Hivatalosan is megkezdődött a gyorsjelentési szezon az Egyesült Államokban. Az Alcoa eredménye jobb lett a várakozásoknál és az egy évvel ezelőtti 10 centes egy részvényre jutó eredményt is felül tudta múlni. Ugyanakkor üröm az örömben, hogy ez inkább csak a hatékonyság javulásának köszönhető, hiszen mind az árak, mind az eladott mennyiség lemorzsolódtak.
Ennek ellenére a cég továbbra is 7 százalékos keresletnövekedést vár idén az alumínium ipari termékekben. Ez pedig pozitív, akárcsak a kínai, várakozásoknál jobb inflációs adat is. Ez azt sugallja, hogy tere van a további monetáris élénkítésnek, így az általánossá váló pozitív hangulatban a DAX-ban is és a BUX-ban is emelkedést várunk. Az előbbi célba veheti a 7.775 pontnál levő emelkedő trendvonalat, míg a BUX a 200 napos mozgóátlaggal flörtölhet 18.300 pont környékén. Király Júlia, a jegybank alelnöke április 22-i határidővel lemondott. (Mandátuma nyár elején szűnt volna meg.) Ő volt a tanács utolsó tagja, aki a jegybank előző elnökéhez köthető.
Tegnap a bankok képviselői az MNB-vel tárgyaltak. Patai Mihály, a bankszövetség elnöke szerint a tárgyalások konstruktívak voltak, és a bankok egyénileg dönthetik el, hogy csatlakoznak-e a jegybank új növekedési hitelprogramjához. Két dologról esett szó: (i) a 2%-os kamatmarzsról (ii) és arról, hogy kéthetes kötvény elhelyezésére ne lehessen módja azon bankoknak, melyek nincs érdemi operációja Magyarországon.
USA
Mínuszban kezdték tegnap a kereskedést a vezető tengerentúli mutatók, majd a nap eleji hezitálást követően hegymenetbe kapcsoltak, és emelkedésben zárták a napot (Dow 0,33%, Nasdaq 0,57%, S&P500 0,63%).
A befektetők a kereskedés végére koncentráltak, mert kezdetét vette a gyorsjelentési szezon, elsőként az Alcoa publikálta negyedéves számait. Összességében örülhettek a befektetők, bár árbevétel soron valamelyest elmaradtak a számok a várakozásoktól, 5,89 milliárd dollár helyett 5,83 milliárd dollárt publikált a társaság. A részvényenkénti profit azonban lényegesen meghaladta az előrejelzéseket, 11 centet publikált a társaság, az elemzők 8 centes várakozásával szemben. Zárás után enyhén emelkedett a részvény.
A General Electric újabb felvásárlást jelentett be, méghozzá a texasi Lufkin szivattyúgyártó céget vásárolja meg 3,3 milliárd dollárért, hogy az olaj és gázipari tevékenységét tovább bővítse. Ben Bernanke tegnapi beszédében arról beszélt, hogy az amerikai bankrendszer stabilitása sokat javult az elmúlt években és ebben nagy szerepe volt a jegybanki stressz teszteknek is. Véleménye szerint a gazdasági kondíciók jobbak, mint négy évvel ezelőtt, de még elmaradnak attól a szinttől, amit ő szeretne. Fontos makroadat a tegnapi kereskedés során sem volt, és ma sem várhatóak figyelemreméltó adatok.
Európa
Mérsékelt pluszban zárták tegnap a kereskedést a nyugat-európai börzék, fontos adatok hiányában főként hangulat alapú volt a kereskedés (FTSE100 0,43%, CAC40 0,09%, DAX30 0,05%).
Olaj, arany
A WTI típusú kőolaj ára a tegnapi emelkedés után ma reggel is hasonló jeleket mutat, és reggel 93,64 dolláros árfolyam mellett kereskedtek vele. Az árfolyam emelkedésében közrejátszott, hogy amerikai politikusok egy csoportja szigorítaná az Irán ellen szankciókat, illetve a ma reggeli vártnál alacsonyabb kínai inflációs adat is.
Az arany árfolyama a gyengülő dollár ellenére a tegnapi pozitív hangulatban csökkent, ma reggel az árfolyam 1576,6 dollár volt.
Devizák
A forint jelentős mértékben erősödött a tegnapi nap folyamán. Az EUR/HUF árfolyam áttörte a 297,5- es szintet és egészen 296,63-ig mérséklődött. Erősödött az euró is a dollárral szemben. Az árfolyam napok óta egy erősödő trendben mozog, aminek eredményeként a 200, a 30 és a 20 napos mozgóátlag is áttörésre került, továbbá az EUR/USD értéke tegnap (igaz, hogy csak minimális mértékben) már 1,3 fölött zárt.
Távol-Kelet
A Hang Seng 0,99%-ot, a Shanghai index pedig 0,56%-ot emelkedett a ma reggeli kereskedés során. A Nikkei értéke 1 pontot emelkedett, ami 0,01%-os pozitív irányú elmozdulást jelent. A jen tovább folytatta gyengülését a dollárral szemben és ma reggel már 99 fölött is járt a devizapár árfolyama.
A kínai infláció a várt 2,5% helyett, csak 2,1% lett, míg februárban 3,2% volt a mértéke. Ez pedig lehetőséget ad a laza monetáris politikára. A februári és a márciusi adat közötti jelentős csökkenéséhez az ünnepek torzító hatása is hozzájárult.
Ma már emelkedést tudtak felmutatni a légitársaságok is, melyek árfolyama az elmúlt napokban jelentősen csökkent. A piacok zárása után publikálták Japánban az előzetes márciusi szerszámgépek rendelés állományát, ami a vártnak megfelelően 21,6%-kal csökkent.
Tegnap publikálta meglehetősen gyenge negyedéves eredményét a HTC. Az árbevétel 40%-kal csökkent év/év alapon és közel 22%-kal maradt el a várt értéktől. A társaság minimális mértékű profitról számolt be, azonban ez jelentősen elmaradt a várakozásoktól és az egy évvel korábbi értéktől is.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.