Két fontos dolog elhangzott

Emelkedtek az amerikai részvényindexek a múlt hét utolsó napján. Drágult az arany, stagnált az olaj ára. Távol-Kelet: Csak a Shanghai-i index volt mínuszban a megemelt banki tartalékkövetelmények miatt. Gyengül a dollár, erősödik a forint és a jen. FHB: Új elemzésünk összefoglalója (új célárfolyam 700 Ft). MOL: Hírforrások szerint az EU embargót vezetne be a szíriai olajexportra. Állami Nyomda: Interjú a vezérigazgatóval. Ma az árfolyamok emelkedésére számítunk.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Pluszban zártak az amerikai részvényindexek pénteken (Dow +1,2%; S&P +1,5%; Nasdaq +2,5%). Bernanke Fed elnök a jegybankok Jackson Hole-i találkozóján nem jelezte egyértelműen, hogy jönne újabb monetáris élénkítés (QE3), hiszen az USA gazdasági kilábalása szerinte felgyorsul majd, és a jelenlegi adatok sem recesszióra utalnak.

- Bernanke nyitva hagyta azonban a lehetőségét, hogy a Fed közbelépjen, mert még van eszköz a kezében a gazdaság stimulálására. Hozzátette, hogy a legközelebbi, szeptemberi Fed ülésen a téma részletesebb tárgyalása jöhet.

- Lefele módosították a második negyedéves amerikai GDP növekedési adatot, és az érték elmaradt az elemzői várakozásoktól is. A gazdaság 1%-kal bővült az első negyedévhez képest, reálértéken, évesített szinten, szemben a korábban közölt 1,3%-kal, és az elemzők 1,1%-os becslésével.

- A személyi fogyasztás azonban a korábban közölt 0,1%-nál gyorsabban, 0,4%-kal bővült a második negyedévben. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexét 55,7 ponton véglegesítették, mely megfelel az előzetes számnak.

- Ma lakásértékesítési adatot publikálnak az Egyesült Államokban.

Olaj és arany

- Nem mozdult számottevően a WTI kőolaj ára se pénteken, se ma reggel. Továbbra is 85,5 dollár körül kereskednek a kőolaj hordójával.

- Az Irene névre keresztelt vihart kisebb erősségűre minősítette a Nemzeti Hurrikán Központ, a finomítók és olajkitermelők normál üzemben tudnak működni.

- Líbiában lényegében megtört a kormányerők ellenállása, megkezdődhet az ország, és egyben a kőolaj-kitermelés helyreállítása. A háború előtti szint eléréséhez ugyan hosszú idő kellhet, középtávon a termelés kétharmada újraindulhat.

- Az arany ára 3%-ot emelkedett pénteken, jelenleg pedig 1.822 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet:

- Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +0,4%, Shanghai -1,4%, Hang Seng +1,2%, Kospi +2,9%, All Ordinaries +1,6%).

- Japánban Yoshihiko Noda személyében megválasztották Naoto Kan miniszterelnök utódát. Noda lesz a szigetország hatodik miniszterelnöke az elmúlt öt évben. Noda 215 szavazatot kapott, míg riválisa, a gazdasági miniszter 177-et.

- Veszítettek értékükből a kínai bankok, miután a hétvégén a hatóságok bejelentették, melyik banknak mennyi pótlólagos tartalékot kell képeznie. (Bank of China -1,3%, Bank of Communications -1,9%, China Merchants Bank -2,7%)

- 5,6%-kal emelkedett a Sinopec, miután féléves gyorsjelentése felülmúlta a várakozásokat. Hatására a többi energiacég részvénye is drágult (PetroChina +2,4%, Cnooc +2,5%).

- Gyengélkedtek a japán autógyártók (Toyota -2,4%, Honda -1,3%). Hiába próbálják behozni a földrengés és cunami okozta lemaradást. Az alkatrészek és gumik beszállítói ugyanis nem tudják felvenni a lépést az autógyártók megnövekedett rendeléseivel. A japán autógyártók gondjaiból profitálhat a Hyundai (+1,9%) és a Kia (+2,5%).

