Kínai kézbe került a Volvo

A Zheijang Geely Holding tegnap megegyezett a Forddal, hogy 1,8Mrd dollárért megveszi a Volvót, s így a Ford cirka 4Mrd dollárral olcsóbban adja el, mint amennyiért vette néhány évvel ezelőtt.

Nemzetközi hírek

USA: Lecsillapodott a kezdeti lelkesedés pénteken, az indexek vegyesen zárták a kereskedést az amerikai részvénypiacokon (Dow +0,1%; S&P +0,1%; Nasdaq -0,1%). A véglegesített adat szerint 2009 negyedik negyedévében évesített szinten 5,6%-kal emelkedett az USA GDP-je. Ez kisebb, mint a korábban közölt előzetes becslések mutatták (5,9%). Az előzetesnél jobban alakult a Michigani Egyetem által publikált fogyasztói bizalmi index; márciusi végleges értéke 73,6 pont lett. A szektorok vegyesen teljesítettek, leginkább a gyógyszerpapírok húzták le az indexeket. A Dow leggyengébben teljesítő tagja a Pfizer lett 1,4%-os esésével, ezt követi a szintén gyógyszergyártó Merck, 0,9%-os csökkenéssel. A szektor vállalatai korrigálták Obama egészségügyi reformja, illetve az arra való korábbi spekulációk nyomán elért árfolyamnövekedést. Ma reggelre több fontos hír is napvilágot látott. Bár az EU és az IMF eltökélt, hogy segítsen az adósságproblémákkal küzdő Görögországon, egyelőre a piacon kell közel 15,5 milliárd euró forrást bevonjon a hellén állam május végéig. Amennyiben ez nem sikerül, úgy életbe lép a közös mentőcsomag. A Ford bejelentette, hogy megállapodott a kínai Zhejiang Geely-vel a Volvo értékesítéséről. A tranzakciós ár 1,8 milliárd dollár. A Sunday Telegraph információi szerint a Verizon Communications tárgyalásokat folytat a brit Vodafone csoporttal egy esetleges összeolvadásról. Az ügylet értéke 120 milliárd fontra (179 milliárd dollár) rúghat. A Verizon szóvivője nem kívánta kommentálni az információt.

Olaj és arany: A görög hírek nyomán erősödésbe kezdett az euró a dollárral szemben, mely az arany (dollárban denominált) árát is repítette magával. A nemesfém unciájával jelenleg 1.107 dolláron kereskednek. Az olaj árfolyama nem tudott jelentősen emelkedni a zöldhasú erősödésére, a nyersanyag hordónkénti ára ma reggel 80,5 dollár.

Távol-Kelet: Vegyes képet mutattak ma reggel az ázsiai indexek (Nikkei -0,1%, Hang Seng +0,8%, Shanghai +2,1%, Kospi -0,4%, All Ordinaries +0,0%). A pénzügyi papírok az egész régióban jól szerepeltek (Mitsubishi UFJ +1,9%, Mizuho +0,5%, Sumitomo Mitsui +0,9%). Újsághírek szerint a Mitsubishi UFJ a Morgan Stanley-vel készül helyi brókerirodát nyitni május 1-jén. Ugyanakkor a Nikkei index a negatív tartományba csúszott, mivel sok részvény ma már osztalékszelvény nélkül forog (ex-div). Februárban 4,2%-kal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Japánban, amire kb. 12 éve nem volt példa. Kínában az a hír segítette a pénzügyi szektort, hogy a két legnagyobb tőzsdére április 16-án részvény futures-ök kerülnek bevezetésre (Bank of China +3,3%, China Construction Bank +3,1%). Ráadásul a China Construction Bank duplázódó negyedik negyedéves profitról számolt be a problémás hitelállomány csökkenésének és a hitelezés fellendülésének köszönhetően. A kínai Geely aláírta a Ford-dal a Volvo megvételére vonatkozó szerződést. A PetroChina 60 milliárd dolláros külföldi akvizícióra készül, azonban részletek egyelőre nem ismertek.

Devizák: Az esés korrekcióját láthattunk pénteken az EUR/USD piacán. A tengerentúli fizetőeszköz 1,343-ig gyengült az euróval szemben. Harmadik napja egy szűk sávban oldalaz a jen, a konszolidációt múlt héten egy erős emelkedés előzte meg. A 92,2-es szint felett mozog az USD/JPY. A forint a 266-os szintig emelkedett, erről a szintről pattant le a reggeli órákban az árfolyam, és 265,1-ig csökkent a kurzus.

Határidős piacok: Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek ma reggel.

Erste kommentár

A kínaiak újabb nagy múltú, magas technológiaszintű eszközre tették rá a kezüket. A Zheijang Geely Holding tegnap megegyezett a Forddal, hogy 1,8Mrd dollárért megveszi a Volvót, s így a Ford cirka 4Mrd dollárral olcsóbban adja el, mint amennyiért vette néhány évvel ezelőtt. Habár a gyártás és fejlesztés Svédországban és Belgiumban marad - biztosítva a magas minőséget -, ennek ellenére biztosak lehetünk, hogy jelentős technológia-transzfer fog megvalósulni Kína felé. Ebből is látszik, hogy a válság átrendezte az erőviszonyokat. Azt gondoltuk, hogy a pénz, a technológia, illetve az innováció Európa és az USA sajátossága marad, míg India és Kína végrehajtó, szoftver és hardvergyártó központok maradnak. Ezzel szemben már nem csak „dolgoznak, mint a robotok", hanem a tőke és szép lassan a technológia jelentős része is az övék lesz. Ennek ellenére, vagy éppen ezért (?) továbbra is örülnek a piacok, amelynek köszönhetően, ma a BUX újra megpróbálkozhat a 25.000 pontos szinttel.

Vállalati hírek

RFV: Vállalatelemzésünk összefoglalója

A vállalat eddigi teljesítményét és a folyamatban levő változásokat figyelembe véve fenntartjuk vétel ajánlásunkat az RFV részvényeire, míg 12 hónapos célárunkat 7176 forintra növeltük. A vállalat legutóbbi gyorsjelentésében már történt utalás arra, hogy a cég további (kül- és belföldi) terjeszkedést tervez. Ezen kívül a menedzsment az eddigi projektfinanszírozás vállalatfinanszírozássá történő átalakítását készíti elő, mely hatékonyabb tőkeszerkezetet és nagyobb projektszámot tenne lehetővé. Három modellt készítettünk: Az elsőben feltételeztük, hogy a meglevő szerződések tovább élnek, azonban a plusz személyi költségek nem hozzák meg a várt eredményt, így új projektek nem indulnak. A másodikban a plusz költségek meghozzák gyümölcsüket és új projektek indítását teszik lehetővé. A harmadik modell hasonló, azonban dinamikusabb növekedést feltételez. Konzervatív megközelítéssel 20%-50%-30% súlyt adtunk az egyes modelleknek, így kaptuk a 7.176 forintos 12 hónapos célárat.

Rövid hírek

- A MOL a már korábban bevált technikát alkalmazva fokozni kívánja a hazai földgázmezők termelését. Ezáltal megállítható lenne a hazai földgázkitermelés csökkenése. A hír kedvező, de nem lesz hatással a részvény árfolyamára.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo