Nemzetközi hírek
USA:
- Nap végére megérkeztek a vevők a piacon, a szerdai záró körül fejezték be a kereskedést az indexek (Dow -0,1%; S&P +0,1%; Nasdaq 0%). A kezdeti esés mögött - melyet a JP Morgan vártnál jobb jelentése sem állított meg - a meglehetősen kiábrándító makroadatok álltak, nap végére azonban a Goldmannal kapcsolatos pletyka és a BP sikeres akciója visszahozták a vevőket a piacra.
- A SEC még a kereskedés során bejelentette, hogy a Goldman Sachs-al kapcsolatban nagy bejelentésre készül zárás után. A Goldman árfolyama már a jó hírre való spekuláció hatására 4,6%-ot emelkedett. Zárás után megérkezett a bejelentés, hogy e befektetési bank peren kívül megegyezett a tőzsdefelügyelettel (SEC), és 550 millió dollárt fizet a kérdéses származtatott ügyletek károsultjai számára. A vizsgálat több mint egy hónapja folyik a Goldman ellen, aki a vád szerint, félretájékoztatta a jelzálogalapú értékpapírokba fektető ügyfeleit. A piac örült a hírnek, mivel egy elhúzódó pereskedés sokkal több kárt okozhatott volna a bankháznak. A bejelentés után - a zárás utáni OTC kereskedésben - további 2,9%-ot emelkedett a Goldman árfolyama.
- Növelte a piacok optimizmusát, hogy a BP úgy tűnik sikerrel megszüntette a mexikói öbölbeli mélytengeri olajkút szivárgását. Bár az új sapka felhelyezése még nem végleges megoldás, a BP árfolyama 7,6%-ot emelkedett a hírre.
- A kezdeti mélyrepülés mögött számos negatív makroadat közlése áll. Nyitás előtt került nyilvánosságra a New-Yorki feldolgozóipari index értéke, mely 19,6 pontról 5,08 pontra esett júliusban, a várt 18 pont helyett. A nyitás után közölt Philadelphia-i Fed index szintén kiábrándító képet fest, az előremutató indikátor az előrejelzett 10 helyett 5,1 pontra esett júliusban.
- Bár a vártnál nagyobb mértékben csökkent a friss munkanélkülisegély kérelmek száma, a tartós kérelmek több mint 200 ezerrel 4,68 millióra emelkedtek a várt stagnálás helyett. Ez azt jelenti, hogy bár kevesebb új munkanélkülit regisztráltak a hét során, a vártnál jóval kevesebben tudtak visszatérni a munkaerőpiacra a jelenlegi állástalanok közül.
- Ma reggelre ismét a negatív hangulat jelei mutatkoznak a piacon. A Google zárás utáni gyorsjelentése némileg elbizonytalanította a befektetőket. Bár az internetes keresőóriás az elemzői konszenzustól mindössze enyhén elmaradó, 20%-os profitbővülést ért el a tavalyi második negyedévhez képest. A Google 2 éve először nem teljesítette felül az elemzői várakozásokat, így ezt a befektetők 4%-os mínusszal jutalmazták az OTC piacon.
Olaj és arany:
- Esett az olaj ára a negatív részvénypiaci hangulat, és a csökkenő amerikai feldolgozóipari aktivitási adat következtében. A világ második legnagyobb olajfelhasználójának számító kínai növekedési kilátásokkal kapcsolatos aggodalmak is óvatosabbá tették az olajpiaci befektetőket. Jelenleg 76,4 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- Az arany ára továbbra sem mozdult jelentősen. Jelenleg 1.207 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Negatív tartományban mozognak ma reggel az ázsiai piacok, a legnagyobb veszteséget a japán tőzsdeindex könyvelhette el (Nikkei -2,8%; Hang Seng -0,1%; Shanghai -0,8%; Kospi -0,7%).
- Az erősödő jen miatt a víz alá kerültek az exportcégek is, a Sony (-4,3%), a Canon (-2,3), a Panasonic (-4,4%) és a Toyota (-1,6%) is látványos mínuszba került.
Devizák:
- Tegnap tovább gyengült a dollár az euróval szemben. Az árfolyam áttörte az 1,285-ös ellenállást és a reggeli órákban már 1,29 fölé került a kurzus. Ha tovább folytatódik a dinamikus emelkedés, akkor hamarosan 1,30 fölé kerülhet az EUR/USD.
- Tegnap lendületes erősödésbe kezdett a jen a dollár ellenében, mely a reggeli órákban is folytatódott. Több mint fél éves csúcson a jen árfolyama, a 87-es támasz szignifikáns törése esetén folytatódhat a japán fizetőeszköz erősödése.
- Irány váltott a forint, harmadik napja gyengül a hazai fizetőeszköz. Az árfolyam jelenleg 279,7 környékén mozog.
Határidős piacok:
- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
Furcsa dolgok történnek mostanában. Az indexek, részvények egy része az elmúlt napok rallyja során kritikus szintre érkezett. Így át- és kitörés gyanús volt tegnap egy pár instrumentum. (pl. OTP áttöri az 5.380 forintos szintet.) Eközben az USA-ban nagyon csúnya gazdasági adatok láttak napvilágot, ami nem igazán hatotta meg a piacot. Legalábbis első olvasásra, a másodikra nagyobb lett a félelem, de néhány jó hír feledtetni tudta ezt, s az indexek magukhoz tértek. Vagyis jól viselkedtek, s még ma sem lehet azt mondani, hogy nem lesz ebből szintáttörés. Csak a makro funda (nem vállalati!!!!) és a negatívba forduló hangulat mondatja velünk, hogy talán mégsem tudnak kitörni az indexek. A rövidtávú technikai képpel még semmi baj sincs. (Persze ne feledjük: a jelenlegi fölfelé mozgást egy hosszabb technikai korrekciónak tartjuk az eső piacon.)
Rövid hírek
- Iain Paterson, a MOL Igazgatóságának tagja 2010. július 14-én további 7.826 darab MOL részvényt értékesített 20.551 forintos átlagáron. A tranzakciót követően Iain Paterson tulajdonában 6.000 darab MOL részvény maradt.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.