Nemzetközi hírek
USA: Folytatták tegnap esésüket az amerikai indexek, a nap során megjelent elbizonytalanító hírek következtében (Dow -1%; S&P -1%; Nasdaq -0,8%). A német ipari termelés a várt 1%-os bővülés helyett 1,8%-ot esett októberben, így az év/év alapú index 12,4%-os visszaesést mutat tavaly októberhez képest. Nyitás előtt jelent meg az a hír is, miszerint a nemrég bajba jutott, a dubai pálmafa-sziget építéséről híressé vált Nakheel vállalat (a Dubai World leányvállalata) 3,65 milliárd dolláros veszteséget ért el az első pénzügyi félévben, az ingatlanárak összeesése miatt. Egy évvel korábban még 720 millió dollár nyereségről számolt be a társaság egy félév során. Újra felmerült tehát a befektetők félelme, hogy a vállalat nem fog tudni megállapodásra jutni hitelezőivel a kötelezettségek átstrukturálásáról, és konkrét állami garancia híján az állami vállalat csődbe juthat. A Moody's 6 dubai vállalat hitelbesorolását minősítette le, a Dubai tőzsde pedig tegnap is tovább folytatta heves gyengülését. Nem segítette az amerikai piacokat az a hír sem, miszerint a Moody's - nem sokkal azelőtt, hogy a Fitch Görögország hitelbesorolását csökkentette - megemlítette, hogy az USA és az Egyesült Királyság hitelminősítése a legmagasabb, Aaa besorolás alsó határát súrolják a romló államadóssági, és államháztartási helyzet miatt. Az egyetlen megnyugtató hír az volt, hogy ezúttal Bernanke Fed elnök megerősítette, a következő év továbbra is az alacsony kamatokról, és a likviditásbőségről fog szólni, mivel a magas munkanélküliség súlya nehezedik a gazdaságra. Úgy tűnik, hetente el kell mondani, hogy az ingyen pénzcsapokat továbbra sem zárják el, hogy a befektetők ne essenek pánikba.
Olaj és arany: Folytatta az esést az olaj ára is, immár a hordónként 73 dolláros erős szint is veszélybe került. Amennyiben ez a szint is törik, úgy 65 dollárig nyitva lesz az út, az esés jó eséllyel csak ott állhat meg. Ha azonban a 73 dolláros szint tart, akkor a 76,5 dolláros szintet még visszatesztelheti az árfolyam. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal ma délután teszi közzé szokásos heti olajkészlet adatait. Az elemzők ezúttal 250 ezer hordós emelkedést várnak a kőolaj, és 1,6 millió hordós emelkedést a benzin terén. Az arany ára folytatta az eróziót, 1.132 dollárig csökkent tegnap az unciánkénti árfolyam. A háttérben a dollár további erősödése áll.
Távol-Kelet: Jelentős mínuszban tartózkodnak a reggeli órákban az ázsiai indexek (Nikkei -1,3%; Hang Seng -1%; Shanghai -1,7%; Kospi +0,4%). Görögország leminősítése mellett a kiábrándító japán GDP adat is erősítette a negatív hangulatot. A bruttó hazai termék reálértéken 1,3%-kal nőtt a harmadik negyedévben (évesítve), míg az elemzői konszenzus 2,8%-os bővülést várt. A pénzügyi cégek vezetik az esést Japánban, a Mitsubishi Financial 5,2 százalék, a Mizuho Financial 3 százalék mínuszban tartózkodik. A jen elmúlt pár napi erősödése is elbizonytalanítja az exportorientált gazdaság szereplőit.
Devizák: Folytatódott a dollár erősödése az euróval szemben, újabb támaszhoz érkezett a devizapár. Jelenleg 1,472 az árfolyam. A japán jen is nagyot erősödött, a reggeli órákban 88,4 környékén mozog az USD/JPY. A forint irányt váltott tegnap és 270 forintról a 275-ös ellenállásig rallyzott az árfolyam. Jelenleg 274,4 az EUR/HUF.
Határidős piacok: Az USA határidős indexei ma reggel a enyhe pozitív tartományban tartózkodnak.
Erste kommentár
A Moody's jelzése, hogy az USA akár el is veszítheti legmagasabb, Aaa hitelminősítését, egy erős jel volt a piacok számára, hogy nincs minden rendben a magas államháztartási hiány miatt eladósodott Egyesült Államok háza táján. A Moody's Bloombergnek adott interjúja szerint a hír hatására erős döntéshozói reakcióra számítanak. Egyelőre csak Bernanke sietett megerősíteni, hogy jövőre is alacsonyan maradhat az irányadó kamatráta, így az ingyen pénz korszaka továbbra is fennmarad. Úgy gondoljuk azonban, hogy bár az USA valóban erősen függ a külföldi finanszírozástól, ugyanúgy függ a külföld is a világ legnagyobb gazdaságától. Egyedül Kína tudná bedönteni az Egyesült Államokat a jelenlegi finanszírozási szerkezet mellett, ez viszont egyenes út lenne a jelenlegi kínai politikai és gazdasági rendszer összeomlásához. A szimbiózis, ami kialakult az USA és a távol-keleti országok között olyan erős, hogy egyik sem létezhetne már a másik nélkül. Így nem gondoljuk, hogy félni kéne attól, hogy Amerika a közeljövőben nem kapná meg a kívánt mértékű külföldi finanszírozást. Ne feledjük azt sem, hogy a világ messze legnagyobb haderejével rendelkező országáról beszélünk, mely katonailag akár egymagában szembeszállhatna a világ többi részével.
