Nemzetközi hírek
USA: Pénteken ismét emelkedő napot láthattunk a tengerentúli piacokon (Dow +0,1%; S&P +0,2%; Nasdaq +0,1%). A kezdeti negatív hangulat gyorsan elszállt, nem szegte a befektetők kedvét a Fed csütörtöki lépése, mely során 0,75%-ra emelte a bankok felé nyújtott hiteleik kamatát. A fogyasztói árindex vártnál kisebb emelkedése (2,6% év/év), azt jelzi, hogy egyelőre még nem kell tartani a Fed alapkamat emelésétől, amit pozitívan értékelt a piac. Jó hír, hogy egyre kevésbé látszik a félelem az esetleges monetáris szigorítási lépésektől, főleg, ha a fékek behúzása továbbra is hasonló óvatossággal zajlik majd.
Olaj és arany: Tovább emelkedett az olaj ára, jelenleg 80 dollár fölött jár a hordónkénti árfolyam. A vevők egyre inkább bíznak a világgazdaság talpraállásában. 63%-kal, 63 ezer hordó fölé nőtt a nettó spekulatív pozíciók száma a nyersanyag piacán. Az arany ára is emelkedett a dollár pénteki gyengülésének hatására. Jelenleg 1.124 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
Távol-Kelet: A nyersanyagcégek segítik Ázsiát az emelkedésben. Sokan gondolják úgy, hogy a piac túlreagálta a Fed lépését, ami tulajdonképpen inkább pozitív jel, mivel a gazdaság talpra állására utal és így visszaveszegetik a korábban eladott részvényeket (Nikkei +2,7%, Hang Seng +2,4%, Shanghai +0,0%, Kospi +2,1%, All Ordinaries +1,3%). A világ legnagyobb olajfinomító komplexumának tulajdonosa, a Reliance Industries 14,5 milliárd dollárra emelte a csődbe jutott LyondellBasell Industries-ra tett ajánlatát. A Sun Hung Kai Properties részvényei hatalmasat ugrottak, miután az ingatlanfejlesztő 900 lakást értékesített Hong Kongban a hétvégén 540 millió dollár értékben. Kiderült, hogy míg Kína decemberben csökkentette amerikai kötvényállományát, addig Japán rekord mennyiséget halmozott fel ugyanebből az eszközből. A Moody's bejelentette, hogy amennyiben Indiának sikerül előállnia egy hihető tervvel a költségvetési hiány csökkentésére, kiemelheti a „junk" kategóriából az ország hitelminősítését. A PCCW telekom cég árfolyama 1,4%-kal esett a Hong Kong-i tőzsdén, miután a hétvégén a cégnél látogatást tett a rendőrség az elnök, Richard Le tavalyi privatizációs ügye miatt.
Devizák: Korrekció indult pénteken a dollár piacán, 1,363-ig emelkedett az EUR/USD árfolyama. A jen a 92,3-as ellenállással küzd, a szint áttörését nehezíti, hogy a 200 napos mozgóátlag is itt húzódik. A reggeli órákban 91,6 környékén mozog az USD/JPY. A forint továbbra is a 270-273 közötti sávban mozog, ma reggel a sáv alsó szélét közelíti.
Határidős piacok: A pénteki prompt piaci emelkedés után, ma reggel pluszban tartózkodnak a határidős részvényindexek az USA-ban.
Erste kommentár
Habár a börzék száguldoznak tovább fölfelé, továbbra is forró a talaj a görög államadósság körül. Pénteken felröppent a hír, hogy Németország egy 20-25Mrd eurós javaslattal áll az EMU-s tagállamok elé. Persze ez a hitel a várható idei 53Mrd eurós kötvénykibocsátásnak csak majdnem a fele lett volna, de egy ilyen jelentős segítség már a piacokon is megnyugvást hozott volna. Aztán szombaton a német pénzügyminisztérium cáfolt, miközben Papandreou, a görög miniszterelnök világgá kürtölte, hogy kész további adóemelésekre és további bércsökkentések bevezetésére. Sőt, azt is hozzátette, hogy a társadalom 50-60%-a a reformok mellett áll.
Különben is Görögországnak nincs szüksége segítségre „csak" arra, hogy ugyanolyan feltételekkel kapjon hitelt, mint bárki más. (Ergo mégis kell az a segítség.) Szóval látszik, hogy szülnek a hegyek, de egyelőre nem tudjuk, hogy mit. Mindeközben az amerikai inflációs adatok (alacsonyabbak a vártnál) rádöbbentették a piaci szereplőket arra, hogy a Fed tényleg a bankok lélegeztető gépről való lekapcsolásának szánta a diszkontráta emelést, s nem a kamatemelési ciklus kezdetéről van szó. Így hát mindenki újra a vételi oldalra állt, s ez nem lesz itthon sem másképp.
Rövid hírek
- MOL: A Falcon bejelentette, hogy korábbi partnerei, a MOL és az Exxon kiszállnak a makói gázprojektből. A MOL és az Exxon eddig mintegy 50 millió dollárt költött a próbafúrásokra, ám azok sikertelensége miatt úgy döntöttek, nem kívánnak többet áldozni a kutatásokra.
- Az FHB bejelentette, hogy visszaváltotta különleges osztalékelsőbbségi részvényeit. A visszavásárlási ár megegyezik a 30 milliárd forintos kibocsátási értékkel. A lépés mindenképpen kedvező, hiszen azt mutatja, hogy jól alakulnak a dolgok az FHB-nál, és már nincs szükség az állami tőke jelenlétére. Jelentős árfolyamhatásra nem számítunk.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.