Nemzetközi hírek
USA:
- Elfogyott a lendület nap végére az Egyesült Államok tőzsdéin, több mint 1%-os pluszból mínuszba fordultak a részvényindexek (Dow -0,4%; S&P -0,6%; Nasdaq -0,5%). Főként az energia és bankpapírokban bekövetkezett esés húzta le nap végén az indexeket. A Dow két leggyengébben teljesítő tagja a Bank of America (-2,1%) és az Exxon Mobil olajtársaság (-2,0%) volt.
- A kezdeti emelkedés Bernanke beszédének köszönhető, melyben elmondta, hogy a Fed mindent megtesz, hogy segítse a gazdasági kilábalás folyamatát. Ezzel enyhültek a kamatemelési ciklus „korai" megkezdésével kapcsolatos aggodalmak. A Fed bézs könyve délután azonban a gazdasági növekedés lassulásáról beszélt, ami elbizonytalanította a feszült piacokat.
- A BP árfolyama további 16%-ot zuhant, mivel úgy tűnik, hogy a vállalatnak fel kell függesztenie az osztalékfizetését a történelem eddigi legsúlyosabb olajszivárgása következtében elszenvedett károk miatt. 43 amerikai képviselő indítványozta, hogy az osztalék felfüggesztésén felül a vállalat minimalizálja reklámkiadásait is, és a felszabaduló összeget fordítsa a kiszivárgott olaj feltakarítására. Több befektető már a brit olajtársaság csődjétől tart. Az Anadarko Petroleum, mely 25%-os részesedéssel rendelkezik a szivárgó Mexikói-öbölbeli kútban, 19%-ot veszített tegnap részvényárfolyamából.
- Kiszivárgott információk szerint az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) a Goldman egy újabb jelzáloghitel fedezetű terméke (CDO) ügyében kezdett vizsgálatot. Április 16-án a SEC elsősorban az Abacus névre keresztelt CDO értékesítését kezdte vizsgálni, ezúttal pedig a 2 milliárd dollár értékben kiadott Hudson Mezzanine jelzálog-fedezetű termék ügyében indult nyomozás. A befektetési bank árfolyama az egyéves mélyponthoz, 134,2 dollárhoz közelít.
- Ma az USA makrostabilitási mutatói kerülnek nyilvánosságra. Publikálásra kerül a külkereskedelmi mérleg áprilisi alakulása, valamint a költségvetés májusi helyzete (hiánya). Ezen kívül a szokásos csütörtöki munkapiaci adatok látnak napvilágot.
Olaj és arany:
- 75 dollárig emelkedett tegnap az olaj árfolyama a vártnál jobb készletalakulás hatására. Ma reggel 74,5 dollár körül zajlik a kereskedés.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal (DOE) jelentése szerint múlt héten további 1,8 millió hordóval csökkentek a kőolajkészletek, az előrejelzett 900 ezer hordóval szemben. Ezzel 361 millió hordóra esett a teljes amerikai kőolajkészlet állomány, mely még mindig rendkívül magas, de távolabb került a mértéke a 19 éves csúcspontnak számító, 2009. májusi 375 millió hordós értéktől. A benzinkészletek mindössze 8 ezer hordóval csökkentek a várt 500 ezer hordó helyett.
- Az arany ára némileg csökkent, miután enyhült a feszültség a tőkepiacokon. A dollár tegnapi és ma reggeli gyengülése ellenére nem tudott emelkedni a nemesfém ára. Jelenleg 1.230 dollár körül kereskednek az arany unciájával.
Távol-Kelet:
- A japán GDP-nek és az ausztrál munkaerő-piaci adatnak köszönhetően emelkednek az indexek (Nikkei +1,1%, Shanghai -0,5%, Hang Seng +0,5%, Kospi +0,3%, All Ordinaries +1,1%).
- Japán GDP-je a végleges adatok szerint 1,2%-kal bővült az első negyedévben. Az előzetes adat is ennyi volt, de az elemzők csak 1%-os növekedést tartottak valószínűnek.
- Meredeken emelkedett Kína külker mérlege májusban (19,5 milliárd dollár) a „gyenge" április után (1,7 milliárd dollár). Az elemzők csak 8,2 milliárdos többletre számítottak. Az export éves szinten 48,5%-kal bővült (áprilisban +30,5%), míg az import 48,3%-kal nőtt (áprilisban +49,7%). A jövőre vonatkozó kilátások nem ennyire derűsek, mivel az európai gazdaság gondjai, a gyengülő euró visszafoghatja a kínai termékek iránti keresletet.