Vállalati hírek
A horvát ügyészség vizsgálja a MOL-INA ügyletet
A horvát államügyészség (DORH) tegnap honlapján közölte, hogy november 20-a óta vizsgálja a MOL által a horvát kormánnyal kötött ügyletet. A bejelentésre az után került sor, hogy Stipe Mesic horvát elnök megsürgette a vizsgálatot. Az ügyészség arra kérte a feleket, hogy mutassák be a tranzakció dokumentumait. A MOL közölte, hogy nem vásárolt INA részvényeket a horvát kormánytól legutóbbi tranzakciója során és hogy visszautasít minden vádat. Egyrészt az ügy hátterében a kormánypártok elleni politikai támadás húzódik az ellenzéki pártok részéről. Másrészt a válságnak köszönhetően a kormánynak nem áll szándékában az ügylet lezárása, vagyis a veszteséges gáz üzletág megvásárlása. Ennek következtében azonban a zárolási periódus (3+2 év) és a kormány elővásárlási joga nem léptek érvénybe. Nem kizárt, hogy az államügyészség vizsgálatának célja, hogy nyomást gyakoroljon a MOL-ra, hogy az módosítsa az eredeti megegyezését a kormánnyal. Véleményünk szerint kevés a valószínűsége annak, hogy a MOL eladja 47,2%-os INA részesedését. Mindent egybevetve a hír negatív mivel azt sugallja, hogy az ügylet jóval később zárul, mint ahogy az eredetileg várható volt, melynek következtében a finomítók tervezett fejlesztései is késnek. Utóbbi miatt a profitabilitási mutatók javulása is eltolódik, ami negatívan érinti az értékeklést.
MOL: Piaci spekulációk szerint a Bajnai Gordon miniszterelnök által felajánlott plusz 200 afganisztáni katonáért cserében Amerika segítséget nyújtana a MOL-nak a kurdisztáni projektben. Árfolyamhatásra nem számítunk. A Világgazdaság szerint a MOL és a Gazprom közösen egy 1,3 milliárd köbméteres gáztárolón dolgozik Pusztaföldváron. A hír pozitív, azonban árfolyamhatásra nem számítunk.
Érvénybe lép az Mtelekom 2008-as közgyűlési határozatait érvénytelenítő bírósági döntés
A 2008. május 23-án két kisrészvényes által indított perben 2009. május 13-án kihirdetett elsőfokú, a 2008. április 25-i közgyűlési határozatokat (egy eljárási jellegű határozat kivételével) hatályon kívül helyező ítélet jogerőre emelkedik, mivel a Magyar Telekomot képviselő ügyvédi iroda igazolási kérelmét a Fővárosi Ítélőtábla 2009. november 2-án kelt - a Magyar Telekom által 2009. december 8-án kézhez vett - végzésében elutasította. Az érintett közgyűlési határozatokat megerősítő közgyűlési határozatokkal fog eleget tenni a társaság az ítéletnek. A fent említett elsőfokú ítélet 2009. július 7-i hatállyal helyezi hatályon kívül a tárgyát képező közgyűlési határozatokat, ideértve az osztalékra vonatkozó határozatot is. Ebből következően a 2007. évre vonatkozóan 2009. július 6-ig kifizetett osztalék változatlanul osztaléknak minősül, a részvényesekre nézve az ítélet semmilyen kötelezettséggel, illetve tennivalóval nem jár.
Rövid hírek
- A Richter 2009. december 7-én 5.000 db saját részvényt vásárolt a BÉT-en 42.974 Ft/db átlagáron. Ezzel a 2009. december 1-én adott megbízás teljesült. 2009. december 7-én a saját részvény állomány 62.046 db volt.
- 13,73 milliárd forintot költött K+F projektekre a Richter ez év első kilenc hónapjában, mondta el Beke Zsuzsa, a Richter szóvivője a Világgazdaságnak. Ugyanakkor a megszorítások és a kedvezőtlen ipari környezet nem támogatják a hasonló befektetéseket, sőt, a már meglevők is veszélybe kerülhetnek. Bár a törvények lehetővé teszik, hogy a gyógyszercégek levonják K+F ráfordításaikat a 12%-os különadóból, azonban az OEP kassza hiányát is ezekkel a cégekkel fizettetnék meg. A cikk új információt nem tartalmaz, ezért árfolyamhatásra sem számítunk.
- A T-Mobile és a T-Home digitáliskönyv-olvasók piacra dobását tervezi a közeljövőben.
- Az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) az Mtelekom-nak ítélte idén az Év Legegészségesebb Munkahelye díjat.
- OTP, FHB: Az országgyűlés hétfőn megszavazta azt a módosító indítványt, mely szabályozza a bankok által kibocsátott kártyák utáni jutalék (ún. interchange díj) mértékét. A bankok nem értenek egyet az indítvánnyal, mivel az abban szereplő díj mértéke nem fedezi a kártyák kibocsátási és üzemben tartási költségeit.
Makrogazdasági hírek
- Ma teszik közzé a 3. negyedéves végleges GDP számokat (előző adat: -7,2% év/év). Az októberi előzetes külkereskedelmi mérleg adatokat 9-kor publikálják. A piac 309 millió eurót vár, szeptemberben az adat 477,1 millió euró volt. Tegnap tették közzé az októberi ipari termelést, ami éves szinten 10,8%-os csökkenést mutatott (1,8% emelkedés hó/hó alapon) a várt 12,2%-os csökkenéssel szemben.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.