Nemzetközi hírek
USA:
- Nap végére begyorsult az esés a tengerentúli részvénypiacokon, a vezető indexek 1%-os mínuszban is jártak (Dow -0,7%; S&P -0,6%; Nasdaq -0,2%). A korrekció persze már meglehetősen érett volt, az esés ellenére az indexek messze vannak még a mozgóátlagoktól.
- Bernanke, Fed elnök tegnap Dallasban beszélt a gazdaságról. A pozitív fejlemények mellett ismét hangsúlyozta, hogy a munkanélküliség, a gyenge vállalati hitelezés és a kilakoltatások nagy kihívás elé állítják az USA gazdaságának talpra állási folyamatát. Elfelejtette azonban megemlíteni, hogy a Fed „még sokáig" nem kíván kamatot emelni, amit a piac szokása szerint eséssel büntetett.
- Erre persze Kansas állam Fed elnöke is rátett egy lapáttal, aki egyenesen azt merte mondani, hogy a monetáris politikának hamarosan fel kell hagynia a zéró kamat elvvel az infláció és a pénzügyi egyensúlytalanságok megelőzése érdekében. Szavai lassan már szitokszónak számítanak alapkezelői körökben.
- Az esést tegnap a telekom papírok és az olajszektor vezette, utóbbi az olaj árfolyamesésének köszönhetően. A Dow-n belül a Verizon Communications és az AT&T volt a két legnagyobb vesztes, 3,1 illetve 2,5% leértékelődés után. A technológiai papírok némileg emelkedtek.
- Ma az EKB kamatdöntésére, valamint az USA szokásos heti munkanélküliségi jelentésére érdemes figyelni.
Olaj és arany:
- Beköszöntött tegnap a korrekció az olaj piacán is, az árfolyam azonban nem tért vissza a 84 dolláros szint alá. Jelenleg 85,8 dolláron kereskednek a kőolaj piacán.
- Az Energiaügyi Hivatal által publikált heti készletadatok vegyes képet festettek. Kőolaj terén további 2 millió hordóval bővültek a raktárkészletek, a várt 1,3 millióval szemben, míg benzin terén 2,5 millió hordóval apadtak a tartalékok, mely az előrejelzéseknél jelentősen magasabb érték.
- A dollár ismét a lokális csúcs közelébe erősödött az euróval szemben, ami azonban nem hatotta meg az aranyat, mely folytatta az emelkedést. Jelenleg már 1.147 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával, euróban pedig 860-ra emelkedett ez az érték, mely újabb történelmi csúcsot jelent.
- A befektetők az aranyban ismét a biztonságos menedéket látják a görög félelmek miatt megrendült euróval szemben.
Távol-Kelet:
- Pirosba fordultak az ázsiai indexek (Nikkei -1,1%, Shanghai -0,8%, Hang Seng -0,2%, Kospi +0,2%. All Ordinaries -0,4%).
- Éves szinten 29,6%-kal nőtt Japán folyó fizetési mérlegének többlete februárban, ami elmaradt az elemzők által várt 40,7%-os bővüléstől. Ugyanebben az időszakban a géprendelések teljes száma 0,4%-kal csökkent az előző hónaphoz képest. A privát szektor géprendelései 5,4%-kal estek vissza. (A várakozás 3,9%-os emelkedés volt!) A negatív hangulaton az sem segített, hogy márciusban 14,5%-kal csökkent a vállalati csődök száma az egy évvel korábbi adathoz képest, illetve, hogy Ausztráliában 19.600-zal nőtt a munkahelyek száma. (Az ausztrál munkanélküliségi ráta 5,3%, ami majdnem fele az amerikai 9,7%-nak és az európai 10%-nak.)
- A jen gyengülése miatt a Nissan annak ellenére esett 1,1%-ot, hogy bejelentette, a Renault-val és a Daimlerrel közösen kisautók új generációját fejlesztik majd.
- Az arany felértékelődésével párhuzamosan jól teljesítettek az ausztrál bányavállalatok.
