Ha nem sikerül a mutatvány, akkor jöhet újra a recesszió

Nagyon halovány ez a forduló. S erre még az sem mentség, hogy a gyenge emelkedést, a Fed elnöke, Bernanke törte derékba, a tegnapi nyilatkozatával. Szerinte ugyanis nincs szükség QE3-ra. Mivel gyengék a gazdasági adatok ezért ebben a befektetők kételkednek. Így a nap végére újra inkább az eladók kerültek túlsúlyba. Ugyanis eddig semmi jele annak, hogy a QE2 kifutásával tényleg saját lábra állna a gazdaság.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemzetközi hírek

USA

-Az egész napos szép teljesítményt (+0,5-0,6%) követően, az utolsó kereskedési órában megjelenő hatalmas eladói hullám húzta mínuszba az amerikai részvényindexeket (Dow -0,2%; S&P -0,1%; Nasdaq 0%).

- Ben Bernanke Fed elnök a kereskedés vége előtt 15 perccel beszélt arról, hogy a jelenlegi kondíciók fennmaradnak, júniusban kifut a 600 milliárd dolláros kötvényvásárlási program (QE2), és ezt nem követi újabb monetáris stimulus (QE3). A QE2 keretében vásárolt kötvények lejáró törlesztéseiből új állampapírokat vásárolnak.

- A Fed elnök elmondta, hogy valóban a potenciális alatt teljesít az amerikai gazdaság, a foglalkoztatottság lassan bővül. A második félévben azonban már bízik, véleménye szerint erősebb növekedés, és gyorsuló foglalkoztatottság jellemezheti az év második felét. A Fed mérsékelt árnövekedésre számít, de ha ez tévesnek bizonyul, illetve változnak a várakozások, úgy a Fednek lépnie kell Bernanke szerint.

- A befektetők nem örültek túlzottan az elnök szavainak, a QE3-ra spekulálók visszavonulót fújtak, de azok sem örülhettek, akik úgy gondolták, hogy inflációtól függetlenül hosszú távon rekord alacsonyan maradhat az alapkamat.

- Leggyengébben ismét a bankpapírok teljesítettek, a Bank of America 1,7%-ot veszített értékéből.

Olaj és arany:

- A tegnapi stagnálás után ma 0,5%-ot esett a WTI kőolaj ára, jelenleg 98,5 dolláron folyik a kereskedés.

- Az OPEC ma ülésezik Bécsben. A piac feszülten várja, hogy a kitermelési kvótáit bővíti-e a szervezet, hogy leszorítsa a világgazdaságinövekedésére káros, magas olajárat.

- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma teszi közzé az amerikai készletek múlt heti változását. Az elemzők 1,37 millió hordós csökkenést várnak a kőolaj terén, míg a benzinkészletek 1 millió hordóval emelkedhettek.

- Az arany ára kis mértékben, 0,2%-kal esett ma reggel, és jelenleg 1.540 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet:

- A negatív tartományban volt a börzék többsége ma reggel is (Nikkei +0,1%, Shanghai -0,1%, Hang Seng -0,7%, Kospi -0,8%, All Ordinaries -0,7%).

- A japán kormány megduplázta a sérült fukusimai atomerőmű okozta sugárszennyezés becsült mértékét. A tokiói vezetés a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséghez címzett keddi dokumentumban elismerte, hogy Japán nem volt felkészülve egy ekkora balesetre, a március 11-i földrengést követő szökőár pedig a korábbi becslésnél nagyobb kárt okozott a Fukusima 1. atomerőműben. Következésképp ismét nyomás nehezedett a Tepco árfolyamára (-7,4%).

- Az erősödő jennek köszönhetően veszítettek értékükből az autógyártók (Honda -1,1%, Nissan -0,4%), azonban korrigált a hackertámadások miatt napok óta nyomás alatt levő Sony (+0,4%).

- Japán folyó fizetési mérlegének többlete 69,5%-kal csökkent áprilisban (405,6 milliárd jenre), mivel a márciusi katasztrófa után jelentős mértékben visszaesett az export (-12,7% év/év). Az import 12,3%-kal nőtt.

- A Hong Kong-i index már negyedik napja esik, elsősorban a pénzügyi részvényeknek köszönhetően. A befektetők árgus szemekkel figyelnek minden olyan bejelentést, ami további fiskális intézkedésekre utalhat. Ma reggel hivatalos források azt mondták, hogy hosszú távon a kínai infláció 3-5% között lehet az emelkedő lakás- és nyersanyagárak miatt.

- A csökkenő nyersanyagárak miatt az ausztrál index sem tudott feltápászkodni (Woodside Petroleum -2,6%).

Devizák:

- Folytatódott tegnap a dollárgyengülés, az árfolyam 1,467-ig emelkedett. Az 1,495-ös maximumot hamarosan elérheti az árfolyam.

- Az USD/JPY devizapár piacán tegnap nem volt látványos elmozdulás, az árfolyam 80 környékén mozgott. Az átmeneti megálló után folytatódhat a jenerősödés, és hamarosan eléri a 79,6-os támaszt az árfolyam.

- A forint tegnap lepattant a 266,5-ös ellenállásról, és 265-ig erősödött.

Határidős piacok:

- Kis mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Nagyon halovány ez a forduló. S erre még az sem mentség, hogy a gyenge emelkedést, a Fed elnöke, Bernanke törte derékba, a tegnapi nyilatkozatával. Szerinte ugyanis nincs szükség QE3-ra. Mivel gyengék a gazdasági adatok ezért ebben a befektetők kételkednek. Így a nap végére újra inkább az eladók kerültek túlsúlyba. Ugyanis eddig semmi jele annak, hogy a QE2 kifutásával tényleg saját lábra állna a gazdaság. Ha pedig nem sikerül a mutatvány, akkor jöhet újra a recesszió. Mi viszont nem tudjuk elképzelni, hogy a Fed ne avatkozna közbe harmadszor is. Hiszen elkölteni újabb 500-1 000 Mrd dollárt simán megy. S csekély áldozat a túlélésért. Csak segít elinflálni a pénzt és az adóságokat. Bernake azt is elmondta, hogy a nyersanyag lufit nem az Ő pénzük okozza, hanem valami más. Mi más? Szerintünk a Fed pénze az, ez a visszacsatolás. S azt is mutatja, hogy csak pénzzel ezt a válságot nem lehet megoldani. Növelni kell a foglalkoztatottságot, a vásárlóerőt. Akkor megindulhat egy fellendülés. Egy érdekes adat. 80% fölé emelkedett a kapacitás kihasználtság. Ez jó. Ugyanis a vállaltok a sok pénzpumpának, a hatékonyság növekedésnek és a csak kicsit visszaeső amerikai fogyasztásnak köszönhetően mára tele vannak pénzzel. Ha elérnek egy kritikus szintet a termelő eszközök kihasználtságában, akkor el kezdenek beruházni. Az pedig munkahelyeket szül, jövedelmet generál, s végre elindulhat a reálgazdasági fellendülés. Kérdés, hogy mikor következik el ez az idő. Mostanában (néhány hónap) vagy csak 1-2 év távlatában. Ha az utóbbi, akkor szükség lesz a QE3-ra. Ha Bernanke-nak van igaza, akkor hamarosan látni fogjuk ezt az aktivitást. Különben vannak pozitív jelek. Pl. az Állami Nyomda ma jelentett be egy 800 millió forintos beruházást. Ilyenből, na meg ennél nagyobból kellene több!

Vállalati hírek

800 millió forintos fejlesztés az Állami Nyomdánál

Az Állami Nyomda legnagyobb fejlesztését indította el az évtizedben. A 800 millió forintos (3 millió eurós) beruházás lehetővé teszi, hogy bankkártyaként, elektronikus közlekedési bérletként, vagy akár törzsvásárlói kártyaként lehessen használni a mobiltelefont. Az okostelefonok és a mobil fizetés egyre szélesebb körű terjedésével folyamatosan nő az igény az adatbiztonságra, melyben az Állami Nyomda nagy tapasztalatokkal rendelkezik. A cég a projekthez 210 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatást kap, melyhez 600 milliárd forintnyi önerőt tesz hozzá.

