Nemzetközi hírek
USA: Mínuszban zárt pénteken az S&P és a Dow, a Nasdaq azonban elérte a pozitív tartományt nap végére (Dow -0,4%; S&P -0,3%; Nasdaq +0,3%). A pénzügyi szektor 0-ban zárt összességében, az olaj és energiapapírok vezették az esést. A piacokat továbbra is a görögökkel kapcsolatos hírek mozgatják, de hétvégén Dubai is a figyelem középpontjába került . A dubai részvények estek a vasárnapi kereskedésben, mivel egyre fokozódnak az aggodalmak a Dubai World állami tulajdonú ingatlanfejlesztő hitelezőivel való megegyezés körül.
A nemzetközi bizonytalanságot növeli, hogy Görögországgal kapcsolatosan továbbra sincs konkrét információ arról, hogy mit is rejt az, hogy az EU „politikai támogatást" nyújt a hatalmas költségvetési hiánnyal küzdő délkelet-európai államnak. Ma Brüsszelben ismét tárgyalásokat folytatnak e kérdésről az eurózóna országok képviselői. A januári amerikai kiskereskedelmi forgalom, minden ízben meghaladta a várakozásokat. Hó/hó alapon 0,5%-kal bővült a mutató a várt 0,3%-kal szemben, míg kiszűrve a gépkocsi-értékesítési adatokat, 0,6%-os volt a növekedés. Az elemzők által előrejelzett emelkedéssel szemben, 73,7 pontra csökkent a Michigani Egyetem februári előzetes fogyasztói bizalmi indexe. Ma az Elnökök Napja miatt zárva tartanak az amerikai részvénypiacok.
Olaj és arany: Pénteken 73 dollár alá esett az olaj ára, majd zárásra 74 dollár fölött zárt a kurzus. Nem sikerült tehát áttörni a 75 dolláros szintet, ismét a 200 napos mozgóátlag (71,3) felé fordulhat az árfolyam. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal jelentése szerint 2,4 millió hordóval nőttek a kőolajkészletek és a benzinkészletek is. Ez mindkét esetben jelentősen meghaladja a várakozásokat. Nem segít a nyersanyag árfolyamának, hogy Kína tovább igyekszik hűteni a hitelezési aktivitást. Az arany továbbra is 1.090 dollár körül forog unciánként. A nemesfém tartani tudta az értékét annak ellenére, hogy a dollár tovább erősödött, és az euró 8 hónapos mélypontra esett a zöldhasúval szemben.
Távol-Kelet: Ázsiában sok piac zárva tartott az Új Holdév miatt (Shanghai, Hang Seng, Kospi), a nyitva levő piacok a negatív tartományban tartózkodtak (Nikkei -0,8%, All Ordinaries -0,4%). Kedvezőtlenül hatott a befektetői hangulatra, hogy Kínában pénteken 0,5%-kal megemelték a kötelező tartalékráta szintjét. Még az sem adott lendületet a piacnak, hogy Japán gazdasága a vártnál nagyobb mértékben bővült az utolsó negyedévben az ázsiai exportnak köszönhetően (4Q09: +1,1%, 2009: +4,6% év/év). A gyenge jen azonban segítette az exportcégeket (Tokyo Electron +1,6%, Sony +0,5%). A fejlődő világ legnagyobb telefontársasága jöhet létre, ha rábólintanak az indiai Bharti Airtel (-3,3%) 10,7 milliárd dolláros ajánlatára az afrikai Zain African-nél (utóbbi a kuvaiti Mobile Telecommunications leánya). A Samsung nem késlekedett sokat a bejelentéssel: egy olyan táblagépet kívánnak piacra dobni, mely az Apple iPad-jének versenytársa lehet. Az elmúlt nyolc hónap legnagyobb esését produkálta a Shinsei Bank (-5,8%) a tokyo-i piacon, miután egyes hírek szerint nem vezettek eredményre az Aozora Bankkal (-1,8%) folytatott tárgyalások egy esetleges egyesülésről.
Devizák: Tovább erősödött az EUR/USD, jelenleg már 1,358-nál jár az árfolyam. A jen enyhén gyengült a dollárral szemben, a reggeli órákban 90,1 az árfolyam. Az EUR/HUF nagyot erősödött pénteken, de ma reggel már 271 közelébe gyengült vissza a forint.
Határidős piacok: Az amerikai határidős indexek mínuszban tartózkodnak, az európai futures piacok azonban pluszban nyitottak.