Devizák:
- Tovább erősödött tegnap a dollár, a mai kereskedés során már megérintheti az árfolyam az 1,327-es támaszt.
- A jen tovább erősödött, és a 93,5-es támasz alá került az árfolyam a reggeli órákban.
- A hazai fizetőeszköz tegnap intenzív gyengülésbe kezdett, és 266 forint fölé került az árfolyam.
Határidős piacok:
- Ismét mínuszban tartózkodnak az amerikai részvény indexek ma reggel.
Erste kommentár
Fontos szintet tört át kedden a BUX. Talán az sem meglepő, hogy tegnap megállt az emelkedés. Ugyanakkor ma már kissé negatívabb a tőkepiaci hangulat. Így fontos kérdés dől el ma. Nevezetesen az, hogy a szint, a 25.000 pontos ellenállás tényleg komoly támasszá vált-e, vagy a második tesztre (amely rögtön az áttörés után jön!) elesik? Ha ez bekövetkezne, akkor az egy komoly negatív jelzés lenne a folytatás szempontjából. Tehát bármilyen negatív is lenne ma a hangulat, a szintnek ki kellene tartania. Különben összességben egy enyhe negatív hangulatot érzékelünk, miközben a BUX technikailag akár emelkedhetne is, hiszen még az enyhe túlvettség is eltűnt a tegnapi „korrekcióval", amely az új csúcsra jutással alakult ki.
Vállalati hírek
MOL: átváltható kötvényt bocsát ki az INA
Az INA május 18-án tartandó közgyűlésén a részvényesek szavaznak majd a tervezett átváltható kötvény kibocsátásról is. Az INA menedzsmentje 1,5 mrd kuna értékben javasol átváltható kötvényt kibocsátani, melyet a horvát állam és a MOL jegyezhet le. Az átváltható kötvények jegyzésében a horvát államon és a MOLon kívül senki nem vehet részt. A kibocsátás nagyságrendje megfelel a korábban tervezettnek (1,45 mrd kuna, azaz kb. 200 millió euró). A kötvényeket a kibocsátástól számított 5 éven belül lehet egy az egyhez arányban részvényre váltani 900 kunás részvényenkénti áron. A kötvények névértékét még nem határozták meg. A befolyó összegből az INA a horvát állam felé fennálló tartozásait és a normál operációt fogja finanszírozni. Mivel a pontos árazás még nem ismert, nehéz megállapítani a részvényhígulás mértéket. Ugyanakkor a MOL átlépheti az 50%-os tulajdoni hányadot, amennyiben a horvát állam nem, vagy csak részben jegyez a kötvényekből.
Rövid hírek
- A Magyar Telekom tegnapi közgyűlése felhatalmazta az igazgatóságot maximum 10% sajátrészvény vásárlására. A felhatalmazás 18 hónapig érvényes. A részvényesek a részvényenkénti 74 forintos osztalékot is jóváhagyták. (A kifizetés 2010. május 7-én kezdődik.)
- Tegnap megalakult a Magyar Buszgyártók Klasztere. A 19 tag között a Rába leányvállalata a Rába Jármű is szerepel. A tagvállalatok célja, hogy versenyképes buszokat gyártsanak a magyar és export piacokra. (Az MFB nemrég indított egy hitelprogramot, melynek célja a közösségi közlekedés modernizációja.) A Rába részvétele az új szervezetben pozitívan értékelendő, és nem kizárt, hogy ez állt az elmúlt napok árfolyam-emelkedésének hátterében. A bejelentés azonban nem meglepő, mivel a Pintér István elnök-vezérigazgató már korábban említett terveket a buszgyártók piacára történő belépésről.
Makrogazdasági hírek
- Az államháztartás márciusban 259,3 milliárd forintos hiányt mutatott, míg az első negyedéves deficit elérte a 609,9 milliárdot, elmaradva a PM által várt 651,3 milliárdos hiánytól. Az eddigi hiány az éves cél 69%-ra rúg.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.