- Ausztráliában elsősorban a nyersanyagcégek emelkedtek (BHP Billiton +1,1%, Rio Tinto +1,6%, Woodside Petroleum +2,2%), mivel a kínai exportadat valóban jó lett és a májusi munkanélküliségi adat (5,2%) jobb lett a vártnál (5,4%).
- Egyedül Kínán nem segített a jó exportadat, mivel a befektetők szerint ez már beárazódott korábban, viszont újabb megszorító intézkedésekre kerülhet sor, miután Kína 70 legnagyobb városában ismét 12,4%-kal nőttek az ingatlanárak májusban.
- Bár az erős jen nem tett jót a japán exportőröknek, a gyógyszerpapírok segítségével a pozitív tartományban tartózkodott a Nikkei.
Devizák:
- Enyhe dollárerősödés indult a reggeli órákban, az árfolyam 1,20 környékén mozog, az 1,215-ös ellenállás visszatesztelésére számítunk.
- Szűk sávban mozog az USD/JPY, a 200 napos mozgóátlag (90,9) tartja az árfolyamot.
- A forint tovább erősödött tegnap az euróval szemben, jelenleg már 282 környékén jár a hazai fizetőeszköz.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek ma reggel.
Erste kommentár
Jelenleg egy biztos: a bizonytalanság. Jönnek jó adatok és kommentárok, s jönnek negatív adatok és kommentárok is. A Fed bézs könyve jó képet fest az amerikai gazdaságról, ennek ellenére csökkenni kezdtek a részvényárfolyamok. Mindenki fél a megszorítások várható hatásától, miközben az árazások is magasak voltak, s talán még nem érték el mélypontjukat. Többen már azt a víziót feszegetik, hogy a megszorító intézkedések hatására a gazdaságok újra visszaesnek a recesszióba. Ez reményeink szerint nem fog bekövetkezni, de szerintünk egyelőre még a pesszimizmusé a terep.
Vállalati hírek
112 millió euró bányajáradék-elmaradást kellene fizetnie a MOL-nak az EB szerint
Az Európai Bizottság szerint 112 millió eurót kell a MOL-nak az államkasszába fizetnie elmaradt bányajáradék címén, mivel kevesebbet fizetett, mint versenytársai. A történet kezdete az OMV felvásárlási kísérletének idejére datálódik. Akkoriban 12%-ról 30%-ra emelték meg a bányajáradékot a Magyarországon aktív vállalatok számára. A MOL számára azonban nem változott a fizetendő bányajáradék mértéke, mivel még korábban speciális megegyezést kötött az állammal. Ha a MOL-t felvásárolják, elesett volna ettől a kedvezménytől. A magasabb bányajáradék 2008. január 1-től 2009. január 1-ig volt érvényben. A MOL 2005-ben 20 milliárd forint fix díjat fizetett azért, hogy a bányajáradék 15 évig ne változzon a 2005 előtt elindított mezők esetében. A MOL szerint az említett 20 milliárdot nem tartalmazza az EB által számolt 112 millió euró, így nem kellene semennyit sem fizetnie és fellebbezni fog a döntés ellen. A 112 millió euró egyszeri tétel és így 30Mrd forinttal, azaz részvényenként 300 forinttal csökkenti maximum a MOL értékét. Ez tegnap beárazódott.
Rövid hírek
- Beke Zsuzsa, a Richter kommunikációs igazgatója a Figyelőnek nyilatkozva elmondta, hogy (i) a Richter számára örvendetes, hogy az új kormány előnyben részesítené a generikus termékeket, ugyanakkor ennek részletei még nem világosak, (ii) a kormánynak meg kellene határoznia, hogy mi tartozik bele az alapellátásba, és mi nem, (iii) fontos lenne, hogy dialógus kezdődjön a kormányzat és a piac között, és hosszú távú megállapodások jöhessenek létre. A kormány generikus termékek iránti elkötelezettsége pozitív, de árfolyamhatás nem várható.
Gazdasági hírek
- A Nemzetközi Valutaalap és a Fitch Hitelminősítő is üdvözölte a kormány gazdasági akciótervét. A gazdaság stabilizálására irányuló törekvést jónak találták, de a végrehajtás részleteit hiányolták. Az IMF program következő felülvizsgálata július elején esedékes, melynek során formálisan is tárgyalni fognak a kormánnyal ezekről az intézkedésekről és további gazdaságpolitikai lépésekről.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.