Devizák:

- Több hetes oldalazást követően pénteken kitört a sávból felfelé az EUR/USD. A dollár 1,45-ig gyengült az euróval szemben, melyet a reggeli órákban további emelkedés követett 1,453-ig.

- A 30 napos mozgóátlagról lepattant az USD/JPY és a 76,25-ös támasz közelébe erősödött vissza a jen a dollárral szemben. A múlt heti emelkedési kísérlet kudarcba fulladt, a jen nem tudott érdemben gyengülni.

- A forint 271-ig erősödött a ma reggeli kereskedésben. Pénteken 273 felett is járt az EUR/HUF árfolyam.

Határidős piacok:

- A pozitív tartományban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Látszólag Bernanke nem mondott semmit, de mégis. Ugyanis két fontos dolgot mondott: (i) a Fed-nek még vannak eszközei a gazdaság élénkítésére (ez valami pénznövelő stimulus forma lehet, pl. egy korlátozott QE) és (ii) hogy szükség esetén meg is lépik, amit kell. Vagyis így nem lesz recesszió. Más szavakkal a csökkenési potenciál be van korlátozva a piacokon. Így sok piaci szereplő átgondolhatta az eddigi eladási stratégiát, s rá kellet döbbennie, hogy ezen az alacsony áron már érdemes vásárolni. Ugyanis a kockázatok a Bernanke nyilatkozat által csökkennek, vagyis a részvények emelkedhetnek.

Vállalati hírek

FHB: Új elemzésünk összefoglalója (új célárfolyam 700 Ft)

Az új makrogazdasági helyzetet és az Allianz Bank akvizíciót figyelembe véve megváltoztattuk az FHB-ra vonatkozó modellünket. Így a 2011-re vonatkozó eredmény előrejelzésünket 11%-kal csökkentjük a csökkenő nettó kamatmarzs miatt. Ugyanakkor a nettó díj- és jutalékbevételeket megemeltük, míg a céltartalék-képzést növeltük. Az előbbi növekedése az Allianz akvizíció miatt következett be. Ugyanezen okból az operatív költségek is 10%-kal növekednek. A második tétel viszont a gyenge hitelkereslet, az erős svájci frank és a lanyha gazdasági aktivitás (magas és tovább növekvő munkanélküliség) miatt emelkedik modellünkben. Így a korábbi profit előrejelzésünket 43%-kal csökkentjük 2011-re, és 52%-kal a jövő évre. A tisztított eredmény az idei erőteljes csökkenést követően, jövőre 11%-kal, azután pedig 34%-kal növekedhet. A diszkontált osztalék modell alapján a 12 hónapos célárfolyamunk 700 Ft-ra csökken a korábbi 1.080 Ft-ról. Ez mintegy 10%-os emelkedési potenciált jelent. Vagyis továbbra is tartás az ajánlásunk a részvényre, amely a könyvszerinti érték 67%-án, míg 13,9-es P/E rátán forog a 2011-es várható eredményekkel. Az előbbi 44%-os diszkontot jelent a közép-európai szektorátlaghoz képest, míg az utóbbi viszont 45%-os prémiumot.

MOL: Hírforrások szerint az EU embargót vezetne be a szíriai olajexportra

Hírforrások (pl. Bloomberg) szerint az EU ezen a héten tárgyal egy importtilalom bevezetéséről a szíriai olajra vonatkozóan (kb. 110 ezer hordó/nap). A tilalom hatással lehet a MOL-INA operációjára. A MOL horvát partnere, az INA napi 20 ezer hordó földgázt termel ki Szíriában, amit azonban a helyi piacon értékesít (az állam vásárolja meg azt). Így a tervezett embargó (ha kizárólag a nyersanyag exportra vonatkozik) csak korlátozott hatással lehet az INA operációjára. Ha a tőketranszferekre is vonatkozik az embargó, már jelentősebb lehet a negatív hatás.

