát csökkentett a szervezet), mivel a nem-OPEC országok kitermelése nőhet. Tegnap a Quatar-i energiaminisztertől tudtuk meg, hogy az OPEC-től viszont további kvótacsökkentésre sem számíthatunk. Az arany ára továbbra is a beszűkült alakzatban mozog, az 1.140-es szint körül.
Távol-Kelet: Lejtmenetben vannak az ázsiai indexek (Nikkei -0,8%, Hang Seng -0,3%, Shanghai +0,5%, Kospi -0,1%, All Ordinaries -0,9%). Különösen a bank és technológiai papírok teljesítenek gyengén. Megduplázza hibrid autó gyártását a Toyota. A Japan Airlines (-28,6%) valószínűleg ma délután kér csődvédelmet. Warren Buffett szeretné növelni részesedését Ázsia legprofitábilisabb acélgyártójában, a Posco-ban, miután találkozott a vállalat vezérigazgatójával. Kínában az egy éves kötvények hozama 14 hónapja nem látott szintre emelkedett. Ezzel csökkenthető az eddig már rekord nagyságot elért hitelkihelyezés és megelőzhető egy ingatlan-lufi kialakulása (Kína ingatlanértékesítései 75.5%-kal ugrottak meg tavaly). A Taiwan Semiconductor Manufacturing elnöke azt nyilatkozta, hogy az ügyfelekkel folytatott tárgyalások után nagyon optimista a chip-piaccal kapcsolatban, ezért új embereket toboroznak és nem aggódnak, ha költségeik növekednek. Az Aluminium Corp. Of China 4,1%-ot veszített értékéből, miután bejelentette, hogy nettó veszteséget könyvelhetett el 2009-ben a különösen gyenge első félév miatt. A Mitsubishi Motors 0,7%-kal drágult, miután egyes hírek szerint 1000 töltőállomásból álló hálózatot hoz létre elektromos autóihoz.
Devizák: Nem volt nagy mozgás tegnap az EUR/USD piacán, enyhe pozitív korrekciót láthattunk, 1,439-ig emelkedett az árfolyam. Tovább erősödött a jen a dollárral szemben, elesett a 90,8-as támasz. A kurzus 90,48 környékén jár jelenleg. Tegnap folyamatosan erősödött a forint, de a múlt heti mélyponttól még messze van az árfolyam. 267,6 forintot kell fizetnünk egy euróért.
Határidős piacok: Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek ma reggel.
Erste kommentár
Figyelő szemeiteket a Citigroup-ra vessétek! Ma jelent a bankóriás és úgy tűnik, hogy nem fogja elkényeztetni a befektetőket. Várhatóan tovább romlott az eredménye a negyedik negyedévben. Ez azért is szomorú, mert más bankok már javuló eredményekről adnak/adtak számot, és persze még így sem szerették őket a befektetők. Mindenestre ma délelőtt óvatosabbak lesznek a piaci szereplők, nehogy valami kellemetlen meglepetés érje őket délután két órakor, amikor a bankóriás közzéteszi jelentését.
