Nemzetközi hírek
USA:
- Vegyesen teljesítettek az amerikai részvényindexek, miután a kereskedés legvégén eladói nyomás nehezedett a piacokra (Dow -0,2%; S&P -0,1%; Nasdaq +0,1%). A Dow 11.362 ponton, míg az S&P 1.223 ponton zárt.
- Bernanke tegnap egy interjúban elmondta, hogy az amerikai gazdasági növekedés éppen csak elegendő, hogy ne romoljon tovább a munkanélküliségi helyzet, melyhez szerinte minimum 2,5%-os reál GDP növekedés szükséges. Szerinte a foglalkoztatottság sem nő elégséges ütemben, melyet a pénteken megjelent munkapiaci adatok is alátámasztottak. A Fed elnöke szerint lehet, hogy bővíteni kell a november elején bejelentett 600 milliárd dolláros kötvényvásárlási program keretét.
- A Bank of America árfolyama 1,9%-ot esett és ezzel a Dow leggyengébben teljesítő tagja lett, mivel a Nomura szerint a hitelminősítők leminősíthetik a bankot a Morgan Stanley-vel és a Citigroup-pal egyetemben.
- A szektorok közül csak az olajpapírok tudtak emelkedni, a nagyok azonban inkább stagnáltak (Chevron +0,1%, Exxon +0,2%).
- Vállalati oldalról a Pfizer lepte meg a piacokat leginkább, miután a vezérigazgatója váratlanul beadta lemondását, és helyét Ian Read foglalja el.
- Zárás utáni hírek szerint az amerikai állam eladta a maradék részesedését is a Citigroupban, részvényenként átlagosan 4,35 dolláron, összesen 10,5 milliárd dollárért. Az amerikai állam ezzel a lépéssel lezárta a Citigroup-ban levő részesedését. Összességében a részvényeket 4,14 dolláros átlagáron értékesítette, míg 2008-ban átlagosan 3,25 dolláron vásárolt be a bajbajutott óriásbank részvényeiből, összesen 45 milliárd dollár értékben.
- Egyelőre nem érkeznek fontos makroadatok az USA-ból, a hét második felében lehet számítani a lényeges adatokra.
Olaj és arany:
- Az olaj árfolyama tegnap 89,8 dolláron tetőzött, mely több mint kétéves csúcsnak számít. A fekete arany árát továbbra is a gazdasági kilátások emelkedése fűti, de Bernanke beszéde - miszerint bővülhet a kötvényvásárlási program - szintén felfele hajtotta az árfolyamot.
- A ma reggeli profitrealizálások után 89,1 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az arany árfolyama újabb történelmi csúcsra ugrott tegnap, 1.427 dolláron, ma reggel pedig 1.421 dolláron folyik a kereskedés egy uncia nemesfémmel.
Távol-Kelet:
- A Nikkei kivételével a pozitív tartományban vannak az ázsiai indexek (Nikkei -0,3%, Hang Seng +0,6%, Shanghai Composite +0,7%, Kospi +0,5%, All Ordinaries +0,8%).
- A jen ereje a negatív tartományba taszította a japán exportőröket (Honda Motor -1,4%, Canon -1,1%, Sony -1,0%). Az Advantest 4,4%-ot veszített értékéből, miután bejelentette, hogy 730 millió dolláros ajánlatot tett az amerikai félvezető-tesztelő Verigy-re.
- Ismét olyan hírek láttak napvilágot, mely szerint a kínai jegybank e hét végén, még a novemberi inflációs riport megjelenése előtt kamatot emelhet. Az utóbbi napokban azonban szinte minden napra jutott egy hasonló cikk, ezért a piac már nem reagált a mai hírre.
- A Reserve Bank of Australia változatlan szinten, 4,75%-on hagyta az alapkamatot. A jegybank kommentárjából kiderül, hogy a következő néhány negyedév során nem számolnak az infláció jelentős növekedésével, azonban középtávon, ha a gazdaság bővülése a tervek szerint alakul, nőhet az infláció. Az ausztrál részvényeknek jót tett a nyersanyagok drágulása (BHP Billiton +0,6%, Rio Tinto +1,1%, Newcrest Mining +0,8%).
Devizák:
- A 20 napos mozgóátlagról lepattant a dollár és erősödni kezdett. 1,332 környékén mozog reggel a kurzus.tapasztalható 82,5 környékén.
- Tegnap 280 felett is járt a forint árfolyama, majd fokozatos erősödés után a reggeli órákban 278,5 környékén mozog.
Határidős piacok:
- Pluszba lendültek az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Tegnap az USA sikeresen megvált az utolsó 2,4Mrd darabos Citigroup részesedésétől, mégpedig 4,35 dolláros áron, miközben a záró ár 4,45 dollár volt. Így 10,5Mrd dollárt kapott az utolsó csomagért. A tegnapi sikeres tranzakció azt sugallja, hogy egészséges a piac, hiszen a diszkont éppen csak hogy meghaladta a 2%-ot. Ráadásul, tegnap a Moody's leminősítés ellenére is csak kis csökkenés volt a magyar piacon. Ezért úgy tűnik, hogy a készpénz - amelyet a Fed a piacba önt - kellő stabilitást ad az eszközök árának.
Mindenesetre a BUX-ban 21.750 környékén van a 20 napos mozgóátlag, mint természetes ellenállás. Ráadásul az eddig szárnyaló DAX-ban is komoly ellenállás van 7.050 környékén. Ezen szintek áttörése esetén beszélhetnénk valamiféle komolyabb fordulatról, de a Citigroup részvények sikeres értékesítése, mindenképpen erős pozitív szignál.