A forint árfolyama továbbra sem tudott megnyugodni, és a pénteki átmeneti korrekciót követően 305- ös árfolyam fölött kezdi a hetet az EUR/HUF. A devizapár jegyzése reggel 305,5 körül volt. Mivel a 304-es szint áttörésére már sor került, így a következő ellenállás 308-as árfolyam környékén húzódik. Kemény esést láthattunk pénteken a főbb piacokon, amely tovább folytatódott ma reggel Ázsiában is. Az árfolyam zuhanásában több tényező is jelentős szerepet játszik.
Az egyik: a geopolitika feszültség, amelyet Argentínától Törökországon át Ukrajnáig láthatunk. Másrészt a piacok amúgy is egy korrekciós fázisban voltak/vannak az elmúlt fél év jelentős áremelkedéseit követően. Harmadrészt, a befektetői hangulat tetőfokára hágott az elmúlt hetekben, amelyet általában árfolyamcsökkenés szokott követni, úgy tűnik most is a tankönyvi forma teljesül.
A DAX pénteken a 9.370 pont körüli szintre, a 30 napos mozgóátlag alá esett. A következő támasz a 9.200 pont környékén levő résnél van. A Dow Jones közelíti a 100 napos mozgóátlagot és a lokális mélypontot, amely 15.700 pont környékén van. Az S&P500 esetében is hasonló formációt látunk. Ebben az esetben a támasz 1.770 pont környékén van. Ez azt jelenti, hogy hamarosan jöhet egy kis pattanás az esésben, de valószínű, hogy a pénteken megindult eső trend még folytatódni fog egy darabig, legalábbis ha távolabbra tekintünk. A BUX is folytatja a korrekciót, és közelíti a 18.852 pontnál levő 30 napos mozgóátlagot.
USA
Nagyot zuhantak pénteken a vezető tengerentúli indexek, a nap végéig nem enyhült az eladói nyomás. Az egész hetet tekintve is nagyon gyenge volt a piacok teljesítménye, 2012 júniusa óta nem láttunk hasonló rossz hangulatot (Dow -1,97%, Nasdaq -2,15%, S&P500 -2,1%).
A Dow Jones index tagjai közül a 3M, a General Electric, a Boeing és a Pfizer is 3% feletti veszteségben zárta a kereskedést. Az új lakás-értékesítések decemberi értékét publikálják 16 órakor a tengerentúlról. Ma az Apple és a Caterpillar publikálja negyedéves számait.
Európa
A nyugat-európai börzéken is óriási mínuszokat hozott a pénteki kereskedés (FTSE100 -1,61%, DAX -2,48%, CAC40 -2,8%). Németországból az IFO üzleti hangulat index januári értékét publikálják.
Olaj, arany
A fejlődő piaci válsághullám (Törökország, Argentína, Ukrajna, Thaiföld) következtében komoly vételi nyomás volt az arany árfolyamán, ami ma reggel 1.270 dolláros szintig emelkedett. Az amerikai WTI kőolaj pedig 97 dollárra nőtt, részben szintén amiatt, mert a befektetők a nyersanyagok kitettségének növelése mellett döntöttek. Az olaj árára szintén kedvezően hatott a tartósan javuló észak-amerikai időjárás.
Devizák
Az EUR/USD devizapár a 30 napos mozgóátlag 1,366-os értéke és 1,37 között oldalazott pénteken, ma viszont ismét emelkedik az árfolyam, ami egy zászlószerű alakzat kialakulására utalhat.
Távol-Kelet
A Nikkei 2,5%-os, a Hang Seng 2,0%-os, a Shnaghai index 1,1%-os eséssel kezdte a hetet, és ezzel folytatódott a múlt héten is látott negatív hangulat. Ezzel a Nikkei 2 hónapos mélypontra esett. Az amerikai hatóságok vizsgálatot indítottak a kínai és tajvani napelem gyártók ellen, dömpingáron történő értékesítés vádjával. Válaszul Kína felszólította Amerikát, hogy hagyja abba a vizsgálatot.
Határidős piacok
Az amerikai határidős indexek a pozitív, míg az európaiak a negatív tartományban vannak ma reggel.