Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Estére meglódultak az amerikai részvényindexek (Dow +1,4%; S&P +1,1%; Nasdaq +0,5%). Az EU csúcs eredményessége és a vártnál jobb amerikai makroszámok is segítették a piacokat.
- A hajnali 4-ig tartó EU csúcs végül sikerrel járt és átfogó megállapodás született az adósságválság kezelésére. (1) A magánbefektetők a fennálló görög követelésük 50%-át írhatják le (haircut) a nyáron megállapodott 21%-kal szemben, ami összesen 100 milliárd eurós nagyságrendű veszteséget jelent a privát befektetőknek. (2) Az EU illetve az IMF 130 milliárd euróra növeli hozzájárulását a második görög hitelprogramhoz.
- (3) Az EFSF, európai pénzügyi mentőprogram keretét 1000 milliárd euró fölé emelhetik, 4-5-szörös tőkeáttétel alkalmazásával. A pontos mód és keretösszeg novemberben dől el. (4) Olaszország novemberre igér részletes programot a költségvetés rendezése érdekében, Spanyolországot biztatják a reformok folytatására.
- (5) Döntés született a bankok feltőkésítéséről is, az anyabankoknak kell feltőkésíteniük problémás leányaikat, és az anyabank működési helyének megfelelő költségvetés állhatja a pénzintézetek megerősítését, ha arra részvényesi oldalról nincs mód. Az eurózónában működő bankok a legvégső esetben fordulhatnak az EFSF mentőalaphoz.
- Pozitív meglepetést hoztak az amerikai makroadatok. A vártnál jelentősen nagyobb mértékben 1,7%-kal nőttek a tartós cikkek megrendelései a szállítmányozási szektort leszámítva. A szállítmányozás azonban jelentősen visszahúzta a teljes rendelésállományt, ami így 0.8%-kal - de vártnál kisebb mértékben - esett szeptemberben.
- Az újlakások értékesítése 5,7%-kal 313 ezer darabra emelkedett múlt hónapban, szemben a várt 1,7%-os növekedéssel.
Amerikai, európai részvények:
- Vállalati frontról is jó gyorsjelentések érkeztek. A Boeing vártnál jobb, 1,46 dolláros részvényenkénti profitról számolt be tegnap, és 4,5%-kal emelkedett részvényeinek árfolyama. A ConocoPhilips eredménye is meghaladta az elemzői konszenzust, 1,7%-os pluszban zárt az árfolyam. Bár a Ford is jobb bevételi és eredményszámokat tett közzé, mint várták a pesszimista menedzsment prognózis nyomán esett a részvény ára.
- A BASF 1,52 eurós egy részvényre jutó eredményt tett ma közzé a várt 1,4-gyel szemben a magasabb termékáraknak köszönhetően, s továbbra is erős évet vár 2012-re.
- A Daimler 1,21 eurós egy részvényre jutó eredménye elmaradt a várakozástól (1,27) az új modellek piacra hozatalának költségei miatt, de az értékesítés növekedési üteme is csökkent. Ugyanakkor erős 2012-es évet vár a társaság. 2009-óta most először számolt be a cég visszaeső profitról.
- A Lufthansa 1,08 eurós egy részvényre jutó eredményt tett ma közzé a várt 1,04-gyel szemben, amely 27%-os csökkenést jelent év/év alapon. Ez a magas üzemanyagárak és a gazdasági lejtmenet miatt alakult így. Ráadásul a téli szezonra a cég visszavett a korábbi terveiből. Így negatív piaci reakció várható.
- A Bayer harmadik negyedéves profitja majdnem duplázott, s az 1,12 eurós EPS meghaladta a várt 1,03-as értéket a feltörekvő piaci értékesítéseknek köszönhetően. A cég megerősítette idei terveit.
- A Banco Santander harmadik negyedéves EPS-e elmaradt a várt 22 centtől, hiszen 20 cent lett.
Olaj és arany:
- 3,2%-ot esett tegnap a WTI olaj ára a vártnál gyengébb készletadatok nyomán. A ma hajnalban véget ért EU csúcs eredményessége miatt ma reggel már 2%-os pluszban tartózkodik a kőolaj ára, és jelenleg 92 dollár körül kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az Amerikai Energiahivatal tegnapi jelentése szerint 4,7 millió hordóval emelkedtek a kőolaj készletek az USA-ban, szemben a várt 1,47 millióval. A benzinkészletek 1,35 millió hordóval csökkentek a várt 1,75 millió hordóval szemben.
- Az arany ára a tegnapi 1,1%-os emelkedést követően 1.722 dollár közelében mozog.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban voltak a reggeli órákban a főbb távol-keleti indexek (Nikkei +2,04%, Hang Seng +2,3%, Shanghai +0,41%).
- Az európai pozitív hírek mellett az is segítette a hangulatot, hogy a japán jegybank 5.000 milliárd jennel (65,8 milliárd dollár) megemelte az eszközvásárlási programját. Az alapkamat maradt a 0-0,1% közötti sávban.
- Emelkedtek az exportőrök annak ellenére, hogy a jen tovább erősödött (Esprit 5,3%, Sony 3,3%, Nissan 3,8%, LG 1,4%).
Devizák:
- A reggeli kereskedésben tovább gyengült a dollár az euró ellenében. A tegnapi bizonytalan nap után a hajnali órákban az árfolyam áttörte az 1,398-as ellenállást, és már az 1,40-es szint környékén jár. A következő ellenállás a 200 napos mozgóátlagnál (1,41) látható.
- Az USD/JPY devizapár továbbra is a 76,25-ös szint alatt tartózkodik. A hét elején esett el a támasz, és egyelőre úgy tűnik, van tere a japán fizetőeszköz további erősödésének. A hajnali órákban 76 alatt is járt a kurzus.
- A forint nagyot gyengült tegnap az euró ellenében, a kereskedés 298 forintról indult és zárásra már megközelítette a 302-es szintet. A reggeli órákban kis korrekciót követően 300 környékén mozog az árfolyam.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Az EMU vezetők hosszan vitatkoztak, de még az ázsiai piacok zárása előtt, reggel 4-kor felszállt a füst. Megszületett az egyezség. Gyakorlatilag minden fontos pontban megegyeztek a résztvevők: (i) a bankok 50%-os leírást vállalnak. Így a cirka 100Mrd eurós leírással a GDP arányos államadósság a mostani 158%-ról a GDP 120%-ra csökkenhet 2020-ra (ez 2012-re 182%-lett volna). (ii) EMU 130Mrd euróra növeli a görögöknek szánt hitelt a nyáron megszavazott 109Mrd helyett (100Mrd az államnak és 30Mrd a bankoknak, amelyeknek a kitettsége 54Mrd, azaz elégnek tűnik, hiszen a fele 27Mrd). 15Mrd a privatizációból fog visszajönni. A kötvénycsere 2012-ben lesz meg. (iii) A spanyolok és az olaszok hamarosan tervet tesznek le az államadósság konszolidációjára. (iv) Az európai bankokat pedig mintegy 100Mrd euróval feltőkésítik (először az államok lépnének be, ha ez nem megy, akkor az EU maga lép). (v) az EFSF-et 1.000Mrd euróra duzzasztják tőkeáttétellel. Sok részletről a döntés év végéig születhet meg, de a terv jónak néz ki. Így ma öröm lehet a piacon, legalábbis kezdetben. De! Az ördög a részletekben rejlik, és azok még kidolgozásra várnak. Így azért még jöhetnek izgalmas idők. Ugyanakkor a figyelem újra a makrogazdasági adatokra terelődhet, amelyek még mindig nem mutatnak egyértelmű iránymutatást arra, hogy elkerülhetjük a recessziót. Így nem biztos, hogy a mai nap a legjobb nap vételek eszközölésére.
Rövid hírek
- MOL: Az Európai Bizottság az uniós versenyjogi irányelvekbe ütközőnek tartja Horvátország azon törvénytervezetét, mely 49%-ban korlátozná a tulajdonrész-szerzést az INA-ban. A tervezetet véleményezésre küldte meg Horvátország Brüsszelbe. A EU álláspontja már korábbi nyilatkozatokból sejthető volt, így árfolyamhatásra nem számítunk.
- Mosonyi György korábbi MOL vezér, jelenleg a társaság felügyelő bizottságának egy konferencián elmondta, hogy a MOL egyik fő feladatának tekinti finomítóinak modernizálását. A horvátországi finomítókat is a pozsonyi finomító szintjére kívánják felhozni. A hír nem meglepő, összhangban van a társaság beruházási programjával.
- Bokorovics Balázs, a PannErgy elnöke interjút adott a Világgazdaságnak. Elmondta, hogy (i) az elmúlt tíz évben 300 milliárd forintos állami támogatásban részesültek a hőt és áramot kapcsoltan termelő (kogenerációs) erőművek. Ennek töredéke (35-45 milliárd forint) is elegendő a zöldenergián alapuló hőtermeléshez. (ii) Szeptemberben kezdték a visszasajtoló kút fúrását, a következő termelő kutat novemberben, a második visszasajtoló kutat pedig decemberben kezdik fúrni Miskolc mellett. Az interjú nem tartalmazott új információt.