December óta 30 milliárd eurónyi betét távozott a görög bankrendszerből. A Barclays és a Commerzbank elemzői szerint a jelenlegi helyzetben egyre nagyobb a grexit esélye. A görög kormány tranzakciós adó bevezetésétől reméli a költségvetési bevételek emelkedését. A Reuters értesülései szerint 0,1-0,2%-os adó 300-600 millió eurónyi plusz forrást jelentene évente. Elnézve a betétkivonást, ez a javaslat most olaj lenne a tűzre. 200 millió euróval emelte az EKB a görög bankoknak nyújtandó sürgősségi likviditási csatorna (ELA) keretösszegét, amely így már 80,2 milliárd eurót tesz ki. A fedezeti követelményt ugyanakkor nem emelték meg, így a beavatkozás becslések szerint még egy hónapig életben tarthatja a hellén bankrendszert.
Tegnap napon belül ismét történelmi csúcson járt az S&P500, de a grafikont elnézve a további emelkedés egyelőre várat magára. A hét elején látott kitörés után elfogyott az erő a piacról, és a tegnap megjelent Fed jegyzőkönyv (ahol azt írták, hogy júniusban nem valószínű még kamatemelés) sem tudott lendületet adni az árfolyamnak. A chicagói Fed elnök, Charles Evans tegnap Münchenben azt mondta, hogy a jövő év elejéig nem lenne jó a kamatemelés, és addig kellene várni a szigorítással, amíg a 2%-os inflációs cél nem kerül elérhető közelségbe. Visszatérve az S&P500 indexre, a további emelkedést megelőzheti egy korrekció, a 20 és a 30 napos mozgóátlagokat is visszatesztelheti az index.
A nyugat-európai piacokat nem befolyásolták ezek a hírek, de a DAX index nem tudott emelkedni a kitörés után. Egy átmeneti megtorpanást azonban további emelkedés követheti, mert számos technikai jelzés ezt támasztja alá. A hazai börzén felemás mozgások voltak. Míg a Richter visszapattant a 30 napos mozgóátlagról és nagyot rallyzott, addig az OTP mélyrepülésbe kezdett. A bankpapír akár 5.500 forintig is visszaeshet, a gyógyszerpapír esetében pedig a 4.780 forintos lokális maximum lehet a cél. Ma nyugodt kereskedésre, oldalazásra számítunk.
USA
- A tegnapi kereskedésben sem volt egyértelmű irány a tengerentúli börzéken. Napon belül volt egy felszúrás az indexekben, de zárásra a piac visszazuhant a nulla körüli tartományba (Dow -0,15%, Nasdaq 0,04%, S&P500 -0,09%).
- Tegnap jelent meg a Fed legutóbbi üléséről készült jegyzőkönyv, amelyben az szerepel, hogy a júniusi ülésen nagy valószínűséggel nem lesz kamatemelés. Az árfolyamhatás azonban minimális volt, mert a piac eddig is erre számított, ezért a jegyzőkönyv nem okozott nagy meglepetést.
- A szokásos heti munkanélküli segélykérelmek mellett, lakáspiaci adatok, Fed indexek, és beszerzési menedzser index érkezik a tengerentúlról.
- A Salesforce első negyedéves árbevétele 23%-kal 1,51 milliárd dollárra emelkedett, ami a vártnak megfelelő. Az egy részvényre jutó eredmény 16 centes értéke 2 centtel múlta felül a prognózisokat. A folyó negyedévben 17-18 cent közötti értékkel kalkulál a menedzsment, ami úgyszintén egybeesik a piaci vélekedéssel. A gyorsjelentés számaira közel 7%-ot emelkedett a papír.
- A korábbi híreknek megfelelően a Hewlett-Packard ma eladhatja hálózati üzletágát a kínai Tsinghua chipgyártónak. A vételár az ügyhöz közel álló források szerint 2,3 milliárd dollár lehet.
- A gyorsjelentések közül a Hewlett Packard mellett Best Buy, a Dollar Tree és a Ross Stores számaira lesz érdemes figyelni.
Európa
A reggeli mínuszok után minimális pluszokat láthattunk az európai tőzsdéktől. Továbbra is a görög megállapodás részleteire vár a piac. Szolgáltatóipari és feldolgozóipari beszerzési menedzser indexek sora érkezik a délelőtt folyamán a brit kiskereskedelmi adatok mellett.
Olaj, arany
A WTI 59,2 dolláron állt ma reggel. A befektetők mérlegelték a csökkenő olajkészletek és a növekvő fúrási tevékenység ellentétes hatásait. Az EIA jelentése szerint 2,67 millió hordóval csökkent a készletek nagysága. A befektetők szerint a 60 dollár közeli ár viszont aktivizálhatja a fúrások és repesztések számát, mivel egyre hatékonyabb az USA kitermelési iparága. Ez a két hatás egyelőre nem mozgatta meg az olaj árát, viszonylag kiegyensúlyozottá tette az árak alakulását.
Az arany 1.209 dollárig emelkedett. A befektetők árazzák, hogy a Fed júniusban nem emeli kamatait, sőt egyes vélemények szerint 2015-ben már nem lesz kamatemelés, ami az első alkalom lenne 2006 óta. A héten megjelent piaci adatok vegyesek voltak: az erős új házépítés ellensúlyozza a gyenge fogyasztói keresleti számokat.
Devizák
Nem volt túl nagy mozgás a forintban az euró ellenében, minimális gyengülés után 306,8-ig emelkedett a hazai fizetőeszköz. A régiós devizák közül a forint jól teljesített, a legrosszabb teljesítményt a lengyel zlotyi könyvelhette el.
A dollár erősödésének köszönhetően az USD/HUF visszapattant a 267 forintos támaszról, a hét elején és a ma reggeli kereskedésben már 276 forintnál jár a kurzus. A dollár tegnap tovább erősödött az euróval szemben, az árfolyam közelít az 1,104-es támaszhoz, ahol a 30 napos mozgóátlag is húzódik. A Fed jegyzőkönyve nem okozott nagy mozgást a devizapárban, de az EUR/USD kurzusa tovább süllyedhet a támasz törése esetén.
Távol-Kelet
Vegyes teljesítményt láthattunk az ázsiai tőzsdéken. A Nikkei értéke nem változott, a Hang Seng 0,3%-ot csökkent, a Shanghai index pedig 1,2%-ot emelkedett. A vártnál kisebb mértékű emelkedést láthattunk a HSBC által publikált kínai beszerzési menedzser indexben. Az előzetes adatok alapján a PMI értéke az áprilisi 48,9 pontról 49,1 pontra emelkedett, ami kisebb mértékű javulást mutat, mint a 49,3 pontos várakozás. Nagyot esett a Lenovo profitja, de így is sikerült felülteljesítenie a várakozásokat. A Lenovo negyedéves eredménye 36,7%-os visszaesést követően 100 millió dollár lett, miközben az árbevétel 20,7%-kal 11,3 milliárd dollárra nőtt.
Határidős piacok
Az amerikai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX is mínuszban volt.