Ismét lefelé mutatnak a világ tőzsdéi

USA: A kiábrándító ADP-adat után Spanyolország leminősítésének kilátásba helyezése betette a kaput. 75 dollár alá esett az olaj árfolyama, az arany tegnapi emelkedését már ledolgozta. Ázsia: Tovább esnek az indexek a kínai PMI publikálása után. Ma reggel ismét erősödött a dollár, a forint gyengült, a jen nem változott jelentős mértékben. Csökkenésre számítunk a hazai parketten.

Nemzetközi hírek

USA:

- Folytatták útjukat a lejtőn az amerikai börzék, elillant a nap eleji optimizmus, miután a Moody's kilátásba helyezte Spanyolország leminősítését (Dow -1%; S&P -1%; Nasdaq -1,2%). Újabb idei mélypont született az S&P-ben 1.030 pontnál.
- Az amerikai kereskedés utolsó óráiban közölte a Moody's, hogy felülvizsgálja Spanyolország Aaa, legjobb kategóriás hitelbesorolását, és leminősítést helyezett kilátásba. A piacok annak ellenére lefordultak a hírre, hogy a legtöbb befektető tisztában van azzal, hogy probléma lehet a spanyolok rendkívül magas külső eladósodottságával, illetve a magas államháztartási hiánnyal. Ilyen körülmények között minden bizonnyal nem érdemlik meg a legbiztonságosabb, csődkockázat nélküli entitásnak kijáró legmagasabb minősítést.
- A nap elején még jó hangulat uralkodott, mivel az európai bankok a várakozásoknál (200 milliárd euró) kisebb mértékű 3 hónapos forrásért, „mindössze" 132 milliárd euróért fordultak az ECB-hez. Bár ez minden korábbinál magasabb hitelnyújtás a 3 hónapos refinanszírozási keretből, többek féltek attól, hogy a ma lejáró 442 milliárdos 12 hónapos finanszírozási keret miatt még nagyobb mértékben lesznek kénytelenek forrást felvenni a bankok. Negatív hír viszont a piacok számára, hogy az említett 12 hónapos likviditásfokozó keret lejáratát nem hosszabbították meg.
- Vegyes képet festettek a makroadatok. A Chicagói beszerzési menedzser index a vártnak megfelelően 59,1 pontra süllyedt júniusban, a májusi 59,7 pontról. Jó hír, hogy relatíve magasan tudott stabilizálódni a feldolgozóipari aktivitást jelző előremutató indikátor, hiszen az 50 pont feletti érték a gazdasági aktivitás élénkülésére utal.
- Az ADP által publikált munkaerő-piaci adat szerint mindössze 13 ezer fővel bővült júniusban a foglalkoztatottság az USA-ban. Ez jelentősen elmarad a 60 ezer főt váró elemzői konszenzustól, de a májusi 57 ezer fős bővülési ütemhez képest is.
- A Ford bejelentette, hogy mintegy 4 milliárd dollárnyi adósságot fizet vissza, és ezzel a következő negyedévben már 470 millió dollárnyi kamatköltséget takarít meg. A válságot legjobban átvészelő autógyár teljes kötelezettségállománya még így is 27 milliárd dollár. A Ford részvények árfolyama 2%-os pluszban zárt a hír nyomán, a zárás utáni kereskedésben pedig további 1,4%-ot emelkedett.
- Az AT&T a korábbi híreknek megfelelően elveszítette a jogot az Apple termékek (iPhone) kizárólagos értékesítésére. Elemzők szerint a legfőbb vetélytárs, Verizon Communications 12 millió darabot értékesíthet jövő évben. Az AT&T árfolyama 1,1%-ot esett.
- Zárás utáni hír szerint a Yahoo! igazgatótanácsa jóváhagyta, hogy a vállalat az elkövetkező 3 évben 3 milliárd dollár értékben vásároljon vissza részvényt. A hír pozitív hatással lehet az internetes vállalat részvényárfolyamára.
- Az első kereskedési napján 41%-kal bővült a Tesla Motors elektronikus autókat gyártó vállalat árfolyama. A részvények 23,9 dolláron zártak a 17 dolláros kibocsátási érték után. Az autógyártó még eddig nem tudott felmutatni profitot.

Olaj és arany:

- Tovább esett az olaj árfolyama annak ellenére, hogy a vártnál jóval nagyobb mértékben estek vissza az USA kőolajkészletei. A benzinkészletek azonban emelkedtek.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal közlése szerint 2 millió hordóval szűkültek az amerikai kőolajkészletek, a várt 1 millió hordóval szemben. A benzin készletek 537 ezer hordóval emelkedtek, ami a benzin iránti alacsonyabb keresletre utal. Az üzemanyag terén az elemzői konszenzus 400 ezer hordós szűkülésre számított.
- Az arany ára továbbra sem mozdult az 1.240 dolláros szintről.