Erste kommentár
Úgy tűnik, hogy Görögország megmentése kezd komédiába fulladni. Végül kiderült, hogy nem sikerült gyakorlatilag semmi komoly mentőakcióban megegyezni. Ma újra nekifutnak, de ha egyezség születik, a konkrét teendőket titokban tartják, nyilatkozta a tárgyalások egy szereplője. Mindenestre e rossz hírek ellenére a piacok továbbra is stagnálnak. A rövidtávú túladottság mára megszűnt, tehát akár újra esésbe kapcsolhatnak a piacok. Ugyanakkor ma az USA piacok zárva lesznek, vagyis iránymutatás nélkül maradunk. Ezért kíváncsian tekintünk a holnapi napra, annál is inkább, mert az európai döntéshozók újra nekiszaladnak a görög tervnek a mai napon.
Vállalati hírek
MOL: Egyszeri tételekkel a vártnál jobb, nélkülük rosszabb negyedik negyedéves eredmény
A ma hajnalban publikált számokat egy táblázatban foglaltuk össze (lásd alább). A várakozásoknál jobb eredmény egy egyszeri 51,7 milliárd forintos, INA-hoz köthető nem készpénzmozgással járó tételnek köszönhető. Erről a tételről részleteket valószínűleg csak az elemzői konferenciabeszélgetés után tudhatunk meg. Ha ezt a tételt nem vesszük figyelembe, akkkor a IV. negyedév eredménye 2 milliárd forint körüli veszteséget mutat. Az eredményt segítette a kuttaás termelés üzletág teljesítménye az INA konszolidációja után. A beruházások több mint 200 milliárd forinttal csökkentek 2009-ben. A nettó adósságállomány 924,7 milliárd volt év végén, melynek hátterében szintén az INA konszolidációja állt.
Kutatás-termelés: Pozitívan hatott az INA konszolidációja és az olajár negyedik negyedéves emelkedése. Az üzemi eredmény (egyszerui tételek nélkül) 47,6 miliárd forint volt, melyben benne van az INA 18,4 milliárdos hozzájárulása is. Alacsonyabb volt az értékcsökkenés, magasabb a szénhidrogén tartalék és az értékesített mennyiség, valamint az átlagos értékesítési árak.
Finomítás-kereskedelem: Nem volt jelentős javulás a külső feltételekben, mivel az átlagos finomítói marzs 6,4 dollárral csökkent tonnánként (-15% né/né). A benzin marzs 17 dollárral esett vissza tonnánként, míg a dízel marzs 4 dollárral. A brent-ural különbözet 0,7 dollárra szűkült hordónként, ami extrém alacsonynak számít. A szegmenst az alacsonyabb volumen, a gyenge dollár (forinttal szemben)és a saját felhasználású olajár emelkedése sújtotta.
Vegyipar: A szegmens veszteségbe fordult a negyedévben, miután csökkent az integrált petrolkémiai marzs (-24% né/né), melyet az alacsonyabb költségek, a magasabb polimer értékesítés, az alacsonyabb energiaárak és a hatékonyság növekedése csak részben tudtak ellentételezni. A monomer és polimer termelés negyedéves szinten stabil maradt, míg a TVK polimer kapacitásának kihasználtsága nőtt. A teljes értékesített mennyiség negyedéves szinten 7%-kal nőtt, a nehéz piaci helyzet ellenére
Gázüzletág: a vállalat nem közölte a negyedik negyedévre vonatkozó pontos részleteket, de a teljes 2009-es évet tekintve, a belföldi gázértékesítés bevétele 7,4 milliárd forinttal (+13% év/év), 66,2 milliárd forintra nőtt, a tarifaemelkedés pozitív hatása és a nagyobb kapacitáskihasználtság miatt. A gáztranzit 15,6 milliárd forintos eredménye év/év alapon nem változott, a kieső forgalmat ugyanis a gyenge forint ellensúlyozta. A gáz üzletág operatív eredménye összesen 40,8 milliárd forint lett, 34%-kal magasabb, év/év alapon.
Összességében a vállalat pozitív meglepetést okozott az erősebb upstream üzletág és INA konszolidáció révén. A finomítási és petrolkémiai divíziók a várakozásunknak megfelelően teljesítettek. A MOL stabil operatív eredményről számolt be gázüzletág területén. Pontosabb részletek a MOL mai elemzői konferenciabeszélgetése után várhatók.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.