Nemzetközi hírek
USA:
- Tegnap a Függetlenség Napi ünnep miatt zárva tartottak az USA részvénypiacai. Fontosabb makroadat sem látott napvilágot a munkaszüneti napra való tekintettel.
- Ma reggel némileg optimistább hangulatról árulkodnak az amerikai határidős indexek, illetve az ázsiai részvénypiacok. Ma tehát az 5 napos esés és a kereskedési szünnap után felfele korrigálhatnak az USA tőzsdéi is.
- Az európai indexek értéke tovább csökkent tegnap, a DAX index is a 200 napos mozgóátlag alá érkezett. Vártnak megfelelően alakult a feldolgozóipari beszerzési menedzser index Németországot és az Eurózóna egészét tekintve egyaránt.
- Az Exxon Mobil több milliárd dolláros felújítást kell tervezzen a Japánban működő finomítóiban, különben egy szabályozás-változás miatt be kellene szüntetnie termelését. Az új szabályok szerint a finomító az eljárás során keletkezett melléktermékekből több desztillátumot kell kinyerjen. A hír negatívan befolyásolhatja az Exxon árfolyamát.
Olaj és arany:
- Továbbra is 71,85 dolláron tartózkodik a kőolaj hordónkénti ára, ma reggel azonban már a 71 dollárt is megközelítette az árfolyam. Az amerikai kereskedési szünnap miatt a tegnapi kötéseket is a mai napon számolják el az olajpiacon. A forgalom a tegnapi napon minimális volt.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal (DOE) a megszokottnál később, csütörtökön délután publikálja a kőolaj és benzinkészlet adatokat. Az eddig megkérdezett két olajelemző véleménye szerint további nagy csökkenés jöhet a kőolajkészletekben (2 illetve 4 millió hordó), viszont megoszlik a véleményük a benzinkészlet alakulásával kapcsolatban.
- Az arany ára sem változott jelentősen az amerikai kereskedés híján. Jelenleg 1.208 dollárt kell fizetni egy uncia aranyért.
Távol-Kelet:
- Kis pluszok jellemezték az indexeket ma reggel (Nikkei +0,6%, Shanghai +0,9%, Hang Seng +0,2%, Kospi +0,5%, All Ordinaries +0,9%).
- Nem változtatott az alapkamat szintjén (4,5%) az ausztrál nemzeti bank. A bank elnöke szerint az infláció a céltartomány felső részében lesz majd. Ausztrália külkereskedelmi többlete (szezonálisan igazítva) 1,65 milliárd ausztrál dollárra nőtt májusban, ami messze felülmúlta az elemzők várakozásait. Az export 96%-kal bővült, míg az import 4%-kal nőtt. A statisztikai hivatal az áprilisi számot is felfelé módosította. Az ausztrál Macarthur Coal megemelte profitvárakozását, mivel a vártnál jobban alakultak a széneladások.
- 14 hónapja először csökkent Japán legszélesebb gazdasági mutatója. Az index, mely 11 indikátort tartalmaz, mint pl. az ipari termelés és a kiskereskedelmi értékesítés, májusban 101,2-re esett az áprilisi 101,3 után. Az adat megfelelt a vártnak és arra utal, hogy a szigetország gazdaságának dinamizmusa csökkenőben van. Erősödött a jen arra a hírre, hogy Kína jelentős mértékben növelte japán államkötvény-vásárlásait az év első négy hónapjában (541 milliárd jen). Jól szerepeltek a bankrészvények, miután a BoJ egyik embere azon véleményének adott hangot, hogy a bankközi kamatok jelentős mértékben eltérnek a piaci szintektől. A nyilatkozat után a három hónapos euro-jen Tibor 0,37615%-ra zuhant. Ilyen alacsony értéket 2006 júliusa óta nem láthattunk.
Devizák:
- Az 1,25-ös szinten táncol az EUR/USD napok óta, ha folytatódik a dollár gyengülése, akkor 1,285-ig emelkedhet az árfolyam.
- Az USD/JPY a 88,1-es támasz alá esett és jelenleg egy szűk sávban mozog a szint alatt.
- A forint piacán sem látható nagy mozgás, egyre szűkebb sávban oldalaz az EUR/HUF devizapár. A reggeli órákban 285,4 környékén mozog a kurzus.
Határidős piacok:
- Továbbra is pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
Az USA Függetlenség Napi ünnepe nagy pangást hozott szerte a világon. Persze komolyabb piacmozgató hírek sem borzolták a befektetők kedélyeit. A budapesti tőzsde 4,3 milliárd forintos forgalma másfél éves mélypont, utoljára 2008. december 29-én, a karácsonyi időszakban volt ilyen lagymatag kereskedés a BÉTen. Emiatt nagyon irányt sem mutatott a BUX, nem voltak komolyabb kilengések. Éppen a 20 és 30 napos mozgóátlagok körül mozog az index, és a csökkenő trendcsatorna felső részénél tartózkodik. Az index elkövetkező pár napos viselkedése meghatározó lehet a folytatás szempontjából. Ma reggel a nemzetközi hangulat optimista, itthon a bankadó hatását már beárazta a piac, így ma némi emelkedés következhet.
