Nemzetközi hírek
USA: Esésnek indultak az amerikai részvényindexek pénteken (Dow -0,9%; S&P -1,1%; Nasdaq -1,2%). Bár némileg jobb lett a JP Morgan tisztított eredménye, mint várták (részvényenként 74 cent), a lakossági divízión elszenvedett veszteség kiábrándította a befektetőket. A bankpapír 2,3%-ot esett, a Bank of America 3,3%-os mínuszban zárt, és ezzel a Dow leggyengébben teljesítő tagja lett. A bankszektor összességében 2%-ot veszített értékéből. A Kraft Foods teljesítménye volt a legjobb az indexen belül, 1,6%-ot emelkedett a részvényárfolyam. Ma azonban negatívabb megítélés alá kerülhet az élelmiszer-ipari cég, mivel erősödni látszik a brit Cadburry édességgyártó vállalat felvásárlásáért folytatott árháború. A fő vetélytárs, Hershey pénteken bejelentette, bankhitellel finanszírozni tudná a felvásárlást, és 8-8,2 fontos ajánlatot közölhet. A Kraft ajánlata ezzel szemben 7,7 font volt részvényenként, a Cadburry menedzsmentje pedig legalább 8,5 fontos felvásárlási árat szeretne látni.
Martin Luther King napja miatt zárva tartanak ma az amerikai részvénypiacok.
Olaj és arany: A pénteki negatív hangulat az olaj árfolyamára is nyomást helyezett, és egészen 77 dollárig tolta a fekete arany árfolyamát. Jelenleg 77,7 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával. Quatar energiaügyi minisztere tegnap elmondta, az OPEC nem fog változtatni a kitermelési kvótáin, a jelenlegi árszinttel elégedett a szervezet, és a piacok jól ellátottak. Az arany ára továbbra is az 1135 dollár körüli beszűkülés közelében tartózkodik.
Távol-Kelet: Vegyes a kép Ázsiában (Nikkei -1,2%, Hang Seng -0,7%, Shanghai +0,4%, Kospi +0,6%, All Ordinaries +0,1%). A Nikkei-t elsősorban a chipgyártók és az exportőrök húzták le (Elpida -2,0%, Advantest -3,4%, Honda Motor -1,9%, Sharp -1,6%). Japánban egy politikai botrány is borzolta a kedélyeket, melybe a miniszterelnök és a demokrata párt egyik első embere is belekeveredett. A pénzügyi papírokat szinte az egész régióban adták (HSBC -1,9%, Cathay Financial -0,3%, Fubon Financial -0,9%, KB Financial -2,4%, Shinhan Financial -3,6%). Az atomenergia cégek jól teljesítettek a hír nyomán, mely szerint egy koreaiamerikai konzorcium ajánlatot tesz egy törökországi erőmű építésére (Korea Electric Power +3,0%, Doosan Heavy +5,0%). Az ausztrál indexre a nyersanyagcégek nehezedtek (BHP BIlliton -1,1, Rio Tinto -0,4%). Itt szerették a bankpapírokat befektetők, mivel a Commonwealth Bank of Australia pozitív eredményvárakozással rukkolt elő pénteken (CBA +0,5%, Westpac Bank +1,2%). India felülteljesítette társait: A Sensex 0,6%-kal emelkedett, ami elsősorban a bankpapíroknak és a Tata Consultancy Servicesnek köszönhető. Utóbbi a vártnál jobb eredményről számolt be az október-december időszakra vonatkozóan. Kína új indexet indított (CSI Cross-Straits 500), mely a két kínai, a hong kong-i és a taiwan-i tőzsdék 500 legnagyobb vállalatának papírjait tartalmazza.
Devizák: Látványos dollárerősödéssel zárult a hét. Az 1,445-ös támasz alá esett a tengerentúli fizetőeszköz árfolyama. Jelenleg 1,437-nél stagnál a devizapár. Az USD/JPY továbbra is a 90,8-as támaszon oldalaz. A forint pénteken gyengült, de a reggeli órákban már erősödést láthattunk. Az EUR/USD árfolyama 268 forint környékén mozog.