A hír egyértelműen kedvező, és pozitív árfolyamhatásra számítunk. Az cég azzal számol, hogy 3 éven belül megtérül a projekt, ami évi 200 millió forint többlet profitot jelent. Az általunk használt 10,8%-os tőkeköltséggel számolva a projekt 1,25 milliárd forinttal (részvényenként 87 forinttal) növelheti a cég értékét.

Ugyanakkor bizonyos részletek (pl. a szolgáltatás elindításának kezdete) még nem ismertek, így ezen adatok egyelőre csak durva becslések.

Rövid hírek

- A Fitch tegnap megerősítette az OTP 3-as support besorolását, míg az orosz leánybank hosszú távú kilátását negatívról stabilra javította. Pozitív, de piaci hatása nincs.

- 100 milliárd forintos hitelprogramot indított az OTP Széchenyi 500 néven középvállalkozások számára június 1-től. Pozitív, de piaci hatása nincs.

- Gyógyszergyártók: Pozitív meglepetést okozott az Egészségbiztosítási Alap (E-Alap) májusi egyenlege, mely a várt 38,1 milliárd forintos deficit helyett csak 9,1 milliárdos mínuszt mutatott.

- Az E-Star tegnap arról tájékoztatta a tőzsdét, hogy 2011. június 7-én vagy 8-án a társaság olyan jelentős ügyletet kíván kötni, amely a részvények árfolyamát jelentős mértékben befolyásolhatja. Erre tekintettel kérte részvényei kereskedésének felfüggesztését, ami a mai kereskedés zárásáig lesz érvényben. A bejelentés témája sok minden lehet: Az EETEK akvizíciójának finanszírozására talált megoldás, egy új projekt, banki refinanszírozás, lengyel kötvényprogram.

- A Rába tegnap Győr önkormányzatával karöltve tartott sajtótájékoztatót, melyben bemutatta új ingatlanstratégiáját. A Rábának 43 hektáros telke van Győr belvárosában. A válság előtt ezt az Engel Csoporttal próbálta hasznosítani, azonban a válság súlyos csapás mért az ingatlanpiacra. Most a piac a talpra állás jeleit mutatja, ezért a Rába úgy döntött, hogy az önkormányzattal együttműködve hasznosítja a területet (a következő 10-15 évben öt fázisban). A partnerek hazai és külföldi befektetőket keresnek a projekthez, melynek várható értéke 150 milliárd forint. Ennek érdekében a partnerek együtt vesznek részt konferenciákon és kiállításokon. A hír kedvező, azonban a piac már korábban értesült arról, hogy a Rába sajtótájékoztatót tart az új ingatlanstratégiával kapcsolatban, így az elmúlt napok árfolyam-emelkedése ennek tudható be. Ugyanakkor a finanszírozó partner megtalálása elég nagy kihívás lehet, ami kockázatot jelent.

Gazdasági hírek

- A májusi költségvetési deficit 58 milliárd forint lett, ami megfelelt a várakozásoknak. Ennek eredményeképp az első 5 havi hiány már eléri az éves cél 105,4%-át (724,2 milliárd forint). A kormány az év második felében magasabb bevétetekkel számol (nyugdíjpénztárak, bankadó, stb.), így az éves hiánycél nincs veszélyben.

- Az Európai Bizottság szerint azonban a 2012-es hiánycél veszélyben lehet, hiszen a GDP arányos hiány elérheti a 3,3%-ot, ha a kormány nem eszközöl további egyenlegjavító intézkedéseket. Úgy véljük, a kormány eltökélt az adósságcsökkentés kérdésében, így további lépések várhatók. Árfolyamhatásra egyelőre nem számítunk.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo