A nagybankok számára a mikro-, kis- közepes vállalkozások (az mkv-k és kkv-k) egyre fontosabbakká válnak. A megállapítást az elmúlt években hallottuk eleget, úgy döntöttünk hát, megnézzük, hogy ez konkrétan mit is jelent: 9 piaci szereplőnek tettünk fel kérdéseket a témában. A bankok aktivitása felülmúlta várakozásainkat, s számos (korábban kritizált területen) tapasztaltunk előrelépést. (Kérdéseinkre a Budapest Bank, a CIB, az Erste, az FHB, a K&H, az MKB, az OTP, a Raiffeisen és az UniCredit szakemberei válaszoltak, a hitelintézetek részletes válaszai a bankok nevére klikkelve érhetők el.)
A kínálat igen széles: támogatott és saját módozatok egyaránt szerepelnek a palettán. Rövid távra a legtöbb bank jóval több termékkel rendelkezik, igazodva az általános piaci trendekhez. (Az elmúlt években a vállalkozások beruházási hitel iránti kereslete erősen megcsappan: kevés cég engedheti meg magának, hogy fejlesszen. Ebben a változásra a piaci szereplők többsége szerint az idén még nem lehet számítani.)
Korábban több kritika is elhangzott azt illetően, hogy a banki termékkínálat nem veszi figyelembe a kisebb cégekhez kapcsolódó sajátosságokat, s számos tanulmány emelte ki, hogy változásra lenne szükség. Ezen a téren úgy tűnik, van előrelépés.
Egyre több olyan - főként mikrovállalatoknak kínált – termékekkel lehet már találkozni, amely feltételei és az igénylésük módja is közelebb áll a lakossági termékekhez, mint a nagyvállalatoknak kínált módozatokhoz (amely különösen a legkisebbeknek jelenthet segítséget). Vannak például fix kamatozású, illetve egyenlő törlesztőrészletekben visszafizethető változatok, s számos esetben kisebb dokumentáció is elegendő a hitelkérelemhez.
Mindemellett több olyan hitelintézet is van (Budapest Bank, CIB, K&H, Erste) már, amely külön foglalkozik a mikro- és külön a kisvállalatokkal, de persze található olyan intézmény is (például az OTP), ahol valamennyi kisebb (500 millió forint alatti éves árbevétellel rendelkező) vállalkozásnak azonos termékkört kínál. Mindkét választott üzletpolitikai modellt illetően érdemes azonban megemlíteni, hogy annak eldöntésekor, hogy egy-egy vállalkozást milyen ügyfélcsoportba sorolnak a bankok, az éves árbevétel mellett számos esetben figyelembe vesznek egyéb tényezőket is, például a vállalatcsoporthoz tartozást (Erste) vagy a tevékenység jellegét (UniCredit).
Fedezet, kamat, bírálati szempontok
Rövid távra a legtöbb piaci szereplőnél fedezetigény nélkül is igényelhető hitel: általában magánszemély kezessége mellett, s jellemzően nem követelmény a hitelkérelmet megelőző számlavezetési múlt. A fedezet mellett nyújtott (rövid és hosszú távú) hiteleknél az ingatlanok széles körét fogadják el a bankok, de adott esetben megfelelő a gép, termelési eszköz is, illetve a támogatott hiteleknél az intézményi garanciák (Garantiqa HG, Agrár Vállalkozói Hitelgarancia Alapítvány, Új Széchenyi Hitelgarancia) szerepelnek. (Az ingatlanok között az FHB-nál a termőföld is szóba jöhet, itt azonban fontos kiemelni, hogy a bank elsősorban 300 millió forint fölötti éves árbevétellel rendelkező cégekre koncentrál.)