Itt az első negatív meglepetés

Ismét új lokális csúcsokon jártak az amerikai indexek. Az arany tegnap még drágult, ma reggel már az olajjal együtt csökkent az árfolyam. A technológiai papírok vezetésével esik Ázsia. A dollár és a jen erősödött, a forint gyengült. 600 millió forintos áthidaló hitelről írt alá szerződést az RFV. Ma folytatódhat a lejtmenet a hazai parketten.

Nemzetközi hírek

USA:

- Gyengébb nyitás után felhúzták az amerikai részvényindexeket, melyek ismét új lokális csúcsot ütöttek (Dow +0,2%; S&P +0,1%; Nasdaq +0,4%). Ma reggelre megtorpanhat a lendület, a határidős indexek korrekciós napot vetítenek előre.
- Mind a friss, mind a tartós munkanélküli-segély kérelmek száma emelkedett múlt héten a tegnap közzétett jelentés alapján. A New York állam feldolgozó-ipari beszerzési menedzser indexe azonban a várakozásokat magasan meghaladva 31,8 pontra emelkedett áprilisban. Az előremutató indikátor ezzel megközelítette a 2009. júniusi 33 pontos csúcsot, illetve nincs messze a 40 pontos történelmi csúcstól sem. Az ipari termelés az előrejelzésektől elmaradva mindössze 0,1%-ot emelkedett márciusban.
- Zárás után tette közzé első negyedéves gyorsjelentését a Google és az AMD. A Google az elemzői konszenzusnak megfelelő 6,7 dolláros részvényenkénti nettó eredményről (EPS) számolt be, de árbevétele elmaradt a várakozásoktól. A Google árfolyama 4,5%-kal értékelődött le a zárás utáni OTC kereskedésben.
- Az AMD, a második legnagyobb amerikai chipgyártó vállalat 35 centes EPS-ről számolt be, mely jócskán meghaladja a 2,4 cent veszteséget váró elemzői konszenzust. Az árbevétel azonban itt sem ad okot a felhőtlen örömre, az eladások terén ugyanis lemaradt a vállalat a fő versenytársához, az Intelhez képest. A nap során - a publikálás előtt - 2,7%-ot erősödött az AMD árfolyama, majd a zárás utáni kiterjesztett kereskedésben 4,8%-kal értékelődött le.
- Ma a Bank of America és a GE teszi közzé negyedéves gyorsjelentését, makroadatok terén pedig a lakásépítési adatokra és a Michigani Egyetem áprilisi előzetes fogyasztói bizalmi indexére kell figyelni.

Olaj és arany:

- Korrigált az olaj árfolyama tegnap és ma reggel, a szerdai emelkedés után. Jelenleg 84,8 dolláron folyik a kereskedés a nyersanyag piacán.
- Az arany ára továbbra is 1.155 dollár körül mozog, számottevő mozgás nem történt a napokban, a dollár tegnapi erősödése ellenére sem.

Távol-Kelet:

- A negatív tartományban tartózkodtak az ázsiai indexek (Nikkei -1,5%, Shanghai -0,4%, Hang Seng -1,3%, Kospi -0,5%, All Ordinaries -0,3%).
- A vártnál jobb eredményük ellenére a zárás utáni kereskedésben adták a Google-t és az AMD-t, ami negatívan hatott az ázsiai technológiai papírokra (Samsung -1,2%, LG -1,6%, Tokyo Electron -2,7%, TDK -2,2%).
- A kínai ingatlanfejlesztők arra a kormányzati intézkedésre estek, hogy azok, akik már második ingatlanjukat vásárolják, az eddiginél 10%-kal nagyobb foglalót kell, hogy letegyenek. Ezen kívül a második ingatlanra adott jelzáloghitel minimális kamata az alapkamat 110%-a kell, hogy legyen. Elemzők szerint nem ez volt az utolsó lépés a szigorítás útján. Természetesen a hírre a bankok is veszítettek értékükből, mivel valószínű, hogy ezek után kevesebb jelzálogra lesz majd igény.
- A koreai papírok azután kezdtek esni, hogy a hadsereg bejelentése szerint egy robbanás következtében elsüllyedt egy dél-koreai hajó az Észak-Koreával határos vizeken.

Devizák:

- Tegnap fordult a dollár és erősödni kezdett az árfolyam. A reggeli órákban 1,354 környékén jár az EUR/USD.
- A jen enyhén erősödni tudott a dollárral szemben, és megérintette a rövidtávú emelkedő trendvonalat. Ha a szint nem állítja meg az árfolyamot, akkor a reggeli 92,8-as szintről a 92,2-es támaszig csökkenhet a devizapár.
- A forint a 263-as szintet járta körbe, erőteljesebb mozgásra nem számítunk az EUR/HUF piacán.

Határidős piacok:

- Mínuszba fordultak az USA határidős indexei ma reggel.

Erste kommentár

Itt az első negatív meglepetés. A Google árbevétele elmaradt kissé a várakozásoktól, s ezért nyakon is öntötték a részvényt. Pedig hozta a várt eredményt. Sokkal izgalmasabb az AMD eredménye, amely veszteség helyett jelentős profitot tudott felmutatni, mégis majdnem 5%-ot zuhant a részvény árfolyama! Ugyanis a befektetők rájöttek, hogy a piacjavulást az AMD nem tudja úgy kihasználni, mint az Intel, ezért piaci részesedést veszít. (sic) Vagyis eljött az ideje annak, hogy a jó eredmények sem mozgatják már meg a piacokat fölfelé. Persze vannak részvények, amelyek őrült módra száguldanak, mint pl. az Apple, amely nem győz elég iPad-et gyártani, de valószínű, hogy ezek is lassan megpihennek. Ázsiában is hasonló, kicsit mondvacsinált ürüggyel estek a piacok. Féltek az amerikai munkanélküliségtől, habár az USA piacok nem estek, és Kínától is megijedtek, ahol az állam kismértékben tovább szigorított az ingatlanvásárlási feltételeken: ha valaki második ingatlant akar venni, akkor magasabb foglalóval és magasabb hitelkamattal kell számoljon. Nem szabad elfeledkeznünk görög barátainkról sem, akikkel kapcsolatban, most újra félelmek merültek fel, hogy mégsem lesz hitel, mert az EMU tagországok nem fogják megszavazni. Április 20-án, kedden pedig lejár 8,2 milliárd euró hitel, amelyet ki kellene fizetni, de miből? Vagyis a hét végén egyezségre kellene jutniuk, legalább az IMF-fel (15 Mrd euró).

Vállalati hírek

600 millió forintos áthidaló hitelkeretről írt alá szerződést az RFV

Az RFV és a Commerzbank 600 millió forint értékű, egy éves futamidejű, változó kamatozású áthidaló (ún. „Bridge financing") típusú hitelkeretmegállapodást kötött. A hitelkeret lehívása 2010. április 16. napjától kezdődik. Az új banki megállapodás áthidaló finanszírozást jelent az év második felére tervezett refinanszírozás lezárásáig, továbbá az RFV első jelentős lépése abba az irányba, hogy a korábbi projekt alapú finanszírozási gyakorlatról vállalat szintű finanszírozásra térjen át. Az RFV nemrég jelentette be, hogy a Takarékbankkal (730 millió forint) és az FHB-val (200 millió forint) is szerződést írt alá. Pozitívan értékelendő, hogy az RFV újabb finanszírozó partnert talált, mely arra utal, hogy a bankok hisznek az RFV jövőbeni növekedésében. Kedvező árfolyamhatás valószínűsíthető.

Rövid hírek

- MOL: A TVK közgyűlése arról döntött, hogy a menedzsmentnek egy, a MOL részvényeken alapuló ösztönző programot kell kidolgoznia, mivel a TVK részvényei nem elég likvidek és a részvényárfolyam nem tükrözi hűen a fundamentumokat. A döntés pozitívan értékelendő a MOL szempontjából, azonban árfolyamhatás nem valószínű.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu,  ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo