Nemzetközi hírek
USA:
- A kezdeti optimizmus után lefordultak az amerikai indexek, és mínuszban fejezték be a kereskedést tegnap is (Dow -1,2%; S&P -1,4%; Nasdaq -2%). A magyarországi események kikerültek a külföldi média figyelméből, már csak egy-két nemzetközi kommentben említették hazánkat, és ezúttal nem a tengerentúli esés okaként azonosítottak bennünket.
- Ma reggelre már pozitív hangulat fogad bennünket, a határidős indexek erős pluszba fordultak. Ben Bernanke, Fed elnök tegnap zárás után arról beszélt, hogy nem lesz W-alakú recesszió (double dip), a lakossági fogyasztás és a vállalati beruházások szintje elég erős, hogy fenntartsa a gazdasági növekedést.
- A piac eladással reagált, miután az Apple kihozta a legújabb, 4. generációs iPhone-t. Az új készülékeket június 24-től hozzák forgalomba. A technológiai papír árfolyama 2%-kal esett, majd a zárás utáni kereskedésben 1,5%-ot emelkedett.
- A Bank of America részvényei 3,4%-kal értékelődtek le, és ezzel a Dow leggyengébben teljesítő tagja lett. A bank Countrywide Financial részlege összesen 108 millió dollár kifizetéséről egyezett meg a „félrevezetett" ügyfelek részére.
- A Google is 2,7%-ot veszített értékéből, mivel Connecticut állam vezetése az adatgyűjtő tevékenységéről faggatta az internetes céget.
- Ma délután komolyabb piacmozgató hír nem érkezik az Egyesült Államokból, egyedül a júniusi IBD/TIPP gazdasági hangulat index kerül nyilvánosságra.
Olaj és arany:
- 71,7 dollárig emelkedett a kőolaj hordónkénti ára a reggeli pozitív hangulatban. A piac optimista módon további egymillió hordós csökkenést vár a holnap megjelenő készletjelentéstől.
- A BP újabb sikereket ért el a Mexikói-öbölben, az olajfelfogási ráta egyre javul, de még mindig erős a szivárgás. A bizonytalan helyzet segíti az olaj árfolyamát, főleg, hogy egyre nagyobb a politikai ellenállás a mélytengeri fúrótornyokkal szemben.
- 1,7%-kal 1.240 dollárra emelkedett az arany árfolyama, a történelmi csúcs közelébe.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban tartózkodott ma reggel a legtöbb ázsiai index (Nikkei +0,3%, Shanghai +0,4%, Hang Seng +0,4%, Kospi +0,9%, All Ordinaries +1,1%), miután Ben Bernanke azon véleményének adott hangot, hogy az amerikai gazdaság talpra állási folyamata töretlen, nem lesz W alakú a pálya.
- Japánban az exportőrök vezették az emelkedést (TDK +2,6%, Mazda +1,8%), azonban az acélgyártók estek, mivel az amerikai piac tegnapi negatív zárása arra utal, hogy a globális gazdaság törékeny és a kereslet gyenge maradhat (Nippon Steel -1,3%, JFE Holdings -1,6%). A japán folyó fizetési mérleg többlete éves szinten 88%-kal nőtt áprilisban az exportnak köszönhetően, bár az adat elmaradt az elemzők által várttól. Az export 42,7%-kal, az import 26,1%-kal bővült. Ugyanakkor május során a bankok hitelkihelyezései éves szinten 2,1%-kal csökkentek, ami arra utal, a bankok továbbra is óvakodnak a túlzott kockázatvállalástól, a vállalatok pedig nem szívesen adósodnak el.
- Kínában a brókercégek papírjai voltak a felülteljesítők, mivel lapértesülések szerint ezen cégek 27%-os eszközarányos megtérülést értek el tavaly (Citic Securities +1,2%, Gouyan Securities +1,4%).
Devizák:
- Megállt a dollárerősödés, tegnap már egy nagyon szűk tartományban mozgott az árfolyam. A reggeli órákban 1,196 környékén jár az EUR/USD.
- A jen tegnap erősödött, de a reggeli órákban gyengülésnek indult, az árfolyam 91,65 környékén mozog.
- A forint tegnap fordult, és 286,5 környékére erősödött vissza az árfolyam.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
Bernanke, a Fed elnöke megnyugtatta a piacokat. Elmondta, hogy a gazdaság magához térése töretlenül halad előre. Ez jól jött az amúgy is túladott fázisba került piacoknak, így ma Ázsia emelkedik, s a határidős piacok is a pozitív tartományban tartózkodnak. Sőt, a BUX-ot kétszer egymás után is megfogta a 20 160 környékén kialakult szint. Ez azért furcsa, mert a nagy szint a 19 650, vagyis ha majd leesik oda az index (ha leesik), akkor az a szint már nem fog működni, mint ahogy az OTP esetében is csak ideig-óráig működött a 4.950-es szint, hiszen kereskedés közben átesett rajta az OTP árfolyama. Viszont tegnap ez a szint került visszatesztelésre. Ma pedig újra átroboghatunk rajta. Persze sok minden függ Orbán Viktor mai beszédétől is. Ugyanakkor azt gondoljuk, hogy a hiányt csakugyan 3,8%-on fogják tartani, s ennek az ára is remélhetőleg elfogadható lesz.
Rövid hírek
- Az OTP vezető állású személyeinek június 4-i tranzakciói:
- Dr. Bíró Tibor igazgatósági tag 1000 darab részvényt vett 4.720 forintos átlagáron. Tulajdoni hányada 0,01%-ra nőtt.
- Dr. Utassy László igazgatósági tag 10.000 darab OTP részvényt vett 4.700 forintos átlagáron. Tulajdoni hányada 0,09%-ra nőtt.
- Wolf László vezérigazgató-helyettes 17.000 darab OTP részvényt értékesített 5.304 forintos átlagáron. Tulajdoni hányada 0,23%-ra csökkent.
- Csányi Attila, mint dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatójának közeli hozzátartozója 5.330 forintos átlagáron 39.000 darab OTP törzsrészvényt értékesített. Ezáltal Csányi Attila tulajdona az OTP Bank által kibocsátott részvényből 0 darabra változott.
- A Magyar Telekom új intelligens megoldásokat (T-City) kínál - egyelőre csak tesztelésre - Szolnokon. A beruházás eddig mintegy 1 milliárd forintba került, országos bevezetésére később kerülhet sor. A hír kedvező, de nem lesz árfolyamhatása.
- Danubius: 3%-kal nőttek a vendégéjszakák az év első négy hónapjában, adta hírül a KSH. Ugyanakkor a szobaárak 12%-os csökkenése és a forint euróval szembeni erősödése miatt mintegy 2%-kal csökkent az iparág bevétele. Az átlagos kihasználtság 36% volt, csak az ötcsillagos és a wellness hotelekben érte el az 50%-ot. A hír kedvezőtlen, de nem lesz árfolyamhatása.
Gazdasági hírek
- Várhatóan ma teszi közzé cselekvési tervét a kormány. Orbán Viktor délután 1 órakor beszél a Parlamentben.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.