Nemzetközi hírek
USA: A nap eleji fellendülés után visszaestek az amerikai piacok pénteken, az indexek azonban a pozitív tartományban zártak (Dow +0,2%; S&P +0,6%; Nasdaq +1,0%). A munkanélküliségi ráta a várakozásokkal ellentétben 10%-ra esett vissza novemberben az októberben mért 10,2%-ról. A kezdeti optimizmusban az S&P új lokális csúcsot ért el 1.119 pontnál, ezután azonban a profitrealizálók lepték el a piacot. A vezető indexek épp hogy pluszban tudtak maradni. A határidős indexek mínuszba fordultak ma reggel, ami szintén a gyengébb hangulat jele. A Bank of America árfolyama tovább emelkedett a sikeres 19,3 milliárd dolláros tőkebevonás után. Mivel az 1,286 milliárd részvényt sikerült a piaci ár közelében értékesíteni, így csekély a higító hatása az akciónak. A forrásbevonás célja a TARP keretében kapott összesen 45 milliárd dolláros állami segítség 26 milliárd dollárjának visszafizetése. A piac összességében jól fogadta a hírt, a kormányzati mentőövtől való leválás pozitív üzenete ellensúlyozta a hígító hatás negatív erejét. Pénteken a Bank of America további 3,3%-ot erősödött, így heti teljesítménye +5,2%. A hétvégén a Ford jelentette be szándékát 1 milliárd dollár részvény értékesítésére, mely valószínűleg eladói nyomást jelent az autógyártó papírjaira. A konkrét részletek azonban még nem kerültek nyilvánosságra.
Olaj és arany: Az olaj ára pénteken 75,5 dolláron zárt egy sikertelen kitörési kísérlet után. Úgy tűnik, az árfolyam elhagyta a 76-82 dolláros sávot, ami negatív jel a továbbiakra nézve. Ali al-Naimi, Szaúd-Arábia olajminisztere szerint a jelenlegi ársáv „tökéletes", így nincs szükség arra, hogy az OPEC csökkentse a készletállományt. Az amerikai készletállomány jelenleg relatíve magas, 339 milliárd dolláron tartózkodik. Az arany ára pénteken 3,8%-kal csökkent, amit ma tovább folytatott. A nemesfém árfolyama 1.156 dollárig esett, miután megjelentek a profitrealizálók az 1.227 dolláros történelmi csúcs közelében.
Távol-Kelet: Vegyesen mozdultak el az ázsiai indexek ma reggel ((Nikkei +0,9%; Hang Seng -0,7%; Shanghai -0,2%; Kospi +0,4%). A japán exportőrök árfolyamán még a jen pénteki gyengülése éreztette hatását. (Toyota Motor +1,1%, Honda Motor +1,0%, Sony +3,0%, Canon +2,5%) Ugyanakkor a Hitachi 1,2%-kal gyengült. A befektetők azért nem nyúltak a részvényhez, mert az újonnan kibocsátandó részvények (összesen 415,67 milliárd jen értékben) árának meghatározására várnak. Felfelé indultak el a Japan Airlines részvényei (+8,0%), mivel valószínű, hogy a japán kormány (700 milliárd jenes kölcsön), a bankok és a cég partnerei meg tudják menteni a vállalatot. A bányavállalatok a nyersanyagárakban bekövetkezett esés következtében gyengültek (BHP Billiton -2,4%, Rio Tinto -1,6%). Kínában az árfolyamok konszolidációja volt megfigyelhető. A befektetők a kormány éves gazdasági munkaértekezletének eredményeit várják. Hong Kong pénzügyminisztere, John Tsang már arra figyelmeztetett, hogy megnőtt az eszközár-lufi kialakulásának veszélye.
Devizák: Pénteken nagyot erősödött a dollár az euróval szemben, de a reggeli órákban már enyhe pozitív korrekciót láthattunk. Jelenleg 1,487 az árfolyam. A jen is nagyot mozgott pénteken, intenzíven gyengült a japán fizetőeszköz a dollár ellenében. AZ USD/JPY jelenleg 89,9. A forint enyhén erősödött, 269 forintot kell adni jelenleg 1 euróért.
Határidős piacok: Az USA határidős indexei ma reggel a negatív tartományban tartózkodnak.
Erste kommentár
Furcsa dolog történt pénteken. Miközben jelentősen erősödött a dollár, a részvénypiac emelkedett (még ha picit is). Az elmúlt több mint egy év során arra kondicionálódtunk, hogy jó hangulatban a dollár gyengül, a részvénypiacok pedig emelkednek. Rossz hangulatban viszont a dollár erősödik, a részvények és a kockázatos eszközök esnek. Ez az új világrend része volt. Most viszont változott a helyzet. Jó munkanélküliségi adatra (optimizmus) erősödött a dollár, amely a nyersanyagokat a mélybe küldte és így a nyersanyagfüggő részvények csökkentek, és így lejjebb húzták az indexeket. Vagyis az első komolyabb jel, hogy vége a válságbeli világrendnek. Már nem csak a menekülésre veszik a dollárt, hanem a gazdasági fellendülésre is. Így ne lepődjünk meg, ha a jövőben a részvénypiaci mozgások megjósolásához nem lesz elég meghatározni az aktuális piaci hangulatot, hanem újra előtérbe fognak kerülni az egyedi részvények vagy a szektor story-k.
Rövid hírek
- Hálózati probléma merült fel pénteken az Mtelekom mobil leányánál, a T-Mobile-nál. Egy váratlan szoftver probléma országos szintű fennakadást okozott, melynek következtében az ügyfelek nem tudtak telefonálni. Az Mtelekom-ot kötelezhetik, hogy kompenzálja előfizetőit, ha a szolgáltatás több mint négy órán át nem elérhető, mondta Márton György a Hírközlési Hatóság szóvivője. A kompenzáció mértéke az elmúlt hat hónap átlagos napi forgalmának nyolcszorosa. Az Mtelekom szerint csak akkor köteles kompenzációt fizetni, ha a hálózati kimaradás meghaladja a 24 órát. A probléma négy óránál tovább, azonban 24 óránál rövidebb ideig tartott. Legrosszabb esetben a kompenzáció maximális összege nem haladja meg az 1-2 milliárd forintot, vagyis részvényenként az 1-2 forintot.
- 1500 tonnányi propán-bután gázt tárol a MOL a KEG dunaalmási tárolójában, adta hírül a két társaság.
- Akar László, a MOL igazgatóságának tagja, 2009. december 3-án 2.971 darab MOL részvényt értékesített 16.225 forint/darab átlagárfolyamon. A tranzakciót követően Akar László tulajdonában 31.175 darab MOL részvény maradt.
- December 3-án tőzsdei forgalomban 42.838 forintért 5.000 darab sajátrészvényt vásárolt a Richter, míg az OTC piacon további 17.160 darabot. A vállalat azt is bejelentette, hogy dolgozói között a bónusz program keretein belül 34.320 darabot osztott szét.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.