Folyamatosan jönnek a pozitívnál pozitívabb hírek

A pénzügyi papíroknak köszönhetően ismét a pozitív tartományban zártak az amerikai indexek. Némileg emelkedett az arany és az olaj ára. Nem volt határozott irány ma reggel Ázsiában, de a japán index határozottan felülteljesített. Gyengült a dollár és a jen, az EUR/HUF nem változott jelentős mértékben. Az energia piacra készül belépni az Mtelekom. A továbbra is kedvező nemzetközi hangulat következtében folytatódhat az emelkedés a hazai parketten.

Nemzetközi hírek

USA: Januári csúcsáig emelkedett az S&P a gyenge kezdés után (Dow +0,4%; S&P +0,4%; Nasdaq +0,4%). Ismét a pénzügyi papírok vezették a hegymenetet, 0,84%-kal értékelődött fel a szektor teljesítményét mérő index. A vártnál némileg nagyobb munkanélküliségi segélykérelem nem bizonytalanította el a befektetőket. Az előrejelzéseknél alacsonyabb lett az USA külkereskedelmi hiánya (37,3 milliárd dollár). Pandit, a Citigroup vezérigazgatója elmondta, hogy a következő években a bank fogja tudni hozni a válság előtti 20 milliárd dolláros eredményt, ám ez persze csak a „rossz eszközöktől" mentes alaptevékenységre igaz. A bankpapír árfolyama így is 4%-kal erősödött. A Devon Energy több érdekeltségét (Brazília, Mexikó, Azerbajdzsán) is értékesíti a BP-nek, mintegy 7 milliárd dollár értékben, továbbá fél milliárd dollárral beszáll a BP egy kanadai projektjébe.

Olaj és arany: Folytatta a tegnapi lassú emelkedését ma az olaj ára, egyre közelebb araszol az árfolyam a januári csúcs 83,95 dollár közelébe. Az arannyal 1.112 dolláron kereskednek ma reggel, a nemesfém ára  stagnáló dollárárfolyam mellett némileg emelkedett.

Távol-Kelet: Nem volt határozott irány ma reggel Ázsiában, de a japán index határozottan felülteljesített (Nikkei +0,8%, Hang Seng -0,4%, Shanghai -1,2%, Kospi +0,4%, All Ordinaries +0,1%). A japán részvények emelkedtek, a jen pedig gyengült arra a spekulációra, hogy a Bank of Japan több pénzt pumpálna a pénzügyi rendszerbe (Honda +0,6%, Nissan +1,9%, Toyota +0,2%, Canon +0,3%). A kínai indexek a negatív tartományban tartózkodtak, miután a tegnapi inflációs adat után attól fél a piac, hogy visszavonják a gazdaságélénkítő intézkedéseket. Itt elsősorban az ingatlanfejlesztőket adták (Poly Real Estate Group -0,3%, Wolong Real Estate Group -1,3%, China Vanke -0,6%).

Devizák: Gyengült tegnap a dollár, a tendencia a reggeli órákban is folytatódik, hajszállal 1,37 alatt mozog az árfolyam. A jen továbbra is a 90,8-as ellenállással küzd, hamarosan áttörheti a szintet, és folytatódhat a japán fizetőeszköz gyengülése a dollárral szemben. A forint 266-267,5 között oldalaz.

Határidős piacok: Enyhe mínuszban tartózkodnak a határidős indexek az Egyesült Államokban.

Erste kommentár

Öröm Japánban, hiszen 110 Mrd dollár pénzt önthet a piacra -bankoknak nyújtott hitel formájában- a japán Nemzeti Bank. Ugyan erről a jegybank csak a március 16-17-i ülésén dönt, de a piac biztosra veszi a pénzpumpát, s így nagy az öröme. Nem véletlen, hogy a Nikkei kiemelkedett az ázsiai tili-toli kereskedésből, s 0,8%-ot ment fölfelé. Mindenesetre ez is mutatja, hogy a korrekciós fázis, amely valójában napok óta tart a világ tőzsdéin, még nem ért véget. Így nehéz elképzelnünk, hogy pont ma törne ki a piac, de semmi sem lehetetlen. Ha mégis bekövetkezne, az nagy erőről tanúskodna, amelybe valószínűleg csukott szemmel bele kellene venni. Mindenestre izgalmas napokat élünk, amikor a vállalatok is egyre-másra örvendeztetnek meg bennünket pozitívnál pozitívabb hírekkel, (MOL, Mtel, OTP). (S bizony a Richtertől is várunk híreket az RGH- 188 kapcsán a nem túl távoli jövőben.)

Vállalati hírek

A Magyar Telekom beszáll az energiaszolgáltatásba

A Magyar Telekom áprilistól gázt és áramot szolgáltat. Kezdeti lépésként a lakossági és üzleti ügyfelek egy meghatározott körében indítja el a szolgáltatást az Mtel. Az új üzletág indításától meglévő ügyfeleik megtartását, és új távközlési ügyfelek megszerzését reméli a társaság. A Magyar Telekom az új piacon első lépéseit egy nagykereskedelmi szolgáltatóval karöltve teszi meg, majd ezután mérlegeli az energiapiaci szerepvállalás további lehetőségeit. Tudomásunk szerint ez a szolgáltató ez E.ON lehet. A Magyar Telekom az új, egyébként alacsony marzsú üzletág indításával kívánja ellensúlyozni távközlési bevételek folyamatos csökkenését. Meglévő távközlési ügyfeleiknek akár kedvezményeket is tudnának adni, meglévő számlázási rendszerüket kihasználva. Az energiapiacra való belépéshez viszonylag alacsony tőke szükséges. Az eredményekben ugyan csak 1-2 éven belül lesz mérhető hatása, a fő szempont azonban a többi távközlési céggel szembeni versenyelőny növekedése lehet. Fontos azt is kihangsúlyozni, hogy noha a fogyasztók már kiléphetnének a szabad piacra, ezt a stabilan és megbízhatóan szolgáltató piaci szereplők hiányában még nem sokan tették meg. (lásd: EMFESZ) A hideg téli időszakban különösen fontos az energiaellátás biztonsága, s ezt az Mtel az E.ON-nal együttműködve biztosítani tudja. Összességében üdvözöljük az új irányokba történő nyitást, de a cég eredményére egyelőre nem lesz túl nagy hatással.

Rövid hírek

- MOL: A Surutnefetgaz vezérigazgatója, Vladimir Bogdanov azt nyilatkozta orosz hírügynökségeknek, hogy nem áll szándékukban a 21%-os MOL pakett értékesítése, hiszen a részvény árfolyama emelkedik. Valószínű, hogy az iraki találatokat is ígéretesnek tartják.
- Az INA szóvivője, Zana Goic a Reutersnak elmondta, hogy talán még ebben a hónapban megszülethet a döntés a tervezett 200 millió eurós átváltható kötvénykibocsátásról.
- A MOL egy évvel meghosszabbította az 5,22 millió részvényre vonatkozó, ING-vel kötött opciós szerződését.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo