Nemzetközi hírek
USA: Pénteken összeszedték magukat az amerikai részvénypiacok a csütörtöki hatalmas esés után (Dow +0,1%; S&P +0,3%; Nasdaq +0,7%). Nap közben még folytatták a piacok a lejtmenetet, az S&P mélypontja 1044-nél fordult, és zárásra visszatért 1066 pontra. A múlt hetet azonban összességében eséssel zárták az USA részvénypiacai, immár negyedik hete egyhuzamban. Pénteken segítette a piacok rekreációját az idei év első munkanélküliségi rátája, mely a várakozásokkal ellentétben, 9,7%-ra esett vissza a decemberi 10%-ról. A bűvös határ alatti ráta nyomán felcsillant a befektetők reménye, hogy a munkanélküliség elérte a mélypontját és innen javulhat a helyzet. Ma a Hasbro és a Nasdaq OMX publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Pénteken 70 dollár alá is benézett az olaj árfolyama, 69,5 dolláron azonban fordult, és zárásra visszatért 71 dollár fölé. Jelenleg 71,5 dolláron forog a kőolaj hordónkénti ára. Nigériai felkelők zártak el egy a Royal Dutch Schell által üzemeltetett vezetéket az afrikai országban, mely pozitívan hatott az olaj árfolyamára. Az arany ára relatíve jól tartja magát annak ellenére, hogy a dollár megállíthatatlanul erősödik tovább. Jelenleg 1065 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet: Folytatódott a lejtmenet az ázsiai piacokon (Nikkei -1,1%, Hang Seng -1,1%, Shanghai -0,1%, Kospi -0,9%, All Ordinaries +0,1%). Japánban az exportcégek vezették az esést (Canon -1,0%, Panasonic -5,0%). A Toyota (+0,5%) ezen a héten Japánban visszahívja az összes Prius-t. A Panasonic 6%-ot veszített értékéből, miután pénzügyi évének első kilenc hónapjában veszteséges volt. A Yamaha Motor jelezte, hogy az eddig vártnál is nagyobb lesz 2009-es vesztesége. Az sem tett jót a japán indexnek, hogy kiderült: négy éve nem látott értékre zuhantak januárban a banki hitelkihelyezések. Az ausztrál index volt az egyetlen, mely meg tudott kapaszkodni a pozitív tartományban (BHP Billiton +0,8%, Rio Tinto +1,1%, Westpac +1,9%).
Devizák: Elesett az 1,375-ös támasz, és folytatódott a dollárerősödés. Jelenleg már 1,362-nél jár az EUR/USD árfolyama. A japán jen a csütörtöki látványos erősödés után pénteken egy szűk sávban oldalazott, mely a reggeli órákban is folytatódott. Az USD/JPY 89,3 környékén mozog. A forint a 275-ös ellenállást tesztelte, de a szintet nem sikerült áttörnie. Az árfolyam jelenleg is az ellenállás alatt mozog (274,3 környékén).
Határidős piacok: Továbbra is negatív képet festenek a határidős piacok ma reggel. Mínuszban tartózkodnak az indexek az USA-ban, és Európában is.
Erste kommentár
Úgy látszik, megállíthatatlan az esés. Pénteken az USA piacai egy gyors magához térést produkáltak a nap végén, amely optimista lökést adhatott volna Ázsiának és adhatna Európának is, de egyelőre továbbra sem az optimizmus az úr a piacokon. A BUX a rövid technikai indikátorok alapján túladottá vált a múlt hét végi csúnya eséseket követően, vagyis akár emelkedhetnénk is. Ugyanakkor a negatív hangulat azt sugallja, hogy talán inkább leteszteljük előbb az 19.650 pontnál levő támaszt, s csak utána következik az a „short covering", amely általában az eső piacok velejárója. Tehát ma napon belül fordulhat a piac, a támasz tesztje után emelkedés jöhet, amelyből nehéz megjósolni, hogy még negatív eredményt hoz a zárásban, vagy pozitívba fordul az index a nap végére. Mindenestre kezdete lehet egy rövidtávú, de annál hevesebb emelkedésnek.
Vállalati hírek
MOL: Hernádi Zsolt interjú adott a Reutersnek
Hernádi Zsolt, a MOL elnök vezérigazgatója interjút adott a Reutersnek.
Az INA-nál elsősorban a beruházásokra és a meglévő projektek konszolidálására fognak 2010-ben koncentrálni. Március 31-ig kell megállapodni a horvát kormánynak és a MOLnak (47%-os többségi tulajdonos) az INA tőkeemeléséről. A lehetséges verziók a következők: (i) közvetlen tőkeemelés, (ii) átváltható kötvény, (iii) bizonyos eszközök értékesítése. Ugyanakkor a MOL meglévő forrásokból is tudja finanszírozni az INA-nál tervezett beruházásokat és a finomító fejlesztéseket.
Mivel nem ismert a Surgutneftegaz szándéka, így Hernádi kizárta az orosz céggel való stratégiai együttműködés lehetőségét. (A Surgutneftegaz korábban 21%-os MOL pakettet vásárolt az OMV-től) Az interjú összességében nem tartalmazott új információt, így nem számítunk árfolyamhatásra sem a MOL, sem az INA esetében.
Szintén a MOL-lal kapcsolatos hírek, hogy a Nabucco konzorcium a tervezett földgáz vezeték építéséhez 2 milliárd eurós hitelért folyamodott az Európai Beruházási Bankhoz. Az INA ndulhat a dél-adriai olaj és gáz kutatási jogokért (montengrói part: 7mrd hordó olaj, és 425mrd köbméter gáz a várható készlet. 15 cég indult a jogokért.) Az INA tagadta, hogy bérbe adná 480 töltőállomását.
Biotechnológiai gyógyszereket forgalmaz az Egis
Együttműködési megállapodást írt alá az Egis a délkoreai Celltrion-nal Dél-Koreában gyártott biológiai gyógyszerek forgalmazására. Ezáltal az Egis 8 biohasonló termékkel egészíti ki termékportfolióját, melyeket az onkológia területén, valamint autoimmun és gyulladásos betegségek kezelésében alkalmazhatnak. Az első gyógyszer 2012-ben vagy 2013 elején kerülhet piacra, melytől az Egis 30 millió euró bevételt vár a következő évben. Az Egis által megcélzott piac mérete jelenleg több mint 600 millió euró és két számjegyű növekedést mutat. A termékek piacra vitele 2012 és 2018 között várható. Az Egis lesz a gyógyszerek kizárólagos forgalmazója az öt legnagyobb FÁK országban (Oroszországban is) és nem kizárólagos fotgalmazó lesz 12 egyéb közép-kelet európai és FÁK országban. A bejelentés pozitív, mivel rámutat arra, hogy az Egis vonzó partner a régiós piacon. Ezen kívül, mivel az Egis nem fejleszt biohasonló termékeket, a cég ezzel bővítheti termékportfolióját. A szerződés természetét tekintve az Egis nettó profitjához való hozzájárulás nem mérvadó. Nehéz is megítélni az eredményhatást, mivel a termékek neve egyelőre ismeretlen.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.