Nemzetközi hírek
USA: A kereskedés végére visszaadták a napon belüli, 1%-nál is nagyobb emelkedést az USA részvénypiacai; a meghatározó indexek 0 környékén zártak (Dow +0%; S&P -0,2%; Nasdaq -0,1%). A vártnál alacsonyabb munkanélküli segélykérelmek közlése után kibontakozott kezdeti optimizmust erősen megtörte a nem túl sikeres kormányzati kötvényaukció, valamint a Görögországgal kapcsolatos EU-s megosztottság. A pénzügyi papírok 0,4%-os pluszban tudtak zárni, az olajszektor részvényei teljesítettek a leggyengébben, 1,4%-os visszaeséssel. Az USA 10 éves államkötvényhozama 17 bázisponttal emelkedett szerdán, amit tegnap további 3 bázisponttal egészített ki. Ha megszaporodnak a hasonló esetek, az egyértelműen azt mutatná, hogy a befektetők óvatosak kezdenek lenni a rendkívül eladósodott USA és egyéb fejlett államok kötvényeivel szemben. Így a kormányzat elveszítheti az eddig olcsón elérhető forrását, hogy a gazdaságélénkítések során megnőtt államháztartási deficitet finanszírozza. Görögországgal kapcsolatban körvonalazódni látszik a nyugat európai államok megoldási javaslata. Egyre inkább úgy tűnik, hogy az EU az IMF-fel közösen nyújt pénzügyi segítséget a görögöknek egy hibrid konstrukció keretében. A piac egyelőre nem örül, hogy az IMF is bevonásra kerül, ám hosszú távon véleményünk szerint, ez lehet a legjobb megoldás, hiszen így biztosítva van, hogy Görögország maga is megteszi a szükséges lépéseket a hiány lefaragására.
Olaj és arany: A dollár némileg engedett a nyersanyagokra helyezett nyomásból. A zöldhasú ma reggeli gyengülése során emelkedett az olaj és az arany ára is. A kőolaj hordónkénti ára visszatért 81 dollár környékére. A Bloomberg információi szerint az OPEC 1,7%-kal emeli az Ázsiába irányuló szállítást a Távol-Kelet növekvő üzemanyagéhsége következtében. Az arany ára 1.096 dollárig emelkedett az amerikai deviza ma reggeli leértékelődése során.
Távol-Kelet: A japán exportőröknek és a kínai bankoknak köszönhetően a bika uralta a piacokat (Nikkei +1,6%, Hang Seng +0,3%, Shanghai +1,2%, Kospi +0,6%, All Ordinaries +0,2%). Ma is a gyenge jen segítette a japán exportőröket (Sony +1,2%, Canon +1,0%, Toyota +0,5%). A Nikkei 2008 októbere óta nem látott szinten zárt. A kínai bankok a várakozásoknak megfelelő eredményről számoltak be, így a befektetők lelkesen csipegették a papírokat (Bank of China +1,9%, ICBC +1,0%). A Hong Kong-ban jegyzett Petrochina 1,5%-ot esett, mivel 2009-es eredménye elmaradt a várttól, azonban a vállalat optimista a jövőt illetően. Az ausztrál Rio Tinto 1,1%-ot, a BHP Billiton 0,9%-ot veszített értékéből, miután a versenyhivatal vizsgálatot kezdett a két cég tervezett közös vállalatával kapcsolatban.
Devizák: A dollár tegnap erősödött, de a reggeli órákban már gyengülésnek indult a tengerentúli fizetőeszköz; 1,334 környékén jár az árfolyam. A jen tegnap gyengült a dollárral szemben, és áttörte a 92,2-es ellenállást. A reggeli órákban 92,5 környékén stagnál a szint felett. A forint egyre szűkebb sávban oldalaz 264 környékén.
Határidős piacok: Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek ma reggel.
Erste kommentár
Fontos napnak nézünk elébe. Nevezetesen: a nemzetközi hangulat jó, amely további emelkedést hozhat a piacon. Ugyanakkor a BUX és a vezető hazai részvények fontos ellenállásokhoz érkeztek. A BUX esetén a 25.000 pont, a Richter esetén a 44.000 Ft, a MOL-nál a 22.700 Ft, az OTP-nél a 7.500 Ft, míg az MTel esetén a 769 Ft jelentkezik ellenállásként. Ezek közül van, amelyik gyengébb, s van, amelyik erősebb ellenállás. A BUX esetén a 25.000 pont erősebb ellenállásnak tekinthető. A MOL viszont csésze alakzatot hozott létre, amelyből elméletileg tovább kellene emelkednie. Azaz a részvénynek ma nem szabadna megtorpannia, s célba kellene vennie a 22.000-24.000 Ft-os tartományt.
Rövid hírek
- A Richter április 28-án tartja éves rendes közgyűlését. A menedzsment 770 forint osztalék kifizetését javasolja törzsrészvényenként.
- Robbanás történt tegnap a MOL egyik 5.000 literes tartályában. Bár a hír negatív, árfolyamhatásra nem számítunk.
- Az Energia Klub nevű civil szervezet pert indított a MOL és partnerei ellen annak érdekében, hogy a stratégiai gáztárolóval kapcsolatos közérdekű információk nyilvánosak legyenek. A Fővárosi Bíróság ezt a pert tegnap elhalasztotta. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- 2010. április 30-án tartja éves közgyűlését a Pannunion, a PannErgy leányvállalata. Az előterjesztések a szokásos pontokat tartalmazzák.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.