Távol-Kelet:

- Tovább süllyedtek ma reggel az ázsiai indexek (Nikkei -2,1%, Shanghai -0,7%, Hang Seng -0,6%, Kospi -0,6%, All Ordinaries -1,4%).
- A kínai júniusi beszerzési menedzser indexe is arra utal, hogy az ország gazdaságának bővülése visszavett dinamizmusából. Az index a májusi 53,9 pontról 52,1 pontra esett. Hasonló tendenciáról tanúskodik az HSBC júniusi kínai PMI-a, mely 52,7-ről 50,4-re esett. Ezen kívül a kínai Statisztikai Hivatal adatai szerint az export csak egyre kisebb mértékben bővül, és a kilátások gyászosak.
- A negatív hangulatot az sem tudta ellensúlyozni, hogy a japán nemzeti bank által készített tankan felmérés szerint a nagyvállalatok optimistábbak a jövőt illetően. A szentiment-mutató +1-re nőtt a májusi -14-ről. Két éve ez az első alkalom, hogy pozitív értéket mutat az indikátor és az elemzők is csak -4-et vártak.
- Japánban a technológiai papírokat és az autógyártókat adták (Hitachi -2,8%, Canon -2,1%, Toyota -1,3%, Nissan -1,9%, Honda -3,0%). Az exportőröket az erős jen érintette negatívan, ráadásul a Sonynak vissza kell hívnia 535.000 Vaio laptopot, mert azok megolvadnak.

Devizák:

- Tegnap enyhén gyengült a dollár az euróval szemben (1,223), de nagyobb elmozdulást továbbra sem láthattunk, a 20 napos mozgóátlag tartja a devizapárt.
- Tovább erősödött a jen, a 88,1-es támaszig csökkent a reggeli órákban az árfolyam.
- A forint erősödött tegnap, de ma hajnalban már ismét gyengülésnek indult a hazai fizetőeszköz, az árfolyam 286 forintot súrolja.

Határidős piacok:

- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Tegnap csak elfáradtak az amerikai piacok annak köszönhetően, hogy a Moody's bejelentette, fölülvizsgálja Spanyolország hitelbesorolását. Ez persze vicc. Hiszen senki sem gondolhatta, hogy azután, hogy más hitelminősítők már lerontották Spanyolország hitelbesorolását, a Moody's megtartja a legjobb Aaa kategóriában az ország hitelminősítését. Vagyis -logikusan következik- nem ez az esetleges hitelleminősítés okozta az újabb zuhanást az amerikai piacokon. Az ok igen egyszerű. Eddig 'szép új' világot áraztak a befektetők. Azt gondolták, hogy 2011-től minden ott folytatódik, ahol abbamaradt 2008-ban. A szikár valóság pedig azt mutatja, hogy nem ott fognak folytatódni a dolgok, s nem is 2011-től, hanem jó esetben 2012-től. Ennek ellenére hiszünk abban, hogy a világ gazdasága magához fog térni, de előbb még a lejtmenet folytatódik, ami a technikai alakzatok alapján még cirka fél évig tarthat, s a további süllyedés mértéke is elérheti a jelenlegi szintről számított 20%-ot. (Vannak olyan instrumentumok, amelyekben ez a csökkenés akár nagyobb is lehet.)

Rövid hírek

- Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tegnap a kormányszóvivői tájékoztatón elmondta, hogy a bankadóval kapcsolatos döntéseket néhány napon belül meghozzák. (i) a bankoktól 120 milliárd forintot vár a kormány, (ii) a biztosítóknak 36 milliárdot kell befizetni, (iii) a kormány dönt a devizahitelezésről is, vagyis devizában denominált hitel esetén nem lehet majd jelzálogjogot bejegyezni, (iv) a kormány létre kívánja hozni a Nemzeti Eszközkezelő Társaságot, ami átvenné a bankoktól a problémás devizahitel állományt. Lényegében új információ továbbra sem hangzott el, így sem az OTP, sem az FHB árfolyamára nem fog hatást gyakorolni.
- Sajtóértesülések szerint a Magyar Bankszövetség igazgatósága lemondását fontolgatja, amennyiben a kormány hétvégéig nem tesz engedményeket a tervezett bankadóval kapcsolatban.
- A Synergon 2010. június 28-29-én 360.141 darab saját részvényt vásárolt 712,37 forintos átlagáron. A Synergon és leányvállalatai a bejelentett tranzakció után összesen 1.522.150 darab saját részvénnyel rendelkeznek.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.
Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo