Nemzetközi hírek
USA:
- Hektikus mozgás után végül a keddi záró érték körül fejezték be a kereskedést az amerikai részvényindexek (Dow 0%; S&P 0%; Nasdaq +0,3%). A nap eleji fellendülést visszaesés követte, majd ezt nap végére kikorrigálták az indexek. A makroadatok, de főleg a Fed jelentése hűtötte a gyorsjelentések által fűtött optimista befektetői hangulatot.
- A kiskereskedelmi forgalom a vártnál nagyobb mértékben esett vissza júniusban. A 0,5%-os hó/hó alapú visszaesés meghaladja az elemzői konszenzus által becsült 0,3%-os csökkenést. A gépjárműeladásoktól tisztított érték a vártnak megfelelően 0,1%-kal esett, így a magasabb visszaesést a járműértékesítések okozták.
- Az importárak az előrejelzéseknél is nagyobb mértékben 1,3%-kal csökkentek júniusban (4,5% emelkedés év/év alapon). Az üzleti raktárkészletek állománya a vártnál kisebb mértékben, 0,1%-kal bővült.
- A Fed két héttel ezelőtti kamat-meghatározó ülésének jegyzőkönyve tegnap este került nyilvánosságra. Az intézmény szakemberei csökkentették a 2010-es gazdasági kilátásokat, de hozzátették, nincs szükség további gazdaságösztönző programra. A 2010-re vonatkozó gazdasági növekedési előrejelzést 3-3,5% közötti tartományra csökkentette a Fed az áprilisi 3,2-3,7%-os tartományból. Az inflációs kilátásokat is lejjebb hozták, 1-1,1%-ra, a korábbi 1,2-1,5% közötti sávból.
- Emelkedtek a technológiai papírok a tegnapi nap folyamán. A Dow legjobban teljesítő tagja a Cisco lett, 2,8% emelkedés után. Az Intel 1,7%-ot emelkedett, miután kedden zárás után az elemzői várakozásokat messze meghaladó második negyedéves árbevételről és profitról számolt be. Jól teljesített a Microsoft és a Hewlett-Packard is, mindkét részvény 1,2%-os pluszban zárt.
- Ma számos fontos makroadat kerül napvilágra az Egyesült Államokban, melyek közül kiemelkedő az ipari termelés júniusi alakulása, valamint a new yorki és a philadelphiai Fed indexek alakulása. Piacmozgató hatása lehet azonban a friss és tartós munkanélkülisegély-kérelmek múlt hetialakulásának is. Három fontos amerikai vállalat publikálja ma a negyedéves gyorsjelentését. A JPMorgan még a piac nyitása előtt, míg a Google és az AMD zárás után teszi közzé számait.
Olaj és arany:
- Sikertelen kitörési kísérlet után korrigált az olaj árfolyama. A nap során a 200 napos mozgóátlagot is meghaladva, 78 dollár felett is járt a kőolaj hordónkénti ára. Nap végére azonban visszatért 77 dollár alá.
- A kőolajkészletek több mint 5 millió hordóval csökkentek az Amerikai Energiaügyi Hivatal jelentése szerint, messze meghaladva a várakozásokat. A benzinkészletek azonban a várt stagnálással szemben 1,6 millió hordóval bővültek. A vártnál jobb kőolajkészlet adatot ellensúlyozta a Fed tegnapi jelentése, melyben csökkentette az USA gazdasági kilátásait.
- Lényegében nem mozdult az arany árfolyama, továbbra is 1.211 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Pirosba fordultak az ázsiai indexek a ma reggeli kereskedésben (Nikkei -1,1%; Hang Seng -0,3%; Shanghai -0,8%; Kospi -0,4%).
- A rossz hangulathoz az is hozzájárult, hogy míg az első negyedévben 11,9%-ot növekedett a kínai gazdaság, addig a második negyedévben 10,3%-ra lassult a GDP bővülési üteme.
- A jen gyengülése ellenére a japán exportőrök is lefelé vették az irányt, a Nissan (-3%), LG (-0,7%) és a Sony (-2,4%) is látványosan veszített értékéből.
Devizák:
- Csekély dollárgyengülést láthattunk tegnap, az árfolyam egyre közelebb kerül az 1,285-ös ellenálláshoz. A reggeli órákban 1,275 körül jár az EUR/USD árfolyama.
- A jen visszafordult a 89-es ellenállásról, és jelenleg már a 88,1-es szintet ostromolja az árfolyam.
- A forintot megállította a 278-as támasz, tegnap járt a szint alatt is, de a reggeli órákban már 278,2-ig gyengült vissza a hazai fizetőeszköz a forint ellenében.
Határidős piacok:
- Enyhe pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Megérkezett a negatív növekedési hír is a korábbi IMF villagazdasági növekedésre vonatkozó kilátások növelése után. A Fed a korábbi 3,2-3,7%-ról a 3-3,5%-os tartományra csökkentette idei GDP növekedési előrejelzését. Mivel az első félév valószínűleg a korábbi várakozásoknál jobb eredményt hozott, ezért ez a csökkentés azt sugallja, hogy a második félévben a GDP növekedésben bekövetkező visszaesés nagyobb lesz, mint gondoltuk.
Vállalati hírek
A Magyar Bankszövetségnek továbbra sem tetszik a bankadó
Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára egy TV interjúban kritizálta a bankadót:
- A kormány és a Magyar Bankszövetség jelenleg nem tárgyal a bankadóról, mivel a legalapvetőbb kérdésekben sem sikerült megegyezésre jutni. A bankadó elviselhetetlenül nagy terhet ró a bankokra, ami a hitelezést is veszélyezteti.
- Indokolatlannak tartja a bankadó mértékét azért is, mert Magyarországon az állam nem hajtott végre bankkonszolidációt a válság kapcsán, most mégis a bankokkal fizettetnék meg az árát. A tervezett bankadó 10-15-szöröse a többi európai országban kivetett különadónak.
Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő elmondta, hogy a kormány kész tárgyalni a 2011-es adóról, hiszen a törvény csak a beszedendő adó mértékét (200 milliárd forint) szabja meg, de annak pontos megoszlásáról nem rendelkezik. Így akár az ideinél kedvezőbb feltételeket is kialkudhatnak a bankok jövőre.
A hír nem lesz hatással sem az OTP, sem az FHB árfolyamára.
Magyar Telekom: A kormány a mobilfrekvencia pályázat újraindítását tervezi
A magyar kormány még ebben az évben újra kiírná a mobilfrekvencia pályázatot. Az új frekvencia új szolgáltatóknak és/vagy a már meglévő szolgáltatóknak kínál lehetőséget a szolgáltatások bővítésére a mobilinternet szegmensben. Tavaly a kormány 20 milliárd forintra becsülte a mobilfrekvenciából származó bevételeket. A pályázat célja ezelőtt új mobilszolgáltató bevonása volt, de végül nem hozott eredményt, ezért lezárták. Idén a kormánynak tőkére van szüksége, a lehetséges bevételek már a 2010-es költségvetésben is szerepelnek.
A hír pozitív, de a részvényárakra nem lesz hatással. Az új frekvencia javíthatja a Magyar Telekom mobilhálózatának teljesítményét. Nem valószínű új szereplő belépése a magyar piacra.
Rövid hírek
- Iain Paterson, a MOL Igazgatóságának tagja 2010. július 13-án további 7.964 darab MOL részvényt értékesített 20.597 forintos átlagáron. A tranzakciót követően Iain Paterson tulajdonában 13.826 darab MOL részvény maradt.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.