A napi 20 ezer hordónyi termelés a MOL csoport szénhidrogén termelésének 13-14%-a. Ráadásul a kitermelés ezen a területen épp most jár csúcsra. Az 1P tartalék 45,7 millió hordó egyenértékes ebben a Hayan blokkban. Ha 20 dollár egységértékkel számolunk, a terület értéke mintegy 1 milliárd dollár. (egy hordó egyenértékes értékesítési ára 60 dollár körül lehet, és ez nem konzervatív becslés) Mivel a MOL-nak csaknem 50%-a van az INA-ban, 500 millió dollárt jelent a teljes fair értékben. Ez MOL részvényenként 5 dollárt jelent. Így az embargó maximum hatása a MOL részvényekre 5 dollár, vagy 1.000 forint részvényenként. Ugyanakkor a MOL és a horvát kormány heves vitákat folytat az INA-ról. Így a piac már korábban beárazta, hogy a MOL elveszíti 47,2%-os részesedését az INA-ban. (A nettó hatás, ami - mint láttuk - már be is árazódott, 3.000-3.500 forint részvényenként.)

Így még akkor is, ha a MOL csoport szempontjából kedvezőtlen döntés születik, a részvényekre gyakorolt negatív hatás kevesebb, mint 1.000 forint. A MOL árfolyama azonban az elmúlt napokban több mint 1.000 forinttal csökkent, így elmondható, hogy a legrosszabb már beárazódott.

Állami Nyomda: Interjú a vezérigazgatóval

Zsámboki Gábor, az Állami Nyomda vezérigazgatója interjút adott a Napi Gazdaságnak az NFC (Near Field Communication) fejlesztésekkel kapcsolatban.

Az interjú főbb pontjai a következők:

- A vállalat nem vált profilt. Továbbra is biztonságos megszemélyesítést és adatlogisztikát kínál ügyfeleinek. (papír alapú dokumentumok, kuponok, plasztik kártyák, és most NFC is)

- Az NFC által a mobil telefonok bankkártyaként, menetjegyként, kuponokként, törzsvásárlói kártyaként lesznek használhatók.

- Az Állami Nyomda biztosítja a TSM-et (Trusted Service Management) az NFC alapú fizetési rendszerekhez. Az Állami Nyomda előnye, hogy jelentős tapasztalattal rendelkezik biztonsági rendszerek fejlesztésében. Magáénak tudhatja a MasterCard és a Visa megszemélyesítési certifikátjait és sok más fontos jogosítványt.

- Zsámboki Gábor szerint a 800 milliós beruházás (melyből 200 millió állami támogatás) három éves megtérülése valós cél, ahogy erről korábban már szó volt. Az egyelőre kérdéses, hogy mikor terjed el ez a technológia tömegesen, de az Állami Nyomdának készen kell állnia egy ilyen váltásra a fizetési rendszerekben.

Az interjú nem tartalmaz új elemet, azonban kitűnően összefoglalja, hogy hol tartanak a fejlesztések. Korábban azzal számoltunk, hogy a beruházás sikere esetén egy Állami Nyomda részvény fair értéke 80 forinttal nőhet.

Rövid hírek

- Az OTP bejelentette, hogy a 125 millió euró össznévértékű, 2015. március 4-i lejáratú alárendelt kölcsöntőke kötvényéből a másodpiaci forgalomban 1,15 millió euró névértékű sorozatrészletet vásárolt meg. A bank kezdeményezte a kötvények 2011. augusztus 26. nappal történő bevonását. A bevonást követően a sorozat forgalomban lévő össznévértéke 123,85 millió euró összegűre csökken.

- A Magyar Telekom vezérigazgató-helyettese a Napi Gazdaságnak elmondta, hogy a társaság idén nyáron Szolnokon elindította az NFC technológia (Near Field Communication, vagyis néhány

centiméteres távolságú vezeték nélküli kapcsolódás) teszt-üzemmódját. A T-City Szolnok Városkártya első körben a tömegközlekedésben volt használható jegyvásárlásra. A hír kedvező, de árfolyamhatással nem számolunk.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo