Nemzetközi hírek
USA:
- Folytatták az emelkedést az amerikai részvényindexek, az S&P és a Nasdaq azonban megbotlott nap közben, de nap végére kikorrigálták a kisebb esést (Dow +0,6%; S&P +0,2%; Nasdaq +0,1%). Új csúcsra lendült az S&P500 és a Dow is, lényegében 3 hónapja tart az erősödés.
- Legjobban az ipari vállalatok teljesítettek, a Dow legerősebb tagja a Caterpillar volt 2,4% emelkedéssel.
- Péntektől szombatig tartott a G-20 pénzügyminiszterek idei első ülése Párizsban. Az egyes országok megállapodtak abban, hogy felállítanak egy figyelmeztető rendszert, mely idejében jelezné a világgazdasági növekedésre vonatkozó veszélyeket, mint a túlzott külkereskedelmi egyensúlytalanság.
- Ilyen indikátorok lennének például az államadósság, a költségvetési hiány, a magánszektor megtakarításai és hitelei, a külkereskedelmi egyenleg, illetve a fizetési mérleg egyes elemei. A devizaárfolyamok illetve a jegybanki tartalék szintje viszont kimaradt ebből a listából, valószínűsíthetően a Kínával kötött kompromisszum révén.
- A pénzügyminiszterek megegyeztek abban is, hogy egyes fejlődő országok gazdasága túlfűtötté vált, ami a száguldó energiaárak és a növekvő infláció mögött is áll, és hogy e problémát kezelni kell.
- Ma George Washington születésnapja miatt zárva tartanak az USA tőzsdéi
Olaj és arany:
- Pénteken behalt a WTI kőolaj áremelkedése, ma reggel azonban folytatódott a drágulás. Eddig 1,4%-kal erősödött az árfolyam, és 87,4 dolláron kereskednek az olaj hordójával.
- Az olaj áremelkedésében szerepet játszanak a közel-keleti tüntetések, illetve erőszakos események. Többen aggódnak térségbeli olajellátás biztonsága miatt. A líbiai erőszak terjedése nyomán az ország elnökének fia arról beszélt, hogy a felkelések veszélyeztetik Líbia olajkészleteit.
- Az arany ára is tovább emelkedett, 0,4-0,4%-kal pénteken illetve ma reggel. A nemesfém unciánkénti árfolyama megközelítette az 1.400 dollárt.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek (Nikkei +0,1%, Hang Seng -0,3%, Shanghai +1,0%, Kospi -0,4%, All Ordinaries -0,7%).
- A közel-keleti geopolitikai feszültség nyomta rá bélyegét a kereskedésre. Az emelkedő olajár miatt azonban az olajcégek részvényei drágultak. (Inpex +1,9%, Showa Shell +3,4%). Vegyesen szerepeltek az exportőrcégek (Nissan -0,9%, Sony +1,5%).
- A shanghai-i index emelkedett, azonban a bank és ingatlanpapírok Hong Kong-ban veszítettek értékükből a múlt heti kínai kamatemelés miatt. Ezen kívül az HSBC előzetes feldolgozóipari menedzser indexe a januári 54,5-ről 51,5-re esett. Ezzel az index hét hónapos mélypontra esett, ami megnyugtathatja azokat, akik a gazdaság túlhevülésétől tartanak. Ezzel egyidőben az HSBC azt tanácsolja, ne vásároljunk kínai részvényeket júniusig, mert a jegybank további megszorító intézkedéseket fog bejelenteni
Devizák:
- Pénteken folytatódott a dollárgyengülés, 1,367-ig emelkedett az árfolyam. A kurzus egyre közelebb jár az 1,373-as ellenálláshoz.
- A japán jen pénteken is erősödött, 83-ig csökkent az árfolyam. A 84-es csúcspontról fordult süllyedő irányba a kurzus. Ha a napokban sikerül egy magasabb lokális mélypontról ismét pozitív irányba fordulnia, akkor folytatódhat az USD/JPY emelkedő trendje.
- A forint továbbra is a 269-es támaszon oldalaz. A szint törésével ismét forinterősödés indulhat.
Határidős piacok:
- Mínuszban vannak az amerikai határidős részvényindexek.
Erste kommentár
Ma az Elnök Napja miatt zárva vannak az amerikai börzék. Így nem lesz iránymutatás a mai kereskedésben, sőt a tengeren túli piaci szereplők is elmaradnak az európai piacokról. Így kivárós, talán lecsorgós napot láthatunk majd, talán a péntekinél is alacsonyabb forgalommal. Holnap viszont visszatérhet az élet a börzékre, melyek amúgy továbbra is emelkedő trendben vannak. A mai nihilt várakozásaink szerint a jegybank kamatdöntő ülése sem fogja jelentősen befolyásolni, annál is inkább, mert az alapkamat szinten tartására számítunk.
Rövid hírek
- A montenegrói gazdasági minisztérium tájékoztatása szerint 15 cég - köztük a MOL ellenőrzése alatt lévő INA - érdeklődik Montenegró dél-adriai part menti övezetében koncessziós olaj- és gázkutatás iránt. A koncesszió 30 évre szól. Bár Montenegróban egyelőre nincs olajkitermelés, a készletek fedezhetnék az ország szükségletét. A hír nem lesz hatással sem a MOL, sem az INA árfolyamára.