Vállalati hírek
MOL: Márciusban bocsát ki kötvényeket az INA
Az INA (47% MOL, 44% horvát állam) 200 millió euró értékben bocsát ki átváltható kötvényeket márciusig, jelentette be Ivan Suker pénzügyminiszter. Felét a MOL, másik felét pedig a horvát állam vagy intézményi befektetők jegyezhetik le. A kötvény 4-5 éves lejáratú lehet. Suker szerint a horvát kormány nem szerette volna, hogy a MOL, mely már így is majdnem teljes menedzsment jogokkal rendelkezik, többségi tulajdonossá váljon. Ezért határozták meg, hogy mindkét fél maximum a kötvények felét jegyezhesse le. 18 hónapnál előbb nem válthatják át kötvényeiket a tulajdonosok, árulta még el a pénzügyminiszter. Ez azt jelenti, hogy a MOL részesdése nem csökken, míg az államé igen, amennyiben nem jegyzi le a teljes 50%-ot. A kibocsátással az INA számára lehetővé válik, hogy folytassa mezői feltárását és a már megkezdett finomító-felújításokat. Természetesen több információra lesz szükség ahhoz, hogy a kötvénykibocsátás értékelésre gyakorolt hatását pontosabban meghatározzuk, azonban első ránézésre úgy tűnik, nem befolyásolja azt. A sisaki finomítóban szombaton bekövetkezett robbanást egy eldugult csatornaszakasz okozhatta, amitől megnőtt a gyúlékony gáz koncentrációja. A környezetet nem veszélyeztette a robbanás. A tűz okát és az elszenvedett károkat még vizsgálják. Árfolyamhatásra nem számítunk. A horvát és a magyar miniszterelnök tegnap megegyezett abban, hogy a két ország év végéig összeköti gázvezetékét. Magyar részről a befektetés 100 millió euró. Az új vezeték évente 6,5 milliárd köbméter gáz szállítására lesz alkalmas. A hír kedvező, azonban árfolyamhatásra nem számítunk.
Megfelelő az OTP ukrán leánybankjának tőkeellátottsága
Az OTP Bank ukrajnai leányvállalata, a JSC „kétszámjegyű" növekedést ért el 2009-ben a lakossági betétállományokat tekintve, mondta el a vállalat vezetője az MTI szerint. A tőkemegfelelési mutató magasan az ország jegybankja által meghatározott limit felett van, tette hozzá Dmytro Zinkov, vezérigazgató. A hír pozitív, és azt sugallja, hogy az OTP ukrán teljesítménye 2009 negyedik negyedévében nem volt olyan katasztrofális, mint a harmadikban. A vezérigazgató azonban nem volt hajlandó információt adni a negyedév teljesítményéről tőzsdefelügyeleti szabályokra hivatkozva. Lényeges árfolyamhatásra nem számítunk. Szintén az OTP-vel kapcsolatos, hogy a magyar bankszektor profitabilitása 2010-ben gyenge lehet, a lassú gazdasági talpraállás és a magas céltartalékolási kényszer miatt, 2011 viszont meghozhatja a fellendülést, Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke szerint. Magyarország két évtized óta legsúlyosabb recessziója során a bankok magas tartalékokat különítettek el, hogy védekezzenek a problémás hitelekkel (NPL) szemben. Véleménye szerint az adózás előtti eredmény 2008-hoz képest akár 20-30, vagy akár 40%-kal is alacsonyabb lehet idén. A szakember szerint az NPL ráta 6-8% körül tetőzhet idén, és a mélypont közelében járunk. 2009 szeptemberében a magyar hitelállomány 5,4%-a rendelkezett 90 napnál hosszabb késedelmes törlesztéssel (így a problémás kategóriába tartozott). Úgy érezzük, hogy a 6-8% körüli maximális NPL ráta túl optimista becslés, de az MNB 10-15% közötti sávja már túl pesszimista. A valóság valahol a kettő között lehet, bár az MNB becsült sávjának alsó tartományát is elérheti a mutató. További bankszektorral kapcsolatos hír, hogy az Európai Unió tagjai a jövőben nem eshetnek újra a múlt hibáiba, és nem támaszkodhatnak devizában denominált hitelezésre, abban a hitben, hogy hamarosan csatlakoznak az eurózónához, mondta Ewald Nowotny, az EKB Kormányzótanács tagja. A régiós országok bankjainak meg kell teremteni a saját devizában való hitelezés versenyképes piacát, hogy alternatívát nyújtsanak az euró vagy svájci frank alapú eladósodással szemben.
Rövid hírek
- Mtelekom: A mobil előfizetők száma 432 ezerrel csökkent 2009 során, derül ki az NHH statisztikáiból. A mobil penetráció 116,64% volt év végén. A T-Mobile piaci részesdése 44,43%-ra csökkent 44,64%-ról, azonban még így is ez a piacvezető cég az országban. A 11 számjegyű telefonszámokra történő átállás sikeres volt, így körülbelül 6 millió új szám létesítésére van lehetőség.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.