Kivárós, talán lecsorgós napunk lesz

Nem pihennek a részvényindexek Amerikában, további emelkedés és új csúcsok. Ma George Washington születésnapja miatt zárva tartanak az USA tőzsdéi. Tovább emelkedik az olaj és az arany is. Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek. Gyengült a dollár, a forint árfolyama stagnál. Kamatdöntő ülést tart ma az MNB monetáris tanácsa, a piac nem vár változást a jelenlegi 6%-ról. Ma az árfolyamok csökkenésére számítunk.

Nemzetközi hírek

USA:

- Folytatták az emelkedést az amerikai részvényindexek, az S&P és a Nasdaq azonban megbotlott nap közben, de nap végére kikorrigálták a kisebb esést (Dow +0,6%; S&P +0,2%; Nasdaq +0,1%). Új csúcsra lendült az S&P500 és a Dow is, lényegében 3 hónapja tart az erősödés.
- Legjobban az ipari vállalatok teljesítettek, a Dow legerősebb tagja a Caterpillar volt 2,4% emelkedéssel.
- Péntektől szombatig tartott a G-20 pénzügyminiszterek idei első ülése Párizsban. Az egyes országok megállapodtak abban, hogy felállítanak egy figyelmeztető rendszert, mely idejében jelezné a világgazdasági növekedésre vonatkozó veszélyeket, mint a túlzott külkereskedelmi egyensúlytalanság.
- Ilyen indikátorok lennének például az államadósság, a költségvetési hiány, a magánszektor megtakarításai és hitelei, a külkereskedelmi egyenleg, illetve a fizetési mérleg egyes elemei. A devizaárfolyamok illetve a jegybanki tartalék szintje viszont kimaradt ebből a listából, valószínűsíthetően a Kínával kötött kompromisszum révén.
- A pénzügyminiszterek megegyeztek abban is, hogy egyes fejlődő országok gazdasága túlfűtötté vált, ami a száguldó energiaárak és a növekvő infláció mögött is áll, és hogy e problémát kezelni kell.
- Ma George Washington születésnapja miatt zárva tartanak az USA tőzsdéi

Olaj és arany:

- Pénteken behalt a WTI kőolaj áremelkedése, ma reggel azonban folytatódott a drágulás. Eddig 1,4%-kal erősödött az árfolyam, és 87,4 dolláron kereskednek az olaj hordójával.
- Az olaj áremelkedésében szerepet játszanak a közel-keleti tüntetések, illetve erőszakos események. Többen aggódnak térségbeli olajellátás biztonsága miatt. A líbiai erőszak terjedése nyomán az ország elnökének fia arról beszélt, hogy a felkelések veszélyeztetik Líbia olajkészleteit.
- Az arany ára is tovább emelkedett, 0,4-0,4%-kal pénteken illetve ma reggel. A nemesfém unciánkénti árfolyama megközelítette az 1.400 dollárt.

Távol-Kelet:

- Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek (Nikkei +0,1%, Hang Seng -0,3%, Shanghai +1,0%, Kospi -0,4%, All Ordinaries -0,7%).
- A közel-keleti geopolitikai feszültség nyomta rá bélyegét a kereskedésre. Az emelkedő olajár miatt azonban az olajcégek részvényei drágultak. (Inpex +1,9%, Showa Shell +3,4%). Vegyesen szerepeltek az exportőrcégek (Nissan -0,9%, Sony +1,5%).
- A shanghai-i index emelkedett, azonban a bank és ingatlanpapírok Hong Kong-ban veszítettek értékükből a múlt heti kínai kamatemelés miatt. Ezen kívül az HSBC előzetes feldolgozóipari menedzser indexe a januári 54,5-ről 51,5-re esett. Ezzel az index hét hónapos mélypontra esett, ami megnyugtathatja azokat, akik a gazdaság túlhevülésétől tartanak. Ezzel egyidőben az HSBC azt tanácsolja, ne vásároljunk kínai részvényeket júniusig, mert a jegybank további megszorító intézkedéseket fog bejelenteni

Devizák:

- Pénteken folytatódott a dollárgyengülés, 1,367-ig emelkedett az árfolyam. A kurzus egyre közelebb jár az 1,373-as ellenálláshoz.
- A japán jen pénteken is erősödött, 83-ig csökkent az árfolyam. A 84-es csúcspontról fordult süllyedő irányba a kurzus. Ha a napokban sikerül egy magasabb lokális mélypontról ismét pozitív irányba fordulnia, akkor folytatódhat az USD/JPY emelkedő trendje.
- A forint továbbra is a 269-es támaszon oldalaz. A szint törésével ismét forinterősödés indulhat.

Határidős piacok:

- Mínuszban vannak az amerikai határidős részvényindexek.

Erste kommentár

Ma az Elnök Napja miatt zárva vannak az amerikai börzék. Így nem lesz iránymutatás a mai kereskedésben, sőt a tengeren túli piaci szereplők is elmaradnak az európai piacokról. Így kivárós, talán lecsorgós napot láthatunk majd, talán a péntekinél is alacsonyabb forgalommal. Holnap viszont visszatérhet az élet a börzékre, melyek amúgy továbbra is emelkedő trendben vannak. A mai nihilt várakozásaink szerint a jegybank kamatdöntő ülése sem fogja jelentősen befolyásolni, annál is inkább, mert az alapkamat szinten tartására számítunk.

Rövid hírek

- A montenegrói gazdasági minisztérium tájékoztatása szerint 15 cég - köztük a MOL ellenőrzése alatt lévő INA - érdeklődik Montenegró dél-adriai part menti övezetében koncessziós olaj- és gázkutatás iránt. A koncesszió 30 évre szól. Bár Montenegróban egyelőre nincs olajkitermelés, a készletek fedezhetnék az ország szükségletét. A hír nem lesz hatással sem a MOL, sem az INA árfolyamára.

Jogi nyilatkozat:
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: http://www.erstebroker.hu/, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo