Nemzetközi hírek
USA:
- Lejtmenetbe kapcsoltak az amerikai részvényindexek tegnap (Dow -1,4%; S&P -1,7%; Nasdaq -1,6%). A vártnál jobb makroadatok nem tudták ellensúlyozni az adósságválsággal kapcsolatos aggodalmak erősödését, és a Fed szerdai pesszimista hangvételű nyilatkozatát.
- A bankpapírok összességében 1,8%-ot estek miután körvonalazódni látszik a végső formája a Szenátusban és a Képviselőházban tárgyalt pénzügyi szabályozásnak. Az utóbbi hetekben tovább szigorodtak a feltételek, melyek limitálják a bankok derivatív ügyletekkel való kereskedését, és szabályozzák a saját-számlás kereskedést is. Egyesek szerint az intézkedések egyre inkább a Wall Street megbüntetéséről szólnak, mintsem a pénzügyi szabályozás reformjáról. A Bank of America 2,7%-ot, a JPMorgan 2,2%-ot esett tegnap.
- Nem segítettek a piacon a kereskedés előtt publikált makroadatok, hiába múlták felül a várakozásokat. A tartós cikkek rendelésállománya 1,1%-kal csökkent májusban, az előrejelzéseknél azonban kisebb mértékben. A szállítmányozástól tisztított mutató 0,9%-kal bővült a hónap során.
- A munkanélkülisegély-kérelmek száma a vártnál nagyobb mértékben csökkent az elmúlt héten mind a friss, mint a tartós kérelmeket tekintve.
- A Nike árfolyama 4%-ot esett, miután a világ legnagyobb cipőgyártó vállalata az előrejelzésektől elmaradó árbevételről számolt be tegnap zárás után. A nettó eredmény azonban 53%-kal emelkedett az elmúlt negyedév során, a bázisperiódust viszont egyszeri tétel húzta le.
- A Dell számítógép-gyártó volt az S&P500 legnagyobb vesztese, 6,4%-os mínuszban zártak a részvényei. A technológiai vállalat az elemzői konszenzusnál alacsonyabb árbevétel-előrejelzést tett közzé a 2011-es évre vonatkozóan.
- Az opciók árába foglalt implicit volatilitást mérő VIX index, ismét 30 közelébe emelkedett, a múlt heti 25-ről. Az index emelkedése a piacon uralkodó feszültség növekedésére utal, és a medve piacon jellemzően magasabb értékeket vesz fel.
- Ma az USA első negyedéves GDP alakulásának második felülvizsgálata kerül nyilvánosságra. Az elemzők az előzetes adatoknak megfelelő 3,0%-os bővülésre számítanak. Ezen kívül nyilvánosságra kerül a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének júniusi véglegesítése.
Olaj és arany:
- Folytatja küzdelmét a 200 napos mozgóátlaggal az olaj árfolyama. Tegnap némileg emelkedett a nyersanyag hordónkénti ára, jelenleg 76,3 dolláron kereskednek az olajpiacon.
- Folytatódik a harc az amerikai kormányzat és az olajkitermelő vállalatok között, a mélytengeri fúrási moratóriummal kapcsolatban. Bár a legfelsőbb bíróság hatályon kívül helyezte a döntést, Obama elnök fellebbez a határozattal szemben.
- Eközben ismét szivárgásnak indult tegnap a mexikói öbölbeli BP-kút egy technikai hiba folytán, de 10 óra elteltével ismét leállították az olaj tengerbe ömlését.
- Az arany ára ismét emelkedésnek indult a tőkepiaci feszültségek növekedése, és a dollár enyhe gyengülése nyomán. Jelenleg 1.243 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A negatív oldalon mozognak a reggeli órákban a távol-keleti piacok (Nikkei -2,1%; Hang Seng -0,6%; Shanghai -0,9%; Kospi -0,7%).
- Az ausztrál bányatársaságok eséssel reagáltak arra a hírre, hogy az új miniszterelnök, Julia Gillard egyelőre nem lazít a bányaadó feltételein. A bejelentést követően a BHP Billiton 2%-ot, a Rio Tinto 3%-ot veszített értékéből.
- A Canon árfolyama egy leminősítésnek köszönhetően 4,3%-ot csökkent, és a Samsung Electronics is 2%-nál nagyobb mínuszban tartózkodik.
Devizák:
- Továbbra is egy szűk sávban mozog a dollár az euróval szemben, az árfolyam nem mozdult el jelentősen az 1,23-as szintről.
- A jen tovább erősödött a dollárral szemben, tegnap már erősen megközelítette az árfolyam a 89-es támaszt.
- A forint tegnap kitört a szűk sávból és gyengülni kezdett. Erőteljes mozgást láthatunk a forint piacán, a reggeli órákban már 284-et súrolja a kurzus.
Határidős piacok:
- Vegyes képet festenek az USA határidős indexei, az S&P és a Dow Futures még némi pluszban tartózkodik.
Erste kommentár
Tegnap alapvetően a várakozásoknál jobb és igazából biztató adatok jelentek meg az USA-ban. Erre viszont eséssel reagáltak az indexek, ráadásul jelentősnek mondhatóval. Ez a rossz hangulat Ázsiára is áttevődött, de nem erősödött fel. Sőt, a feltörekvő piacokon még gyengült is ez a hatás. Szóval úgy tűnik, hogy ez a nagyobb amerikai esés sem rázza föl a piacokat a VB lázból. Mindenesetre az akció negatív és a folytatás tekintetében egyre kevésbé biztató, legalábbis ami a longosokat illeti. A magyarázatok szimplák voltak. Az USA-ban a pénzügyi regulációval magyarázták az esést, míg Ázsiában az amerikai vállalatok várható gyengébb eredményével a hamarosan kezdődő gyorsjelentési szezonban. Másrészt a G20 találkozón sok minden történhet a bankadók ügyében, s az valószínűleg nem lesz olyan jó a bankoknak. Szóval maradhat a moderált pesszimista hangulat.
Vállalati hírek
A mérlegfőösszegre vetítve számolnák a bankadót
A Világgazdaság értesülései szerint a bankadó alapja a bankok mérlegfőösszege lenne. Hivatalos bejelentés azonban még nem volt. Ha a bankoknak éves szinten 120 milliárd forintot kell befizetniük, akkor ennek negyedét, mintegy 30 milliárd forintot az OTP fizetne. Az FHB-ra az összeg hozzávetőleg 3%-a, azaz 4 milliárd jutna. Ezek a mértékek kissé kedvezőbbek, mint amiről a korábbi híresztelések szóltak. Az OTP értékét 300-400 forinttal, míg az FHB értékelését arányaiban nagyobb mértékben 150-200 forinttal csökkenti a bankadó, ezeket azonban a piac már beárazta az elmúlt időszakban. Szintén az OTP-vel kapcsolatos, hogy a bank nem adta fel részvényeinek lengyel tőzsdén történő bevezetésének tervét. 2008-ban merült fel, hogy az OTP bevezetné papírjait a lengyel értéktőzsdére. A hír nem lesz hatással az árfolyamra.
Rövid hírek
- A Synergon 2010. június 23-án 20.000 darab saját részvényt vásárolt 648,64 forintos átlagáron. A társaság és leányvállalatai a tranzakciót követően összesen 1.162.009 darab sajátrészvénnyel rendelkeznek.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.