Fordult a kocka

Kiderült, hogy az EKB annyira mégsem bátor, hogy egy hosszabb kamatemelési ciklust kezdjen, a QE2-t az amerikaiak lényegében hagyták kifutni (bár csak óvatosan) és előbb utóbb ott is el kell kezdeni a rekord alacsony szinten levő alapkamat emelését.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Jelentős mínuszban fejezték be a kereskedést az amerikai részvénypiacok, a 20 napos mozgóátlagig jött le az S&P500 (Dow -1%; S&P -1,1%; Nasdaq -0,9%). A dollár heves erősödése nyomán ismét lejtmenetbe kapcsoltak a nyersanyagárak, esik az olaj- és egyéb nyersanyagtermelő vállalatok.
- A Dow legnagyobb vesztese azonban a Walt-Disney lett, a keddi zárás után publikált kiábrándító gyorsjelentése nyomán. A publikálás előtti felfokozott várakozások közben jelentős pluszba lendült a részvény, a közzétett számok azonban 15%-kal alulmúlták az elemzői konszenzust (EPS 49 cent). A Walt-Disney árfolyama 5,4%-ot esett a tegnapi kereskedésben.
- Az Exxon Mobil és a Chevron olajtársaságok 2,7%, illetve 2%-ot veszítettek értékükből. Az Alcoa árfolyama szintén 2,7%-ot esett. A Caterpillar sem úszta meg, 2,6%-os mínuszban zárt a részvény.
- A Cisco zárás után várakozásokat felülmúló profitszámokat tett közzé. A zárás utáni OTC kereskedésben kezdetben felkapták a technológiai cég árfolyamát (+3%), majd a menedzsment által a telefonkonferencia során tálalt negatív kilátások miatt 3,3%-os mínuszba zuhant a részvény ára.
- A makro hírek nem hoztak nagy meglepetést. Márciusban enyhén nagyobb külkereskedelmi deficitet hozott az USA (48,2 milliárd dollár), az áprilisi államháztartási hiány azonban minimálisan jobb lett, mint várták (40,5 milliárd dollár).

Olaj és arany:

- 5,5%-os mélyrepülést követően stabilizálódott a WTI kőolaj ára. Ma reggel 1,2% emelkedést követően is 100 dollár alatt tartózkodik az árfolyam. A Brent olaj ára is esett, jelenleg 111 dolláron kereskednek hordójával.
- Az általános nyersanyagpiaci lejtmenet és a dollár erősödése mellett a vártnál nagyobb, 3,7 millió hordós amerikai olajkészlet emelkedés is hozzájárult a heves árfolyamcsökkenéshez. A kőolajkészletek már 370 millió hordón tartózkodnak, ami már csak hajszálnyival marad el a 20 éves csúcstól (375 millió hordó). A benzinkészletek is váratlanul emelkedtek, 1,25 millió hordóval, holott 750 ezer hordós csökkenést várt a piac.
- Az arany ára is mintegy 1%-kal csökkent, de így is 1.500 dollár felett tudott maradni a nemesfém unciánkénti árfolyama.

Távol-Kelet:

- A negatív tartományban vannak az indexek, miután ismét előtérbe kerültek a kínai inflációval és monetáris szigorítással kapcsolatos félelmek (Nikkei -1,5%, Shanghai -0,6%, Hang Seng -1,1%, Kospi -2,0%, All Ordinaries -1,6%).
- Ma a nyersanyagcégek kerültek nyomás alá (BHP Billiton -2,2%, Rio Tinto -1,8%, Jiangxi Copper -2,0%).
- A Bank of America-Merrill Lynch tegnapi elemzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy a júniusban várhatóan 5,5%-on tetőző infláció és a kínai kormány intézkedései miatt a befektetők óvakodjanak azoktól a szektoroktól, melyek ezekre érzékenyen reagálhatnak (szén, élelmiszer, ingatlan szektor).
- Ausztráliában a munkanélküliségi adat árnyékolta be a hangulatot. Bár a munkanélküliségi ráta áprilisban 4,9%-on stagnált, az alkalmazottak száma 11,459 millióról 11,437 millióra csökkent, míg a piac 17 ezres növekedést várt.
- A Toyota tegnap 77%-os nettó profit csökkenésről számolt be a január-március periódusra vonatkozóan. Az első negyedéves üzemi eredménye 46,1 milliárd jen lett, ami jóval elmaradt a piac által várt 94,6 milliárdtól. A teljes évi profitját azonban sikerült 408,1 milliárd jenre növelni, ami a bázisnak csaknem kétszerese. A vállalat a folyó pénzügyi évre nem közölt előrejelzést, mivel egyelőre még felméri a márciusi katasztrófa következményeit.
- A régió legnagyobb gyógyszergyártója, a japán Takeda állítólag tárgyalásokat folytat a svájci Nycomed megvásárlásáról. A tranzakció értéke elérheti a 10 milliárd eurót. A japán cég épp tegnap jelentette be, hogy profitja a jövőben folyamatosan csökken és 2014-re 13 éves mélypontot üthet, mivel a legnagyobb forgalmú diabétesz gyógyszeréből származó árbevétele a generikus versenytársak miatt erősen erodálódik.