Határidős piacok: Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek ma reggel.
Erste kommentár
Habár ma az USA piaci zárva vannak Martin Luther King-re emlékezve, ettől függetlenül fontos hétnek nézünk elébe. Hiszen a maradék négy napban jelentenek a nagyágyúk a bankok közül (Citigroup, Goldman, Bank of America, Bank of New York, Morgan Stanley stb.). Általánosságban javuló eredmény várható. Ez alól a BoA és a BoNY kivételt képeznek. Az első esetében tovább mélyülő veszteséget, míg a második esetében „csak" romló eredményt vár a piac. A többi esetében javuló eredmény várható. Mint sok esetben itt is a részleteken lesz a hangsúly. Hiszen a JP Morgan esetén is javuló volt az eredmény, de a hagyományos banki tevékenységben tovább növekedett a céltartalék képzés, míg a profit a befektetési banki tevékenységből jött. Mivel 2010-ben már kevésbé lehet olyan hatalmas profitokat elérni a „félreértékelt" eszközökön, ezért nagyon fontos, hogy a hagyományos banki vagy üzleti tevékenység hozza a megfelelő profitot. Ezért történt az, hogy a JP Morgan árfolyama a várakozásoknál jobb eredmény ellenére esett. A többi nagy ágyú esetében is fontos lesz a hagyományos tevékenység és a trading eredményének szétválasztása.
Vállalati hírek
OTP, FHB: Az állam bizonyos esetekben korlátozná a tulajdonosi jogokat a bankoknál
Az IMF-fel kötött megállapodással összhangban a kormány egy új törvényt kíván kidolgozni, mely lehetővé tenné, hogy a PSZÁF korlátozza a bankok tulajdonosi és menedzsment jogait, ha a bank csődközeli helyzetbe kerül. A kormány a törvényjavaslatot február 12-ig nyújtja be a Parlamentnek, de további részletek még nem ismertek, mivel a kormány még nem kezdte el az egyeztetéseket a pénzintézetekkel. Az elképzelés szerint a PSZÁF kizárólag a ténylegesen csődközeli helyzetbe került bankok esetén alkalmazhatná a korlátozásokat, előtte azonban a felügyeletnek is mindent meg kellene tennie, hogy ez elkerülhető legyen. Az új szabály tehát egyelőre még nincs érvényben, és remélhetőleg a jövőben sem gyakran lesz szükség az alkalmazására, mivel mindkét bank tőkemegfelelési mutatója jónak mondható. A hír nem lesz hatással sem az OTP, sem az FHB árfolyamára. Az OTP pénzügyi igazgatója, Bencsik László nyilatkozott a Financial Times-nak. Elmondta, hogy a bank a hitelállomány jelentős romlásának ellenére továbbra is nyereséges. A hír kedvező, és összhangban van a piaci véleményekkel is.
Rövid hírek
- MOL: Két robbanás rázta meg az INA sisaki finomítóját szombaton. Sebesültekről nem érkezett hír. A kár mértékét egyelőre nehéz meghatározni. A robbanás okát nem közölték.
- A Napi Gazdaság felmérése szerint nem csökkent az értékesített benzin mennyisége annak ellenére, hogy az év elején jelentős mértékben nőttek az árak. Az eladások akkor kezdenének el csökkenni, ha tartósan megmaradna a magas ár, mondta Bacsur György a MOL részéről.
- MOL: Bajnai Gordon miniszterelnök ma horvát kollégájával, Jadranka Kosorral találkozik. A találkozó fő témái: (1) az energiabiztonsági együttműködés bővítése, (2) a két országot összekötő gázvezeték, (3) folyékony gáz terminál Krk szigetén.
- Az Mtelekom benyújtotta a PSzÁF-hoz az Első Pesti Telefontársaság (EPT) részvényeire vonatkozó önkéntes vételi ajánlatát. Az Mtelekom jelenleg 97,2%-os tulajdonnal rendelkezik az EPT-ben, az ajánlati ár a névérték, azaz részvényenként 16.300 forint, ami a 2,8%-os tulajdoni hányadra vetítve 21,7 millió forintot jelent.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.