Vállalati hírek
Koncessziós jogot nyert Romániában a MOL
A MOL és partnere, az Expert Petroleum („EP") Nyugat-Romániában mindhárom megpályázott blokkra kutatási engedélyt nyert el. A magyar határ közelében lévő blokkok együttesen 3.434 négyzetkilométer területűek. A kutatás első munkafázisa várhatóan 2011-ben kezdődik, és az előzetes becslések szerint a blokkok ígéretes olajés gázpotenciállal rendelkeznek, közülük néhány blokk nem-hagyományos (unconventional) lehetőséget is hordoz. Ferencz I. Szabolcs, a MOL Románia ügyvezető igazgatója hozzátette: „ A MOL-csoport kutatástermelési tevékenységének kiterjesztése Romániára mindig is kiemelt prioritással bírt üzletfejlesztési stratégiánkban". A hír kedvező, bár a papír árfolyamára nem lesz hatással.
Szintén a MOL-lal kapcsolatos, hogy a magyar szállítmányozó vállalatok megállapodtak Matolcsy Györggyel, hogy az év második felében kamionjaikat Magyarországon tankolják fel üzemanyaggal, cserébe literenként 8 forinttal kevesebb jövedéki adót fizetnek 2011. január 1-től. Az államkasszába így 2 milliárd forinttal több adóbevétel folyik be, míg a MOL számára mintegy 1 milliárd forintot jelent üzemi szinten. Ez részvényenként 100-200 forinttal növelheti a részvény fair értékét.
4 milliárd forintért vásárolja meg az FHB az Allianz Bank magyarországi operációját
Az FHB szeptember 30-ra zárja le az Allianz magyarországi banki egységének felvásárlását, áll a bank hétfői közleményében. Az FHB 1,83 millió sajátrészvényt illetve 1,1 milliárd forint készpénzt fizet az Allianznak, így az ügylet teljes értéke valószínűsíthetően 3,8 milliárd forint. A végleges szám attól függ, hogy pontosan mekkora lesz az Allianz saját tőkéjének értéke. Március végén 102 milliárd forint volt az utóbbi bank teljes eszközállománya, melyből 42 milliárd forintra rúgott a hitelállomány. A saját tőke értéke a 6 milliárd forintot is meghaladta, a jelentés alapján. Ez a tranzakció így 1.475 forintra értékelné az FHB részvényeket. Továbbá a felvásárlási ár az Allianz könyv szerinti értékének 70%-a, míg a sajáttőke-arányos megtérülés (ROE) 14%. Így az ügylet értéket teremt az FHB számára, tehát pozitív árfolyamhatásra számíthatunk az FHB részvényekre nézve. Emellett az FHB 205 forinton váltja át legrosszabb esetben a svájci frankhitelesek törlesztő részletét, hogy így segítsék a hitelfelvevőket. Ez az érték felső határ, így alacsonyabb CHF/HUF árfolyam esetén az eredeti konverziós árfolyam teljesül. A hír bár csökkentheti az FHB profitját, de a hatása elhanyagolható, így e hírnek nem lesz komoly hatása a részvényárfolyamra.
Makrogazdasági hírek
- A teljes éves cél 118,8%-át tette ki az államháztartás első féléves hiánya. A költségvetés 297,4 milliárd forintos hiánnyal zárta a júniust. A hiány, mely nem tartalmazza az önkormányzatokat elérte a 1034 milliárdot a 870,3 milliárdos éves céllal szemben. A központi költségvetés, mely a fenti tétel nagy részét teszi ki 1022 milliárdos hiányt könyvelhetett el júniusban, mely a teljes éves cél 122%-a.
- A Monetáris Tanács áttekintette a gazdasági és pénzügyi folyamatokat. Meghirdetett ülésezési rendjének megfelelően nem tárgyalta a jegybanki alapkamatláb megváltoztatását. A Monetáris Tanács üdvözli a Magyar Köztársaság kormányának azon törekvését, hogy a költségvetés egyensúlyát folyamatosan biztosítsa, ugyanis a befektetői bizalom megőrzése az ország kiemelt érdeke. Aggodalomra ad okot azonban, ha a költségvetési fegyelem helyreállítása érdekében hozott intézkedések más makrogazdasági kockázatok felépüléséhez járulhatnak hozzá. A Kormány által tervezett mértékű, a hazai pénzügyi szervezetekre kivetendő különadó csökkentheti a hazai bankrendszer tőkevonzó és hitelezési képességét, ami rövid és hosszabb távon számottevő növekedési veszteséget okozhat. Az adó révén megvalósuló jövedelemelvonás gyengítheti a hazai bankszektor külső forrásgyűjtési képességét, és ezen keresztül a magyar gazdaság stabilitását. Ezzel szemben Bánfi Tamás, a Monetáris tanács tagja azon véleményének adott hangot, hogy szerinte a bankadó szükséges.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.