Devizák:

- Tegnap ismét nagyot erősödött a dollár. Az 1,419-es mélypontról a hajnali kereskedésben 1,422-ig korrigált vissza az EUR/USD devitzapár.
- Folytatta a gyengülést a japán fizetőeszköz. A jen 81,2-ig emelkedett reggel a dollárral szemben.
- A 263 forintos támaszról elrugaszkodott az EUR/HUF, és 265,5-ig gyengült a forint. Rövidtávon továbbra sem látható irány, folytatódik az oldalazás.

Határidős piacok:

- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Megcsúsztak tegnap a részvénypiacok az újabb nyersanyagár zuhanás következtében. A dollár folytatta a robbanásszerű erősödést 2 nap pihenő után. Mi áll a háttérben? A piacon egyre erősödnek a félelmek a fogyasztói árak elszaladásával kapcsolatban (nyersanyag, élelmiszer, stb.). Korábban a legerősebb aggodalom az európai inflációt övezte, ami már az EKB cél fölé szaladt. A német szigort leképező Európai Központi Bank pedig reagált is egy 25 bázispontos kamatemeléssel. Ez korábban a dollár durva gyengüléséhez vezetett, hiszen ott még szó nem volt kamatemelésről, sőt a kötvényvásárlási program hosszabbítására spekuláltak. Most fordult a kocka. Kiderült, hogy az EKB annyira mégsem bátor, hogy egy hosszabb kamatemelési ciklust kezdjen (ez mondjuk korai is lenne), a QE2-t az amerikaiak lényegében hagyták kifutni (bár csak óvatosan) és előbb utóbb ott is el kell kezdeni a rekord alacsony szinten levő alapkamat emelését. Ez pedig újra a zöldhasú malmára hajthatja a vizet, amit még megfűszerezve az európai adósságproblémákkal, és a görög államcsőd rémképével egész jó dollár vételi sztorit kaphatunk.

Vállalati hírek

Bankszektor: Újabb javaslatok a lakáshitelesek megsegítésére

A Nemzetgazdasági Minisztérium vitairatot hozott nyilvánosságra, mely a bajba jutott devizahitelesek megsegítését és a lakáspiac újraélesztését célozza. A főbb pontok:

- Újra bevezetésre kerülne az euró alapú lakáshitel, azonban magasabb fedezeti érték követelménnyel, mint a forint alapú hitelek esetében.
- Emellett visszahoznák a kamattámogatott jelzáloghitel konstrukciót. A támogatás a korábbi húsz helyett öt évre szólna, és ezen belül is évente csökkenő mértékű lenne. A támogatás nagysága használt lakásnál öt-, újnál pedig tízmillió forintig terjedhet. A 2-3%pontos támogatás az első évben 3 milliárd forint, a másodikban 11 milliárd, a harmadikban 21 milliárd forint mínuszt jelentene a költségvetésnek.
- A bankadót amilyen gyorsan csak lehet, ki kell vezetni, mivel hátráltatja a hitelezést. A bankadó alapját (2010-ben a mérlegfőösszeg) csökkenteni lehetne azzal az összeggel, amit a bankok lakáshitelezésre fordítanak.
- A svájci frank alapú hitelek esetében az árfolyamot három évre 190-en rögzítenék. A különbözetre az állam vállalna garanciát a bankok felé és forintban denominált hitelre váltanák a három hónapos BUBOR felett 3 százalékpontos kamattal. Ennek a hitelnek a visszafizetése három év után kezdődne.
- Eltörölnék a moratóriumot, de negyedévente csak a problémás lakások 5%-a kerülhet a piacra. Első ránézésre a terv jónak tűnik. A bankok NPL rátája jelentősen csökkenhet, és a céltartalék képzés visszaeshet, tehát a terv jó hír a bankoknak.

Rövid hírek

- A Richter tegnap a gyorsjelentést követően közzétette új bevételi tervszámait. Egyedül az orosz piac vonatkozásában lett egy kicsit optimistább a cég, alapvetően nem változtak a bevételi tervek.
- Richter, Egis: Bogsch Erik a Magyarországi Gyógyszergyártók Szövetségének elnöke és a Richter vezérigazgatója a Világgazdaságnak elmondta, hogy az egészségügy finanszírozása nem kiszámítható, ami probléma. Ezen kívül a gyógyszerkasszán belül egyre nagyobb részt képviselnek a gyártói befizetések, azonban ezeket a terheket nem lehet a végtelenségig növelni, mivel az a K+F ráfordítások csökkenéséhez és az alkalmazotti létszám csökkenéséhez vezet. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a K+F kiadások visszaigénylése továbbra sem tisztázott.
- Banki források szerint a MOL 1 milliárd dolláros, öt éves refinanszírozásra ad megbízást két héten belül. A marzs állítólag alacsonyabb lesz, mint az előző, 500 millió eurós, három éves szerződésé, melyet tavaly szeptemberben írt alá a MOL. A forrást meglevő hitelek refinanszírozására használja a vállalat.
- FHB: Nguyen Hoang Viet 3.200 FHB részvényt vásárolt a társaságtól a részvényjuttatási program keretében. A tranzakciót követően Nguyen Hoang Viet tulajdonában 8.445 részvény van. A fenti tranzakciót követően a társaság tulajdonában 36.601 db „A" sorozatú, névre szóló FHB törzsrészvény, mint saját részvény van.
- Ma kezdődik a Magyar Telekom osztalék kifizetése. A társaság részvényenként 50 forint osztalékot fizet.

Jogi nyilatkozat:
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo